TworzymyGłos Regionu

Oświadczenie Zarządu Powiatu Wschowskiego

Poniedziałek, 17 maja 2021 o 00:23, aktualizacja Poniedziałek, 17 maja 2021 o 16:14, autor: 3 1970
Oświadczenie Zarządu Powiatu Wschowskiego

Nawiązując do artykułu umieszczonego na portalu zw.pl dotyczącego wypowiedzenia Gminie Wschowa umowy najmu budynku Przedszkola nr 3 informuję:

Zgodnie z umową zawartą 01 marca 2004 roku pomiędzy Powiatem Wschowskim
a Gminą Wschowa, nastąpiło nieodpłatne i wzajemne udostępnienie lokali, tj.: Gmina Wschowa udostępniła na rzecz Powiatu Wschowskiego lokale użytkowe o łącznej powierzchni 412,69 m2 na potrzeby Powiatowego Urzędu Pracy we Wschowie, przy ul. Łazienna 2a o powierzchni 227,69 m2 oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej we Wschowie, przy ul. Zacisze 1 o powierzchni 185 m2. Natomiast Powiat Wschowski udostępnił Gminie Wschowa lokale użytkowe o łącznej powierzchni 603,50 m2 na potrzeby Magazynu Obrony Cywilnej, przy Placu Kosynierów 1 o powierzchni 90,00 m2 oraz Samorządowego Przedszkola Nr 3, przy Placu Kosynierów o powierzchni 513,50 m2.

Ogólny stan techniczny, jak również konieczność dostosowania lokalu, w którym mieści się Powiatowy Urząd Pracy do aktualnie obowiązujących przepisów budowlanych,
w tym: naprawa i wymiana wewnętrznej instalacji elektrycznej, wymiana okien, pieca CO, instalacji CO, przystosowanie lokalu do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz brak archiwum, wymaga ze strony Powiatu Wschowskiego poniesienia licznych i kosztownych nakładów finansowych. W tym celu, Zarząd Powiatu Wschowskiego podjął działania zmierzające do przeniesienia siedziby Powiatowego Urzędu Pacy do lokalu spełniającego aktualnie obowiązujące standardy.

W konsekwencji powyższego lokal użytkowy, w którym aktualnie znajduje się Powiatowy Urzędu Pracy stał się dla Powiatu Wschowskiego zbędny.

Na okoliczność regulacji stosunków prawnych Powiatu Wschowskiego oraz Gminy Wschowa, wynikających z umowy z dnia 1 marca 2004 roku, w dniu 27 kwietnia 2021 roku
w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy Wschowa miało miejsce spotkanie Wicestarosty Wschowskiego – Pana Waldemara Starosty, Burmistrza Miasta i Gminy Wschowa – Pana Konrada Antkowiaka oraz I Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Wschowa – Pani Marty Panicz-Szajnkenig. Na spotkaniu ustalono plan działania w zakresie wspomnianej regulacji, który przewidywał wypowiedzenie przez Zarząd Powiatu Wschowskiego dotychczasowej nieodpłatnej umowy użyczenia oraz zawarcia w jej miejsce, na wniosek Burmistrza Miasta i Gminy Wschowa, umów najmu dla Magazynu Obrony Cywilnej
i Samorządowego Przedszkola nr 3 „Wesoła Trójeczka”.

Realizując przedstawiony na spotkaniu z Burmistrzem Miasta i Gminy Wschowa Panem Konradem Antkowiakiem plan działań w dniu 28 kwietnia 2021 roku Zarząd Powiatu Wschowskiego wypowiedział umowę z dnia 01 marca 2004 roku, zawartą pomiędzy Powiatem Wschowskim a Gminą Wschowa, dotyczącą nieodpłatnego udostępnienia lokali należących do Gminy Wschowa na rzecz Powiatowego Urzędu Pracy we Wschowie i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz lokali Powiatu Wschowskiego na potrzeby Magazynu Obrony Cywilnej przy Placu Kosynierów 1 i Samorządowego Przedszkola Nr 3 przy Placu Kosynierów oraz  umowę użyczenia lokalu użytkowego z dnia 1 lutego 2004 r. zawartą pomiędzy Gminą Wschowa a Powiatowym Urzędem Pracy we Wschowie, dotyczącą użytkowania lokalu na potrzeby działalności Powiatowego Urzędu Pracy we Wschowie przy ul. Łaziennej 2a.

W związku z brakiem realizacji przez Burmistrza Miasta i Gminy Wschowa Pana Konrada Antkowiaka planu działania tj. złożenia wniosku o wynajem lokalów pismem z dnia 12 maja 2021 roku wyjaśniono okoliczności złożonych przez Zarząd Powiatu Wschowskiego wypowiedzeń oraz zapewniono o ciągłości funkcjonowania Samorządowego Przedszkola nr 3 i Magazynu Obrony Cywilnej, wyrażając zgodę na dalsze użyczenia.

Zarząd Powiatu zapewnia o otwartości Powiatu Wschowskiego na współpracę
z Burmistrzem Miasta i Gminy Wschowa w przedstawionej sprawie, licząc na stosowne zaangażowanie i działanie dla dobra mieszkańców gminy Wschowa.

 Zarząd Powiatu nigdy nie miał i nie ma woli aby Przedszkole nr 3 „Wesoła Trójeczka” opuszczało budynek przy placu Kosynierów.

Telefonicznie 11 maja 2021 roku Pan Burmistrz Konrad Antkowiak poinformował Starostę Wschowskiego, że płaci duże rachunki za ogrzewanie budynku Szkoły Podstawowej nr 3,
w którym znajduje się wiele pustych, niewykorzystywanych pomieszczeń i musi przemyśleć lokalizację Przedszkola nr 3 w tym miejscu.  

Zamieszczonym przez siebie oświadczeniem oraz pismami przekazywanymi w dniu dzisiejszym rodzicom dzieci uczęszczającym do w/w przedszkola włodarze Miasta i Gminy Wschowa próbują ostudzić gorącą atmosferę, którą wcześniej niestety sami wywołali poprzez przekazywanie w przestrzeń publiczną nierzetelnych informacji.

Z up. Starosty Wschowskiego

Waldemar Starosta

Wicestarosta Wschowski

REKLAMA

Komentarze (3)

avatar

avatar
~Krzys
14.05.2021 17:58

Jakoś w pismie, które pokazała gmina o wypowiedzenie umowy nie widać zwyczajowego "w nawiązaniu do poczynionych ustaleń... " czy "w związku ze spotkaniem z burmistrzem... " jakie zazwyczaj się piszę. Starosta przedstawia to na zasadzie "myśmy myśleli, że tak właśnie było". Trzeba było od razu wysłać pismo z propozycja dalszego najmu a nie rozpuszczać plotki na mieście a później coś pokretnie tłumaczyć

avatar
~Wschowianin
14.05.2021 19:14

Po co te tłumaczenia, miesiąc daliście i uważacie że wszystko jest formalnie ok. Głupków macie przed sobą? To że sami nie rozumiecie problemu wywołanego przez samych siebie nie oznacza że inni nie potrafią logicznie wnioskować. Nie udawajcie teraz pokrzywdzonych.

avatar
~Termin
15.05.2021 23:14

A może po prostu taki termin wypowiedzenia umowy był w niej zapisany i starosta musiał taki zastosować?

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl