TworzymyGłos Regionu

reklama

Ognisko? Nie można palić pozostałości roślinnych

Czwartek, 04 kwietnia 2019 o 15:55, autor: 11
Ognisko? Nie można palić pozostałości roślinnych

Mieszkańcy często zadają pytanie, czy można palić na swoim ogródku ognisko. Odpowiedź brzmi: tak, ognisko można palić, ale trzeba zachować odpowiednie odległości, mieć wzgląd na sąsiadów, dobrze jest palić odpowiednim drewnem itp.. Nie można jednak palić pozostałości roślinnych na swoim ogródku ani w żadnym innym miejscu.

Na ostatniej sesji Rady Powiatu Wschowskiego przewodnicząca Jolanta Denesiuk pytała Krzysztofa Piaseckiego, pełniącego obowiązki Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej we Wschowie o to, czy można w swoim ogrodzie palić ognisko. W związku z tym, że ognisko w ogrodzie najczęściej kojarzy się z paleniem pozostałości roślinnych -  Krzysztof Piasecki odpowiedział, że nie można palić pozostałości roślinnych i jest to całkowicie zabronione. 

Jak mówił Krzysztof Piasecki pytania o ognisko kierowane do Straży Pożarnej dotyczą palenia pozostałości roślinnych. Natomiast nie zdarza się, aby ktoś, kto chce rozpalić na swojej posesji ognisko pytał o to straż pożarną. Tutaj, jeżeli osoba decyduje się na ognisko musi przestrzegać odpowiednich przepisów, które między innymi mówią o tym, że ognisko nie może być rozpalone w odległości mniejszej niż 100 metrów od lasu, nie mniej niż 4 metry od granicy działki sąsiedniej. Jeżeli paląc ognisko nie zachowa się tych i innych obostrzeń, interweniuje wtedy straż miejska lub policja. 

(rak)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (11)

avatar

avatar
~emert
04.04.2019 16:30

Niech wszystko latami rozkłada się zanieczyszcza ziemię,przedostaje się do wód gruntowych,przecież inni za nas wymyślili a my tylko potulnie ,bezrefleksyjnie powinniśmy te rozkazy wykonac bo jak nie to mandat.

avatar
~Jolo
04.04.2019 17:23

Odpady roślinę zanieczyszczają wody gruntowe ? Nie ma nic lepszego dla ziemi niż dobry kompost, bezrefleksyjnie to autor chce się postawić zakazom

avatar
~Pyta i .....?
04.04.2019 17:14

Przewodnicząca RP od dawna mieszka na wsi gdzie z dziada pradziada ludzie wiosną i jesienią organizują ogniska na swoich posesjach, ogrodach przydomowych i polach i nie dziwota, że pyta się o coś co już od dawna jest wiadomo, że kategorycznie nie wolno organizować tego typu przydomowych ognisk i wypalać suchych traw !!!!!. J taka osoba jest Przewodniczącą.....?. To już dzieci w klasach przygotowawczych o tym wiedzą...!. Trzeba aż Sesji Powiatowej by Przewodnicząca Jola się podszkoliła w tych sprawach .... !. Idąc takim tropem myślenia to podejrzewam, iż kolejne Sesje Powiatowe będą poświęcone na pytania, typu : - czy można palić "trawkę"?, - czy można popijać piwko na ławeczce w parku?, - - czy można pić alkohol przed trzynastę ?, itd. . Brawo Pani Przewodnicząca !

avatar
~W.L
04.04.2019 17:59

Poziom dyskusji na sesji odpowiada poziomowi rządzących powiatem.

avatar
~DO JOLA
04.04.2019 20:24

JEST NAPISANE JAK WÓŁ,,WSZYSTKO,,TYLKO KTOŚ MUSI SIĘ POPISAĆ NO TAK Z ZASADY.

avatar
~Гардень
05.04.2019 01:40

Z kolei regulamin ogrodów mówi, że nie wolno wyrzucać do śmietnika resztek roślinnych z ogrodu, co jest oczywiste. Kiedy jest tych resztek niewiele, rozłożą się w kompostowniku. Kiedy tniemy gałęzie, jest już kłopot co z tym zrobić. Grubsze można użyć do dekoracji, ale nadal pozostaje sterta cieńszych, które ani się nie rozłożą, ani nie wolno ich spalić, tylko składać przez lata aż same się zapalą. Czy rzeczywiście mając w ogrodzie wykopany dół, otoczony kamieniami a do tego kilkaset litrów wody do zagaszenia, stojąc i pilnując nie możemy ich spalić? Kiedyś w produkcji były ręczne grindery do drobnych gałęzi, które na zasadzie niszczarki do papieru mieliły gałęzie. Dziś nikt takich nie oferuje, jedynie spalinowe maszyny do ogromnych konarów.

avatar
~mieszkaniec
05.04.2019 09:12

zobaczymy jak straż będzie interweniować w przypadku pana na ul. Daszyńskiego który notorycznie utrudnia życie mieszkańcom bloku paląc cały rok liście i inne odpady. Wcześniej działa ochronka ze względu na zięcia w ratuszu, teraz sprawdzimy czy przepisy dotyczą wszystkich mieszkańców

avatar
~Eh
05.04.2019 10:12

Ognisko, "przemoc rodzinna", czy "domowa". Dziwne pytania radnych na sesji. Pytania, które można zadać kierownikom służb mundurowych w kuluarach w trakcie przerwy. Gdzie pytania o rozwiązania, pomoc w przypadku przemocy. Chwali się zainteresowanie ochroną środowiska przez przewodniczącą, ale gdzie zainteresowanie tonami śmieci zakopanych na terenie powiatu. Co bardziej szkodzi środowisku ognisko z kilku gałęzi, czy śmieci komunalne Zakopane w ziemi?

avatar
~M.W
05.04.2019 10:36

Moje pytania do tzw. wladzy: Prosze wyjasnic dlaczego nie mozna spalac odpadow roslinnych? Czy ich spalanie zagraza srodowisku? przeciez do natura.

avatar
~Mieszkaniec
05.04.2019 11:34

Władza ustawodawcza ( jakim jest Rada Powiatu) w naszym powiecie z nadania koalicji pisowskiej SIĘ PYTA???, pyta się o tematy które od wielu lat są oczywiste i jasne nawet na poziomie pierwszych klas szkół podstawowych co świadczy, ze zarówno ta władza ustawodawcza w osobie ich przedstawicielki p. Przewodniczącej i organy ścigania są całkowicie wyizolowani z OBECNEJ RZECZYWISTOŚCI !!!!.(...)

avatar
~Anonim
12.04.2019 11:15

Skoro mieszkańcy zadaja takie pytania to dobrze że są one poruszane na sesjach gdzie obecny jest komendant strazy

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl