O co chodzi w sesjach Rady Miejskiej? Radni swoje, burmistrz swoje

Wtorek, 05 września 2017 o 16:55, autor: 17 1519
O co chodzi w sesjach Rady Miejskiej? Radni swoje, burmistrz swoje

Zazwyczaj przedstawiamy państwu wybrane tematycznie interpelacje jakie składają radni Rady Miejskiej we Wschowie. Tym razem zadecydowaliśmy się pokazać wszystkie pytania z jakimi radni zwrócili się do Danuty Patalas. Uwagę zwraca fakt wielu spraw drobnych, które powinny być zauważone również przez pracowników urzędu. Radni apelują o obecność urzędników na sesjach, bo ich zdaniem burmistrz nie jest alfą i omegą. Odpowiedzi Danuty Patalas bywają zaskakujące.

Rzadko próbujemy przekonać naszych czytelników do poświęcenia niemal pół godziny w ciągu swojego dnia na to, aby przysłuchać się dyskusji radnych. Najczęściej staramy się wybrać dla państwa poszczególne części sesji, które dotyczą wspólnego wątku, a których odtwarzanie nie jest tak czasochłonne. Tym razem zdecydowaliśmy się ukazać wielowątkowość spraw omawianych przez radnych oraz stosunek do nich burmistrz Danuty Patalas. Niemal dwudziestominutowy festiwal przedstawiania problemów i zadawania pytań Danucie Patalas rozpoczął radny Krzysztof Grabka, który chciał dowiedzieć się więcej w sprawie ujawnionego przez naszą redakcję wycieku danych osobowych. Była to jedna z nielicznych interpelacji, która nie dotyczyła spraw porządkowych. Poniżej przedstawiamy pełne zestawienie spraw, które radni chcieliby aby były w miarę szybko załatwione lub pytań, na które chcieliby uzyskać odpowiedź, sporządzone w kolejności zabierania głosu:

Znaki, drogi, oświetlenia i Dom Dziennego Pobytu

- naprawa znaku na przejściu dla pieszych na ul. Wolsztyńskiej (P. Giezek),

- naprawa nawierzchni na polu mini golfa w Parku 1000-lecia (P. Giezek),

- zamontowanie uchwytu urządzenia do ćwiczeń siłowni w parku 1000-lecia (P. Gieziek),

- posprzątanie lustra wody w stawach na ul. Obrońców Warszawy i ul. Moniuszki (P. Giezek, J. Kowalczyk),

- realizowanie w pełni umowy opieki nad zielenią miejską (P. Giezek),

- posprzątanie ul. Pustej (P. Giezek),

- naprawa i rozbudowa oświetlenia ulicznego (P. Giezek, J. Kowalczyk, W. Widera),

- przedstawienie planów dotyczących rozbudowy kanalizacji w Przyczynie Górnej (W. Widera),

- oczyszczenie studzienek deszczowych (H. Nikolin),

- przedstawienie szczegółów unieważnienia i dalszych planów w sprawie przetargu na budowę ścieżki rowerowej do Lginia (J. Pawłowska),

- naprawa nawierzchni dojazdowej do podwórka na ul. Kilińskiego (J. Kowalczyk),

- przycięcie drzew na ul. Dworcowej (J. Kowalczyk),

- zwrócenie się o częstsze oczyszczanie studzienek deszczowych na DK 12 (J. Kowalczyk),

- dlaczego nie rozpoczął funkcjonować Dom Dziennego Pobytu dla Seniorów i czy jest zapewniona wystarczająca liczba personelu (R. Stocki),

- Wykoszenie nieruchomości na ul. Reymonta (W. Widera),

- zakup wiaderek do studzienek deszczowych (P. Giezek),

- poprawę jakości sprzątania ul. Królowej Jadwigi (K. Grabka).

Na sesji powinni być obecni pracownicy urzędu

Jak widać z powyższego zestawienia uwag i spraw do załatwienia radni wskazują wiele. Wśród interpelacji dwukrotnie natomiast pojawił się głos radnej Heleny Nikolin, która zwróciła uwagę, że pani burmistrz nie musi znać się na wszystkim, jednak ważne aby na posiedzeniach Rady Miejskiej obecni byli pracownicy urzędu, którzy odpowiadają za poszczególne sprawy.

- Chciałabym zwrócić uwagę na to, że na sesji powinny być osoby, które są odpowiedzialne za oświetlenie w mieście, za drogi gminne czy za rolnictwo. I powinny one na sesji od razu udzielać radnym wyjaśnienia w sprawach, za które odpowiadają. A tak, to my kierujemy pytania do pani burmistrz, która ma prawo nie znać od razu wszystkich odpowiedzi, dlatego na sesji powinni być obecni pracownicy urzędu – mówiła radna.

Helena Nikolin zabrała również głos, po tym kiedy wszyscy radni przedstawili swoje interpelacje, chcąc niejako podsumować to, co zostało przez nich zgłoszone.

- Chciałam zakończyć takim stwierdzeniem, że najwyższy czas abyśmy spojrzeli na te osoby, które nie wypełniają swoich obowiązków w należyty sposób. Są w ratuszu odpowiedzialne osoby za oświetlenie czy w Spółce Komunalnej za studzienki deszczowe. Ile my możemy alarmować? Okazuje się, że w jednym miejscu nie pasuje, zaraz ktoś zgłasza następne. A gdzie są osoby odpowiedzialne? Może czas zacząć je rozliczać? – pyta radna.

Myśl radnej Nikolin podchwycił Paweł Giezek, który również zaapelował o obecność pracowników na sesjach. Broniąc Danuty Patalas stwierdził, że nikt z obecnych na sali nie jest alfą i omegą i nie zna się na wszystkim. Zdaniem radnego gmina Wschowa jest gminą biedną, ale na drobne sprawy, które zgłaszają radni pieniądze powinny się znaleźć i powinny być takie rzeczy wykonane szybko.

Lista spraw, które burmistrz chciałaby wykonać, ale nie ma na to pieniędzy

Jak więc na wszystkie pytania, wnioski i uwagi zareagowała Danuta Patalas?

- Szanowni państwo dzisiaj mamy sesję dotyczącą podjęcia uchwał w sprawie oświaty, bardzo się cieszę, że są państwo tacy aktywni i na interpelację odpowiem pisemnie. Natomiast gdybym miała dyskutować na ten temat, to bardzo bym prosiła, żeby pan radny (wiceprzewodniczący Paweł Giezek przy. red.) mnie nie obrażał. Jeżeli jestem nieobecna to nie z lenistwa i sobie nie życzę żeby pan przy wszystkich radnych i mediach lokalnych obrażał mnie o to, że ja nie przychodzę na sesję. Nie mam takiego obowiązku, jeżeli jestem nieobecna to zastępuje mnie wiceburmistrz, odpowiedzialny za kwestie gospodarcze. – mówiła burmistrz. – Ja nie muszę podpisywać listy, nie dostaje pieniędzy za uczestnictwo w sesji w przeciwieństwie do pana.

W dalszej części Danuta Patalas odniosła się do spraw oświetleniowych, zapewniając, że usterki są systematycznie zgłaszane oraz dodając, że nie jej winą jest fakt, iż we Wschowie jest przestarzały sprzęt. W podobnym tonie burmistrz wypowiedziała się w kwestii dróg i kanalizacji.

- Drodzy państwo jeżeli chodzi o chodniki i kanalizację to wszelkie problemy są efektem trzydziestu lat zaniedbań i żaden burmistrz w trzy lata nie jest w stanie wymienić całej kanalizacji, wodociągów, wszystkich studzienek i całych dróg. Chodząc po Wschowie widzę ile spraw należy wykonać. Mamy Nowe Ogrody do zrobienia, Nowa Wieś do zrobienia, Nowopolna do zrobienia. Panie radny stawy trzeba oczyścić, zgadzam się, ale na to wszystko potrzeba pieniędzy. Wykonanie kanalizacji, oświetlenia i dróg na Zaciszu to około 72 miliony złotych – mówiła Danuta Patalas.

Burmistrz wymieniła jeszcze kolejne ulice w mieście oraz wioski, w których należy wykonać kanalizację i drogi. Zwróciła uwagę na to, żeby radni rozsądnie wyrażali swoje opinie, bo gmina nie jest w stanie naprawić wszystkiego. Danutę Patalas cieszył fakt zgłoszenia tylu drobnych spraw, zapowiedziała, że w związku z tym na następną sesję przygotuje listę spraw, które chciałaby wykonać, ale nie ma na to pieniędzy.

Radni swoje, burmistrz swoje

W końcowej części Danuta Patalas wdała się w dyskusję z Pawłem Giezkiem. Radny zaznaczał, że nie miał zamiaru obrażać burmistrza, tylko stwierdził fakt nieobecności. Zwrócił również uwagę, że ulica Nowopolna jest ulicą powiatową, a radni znają stan finansów gminy, dlatego nie wymagają dużych inwestycji.

Z całej dyskusji w oczy kłuje fakt braku komunikacji i wzajemnego zrozumienia na sali obrad Rady Miejskiej we Wschowie. Radni zgłaszają szereg drobnych spraw, które ich i mieszkańców gminy zdaniem powinny być wykonywane szybko i dokładnie. W odpowiedzi burmistrz zarzuca, że gminie brakuje milionów złotych na kluczowe inwestycje, zbywając pytania radnych stwierdzeniem „odpowiedzi udzielę na piśmie”. Radni proszą o obecność pracowników urzędu i Spółki Komunalnej, tak aby w razie konieczności mogli uzyskać odpowiedź na swoje pytania, burmistrz odpowiada, że czuje się atakowana. Takie przeciąganie liny obserwujemy już od trzech lat, a efektem tego jest kilkukrotne składanie przez radnych takich samych interpelacji, próśb o doprecyzowanie odpowiedzi w zgłaszanych drobnych sprawach. I jak to się ma do unieważnionych przetargów na termomodernizację czy budowy ścieżki rowerowej do Lginia? Zachęcamy do poświęcenia czasu i zapoznania się z materiałem wideo.

(red.)

REKLAMA

Komentarze (17)

avatar
~Wyborca
05.09.2017 18:12

Czy tylko radny Giezek ma odwagę głośno mówić o tych pajacowatych rządach. Drogi chodniki, kanalizacja deszczowa... oświetlenie to priorytety każdej władzy.Koniec balu panie Czopek...

avatar
~Ignac
05.09.2017 18:46

Stwierdzenie że burmistrz nie jest alfą i omegą to jest trochę nie tak , może i ona się na tym nie zna bo nie zna się na niczym ale za co bierze wysokie wynagrodzenie i od czego ma swoich podwładnych za te usterki odpowiedzialne . Wychodzi na to że radni mają wchodzić w jej kompetencje i każdemu pracownikowi odpowiedzialnemu za te usterki nakazywać ich usuwanie . To stawiam pytanie " to po co nam taki burmistrz jak nic nie może " . Taniej będzie bez niej a usterki przekazywać będą radni poszczególnym dyrektorom wydziałów żeby ci przekazali swoim pracownikom do ich wykonania . A może już burmistrz ogłosiła się królową i radni mają jej już więcej (...) nie zawracać ? . Owszem robót i problemów narosło ale należy je sukcesywnie likwidować poprzez systematyczne naprawy i inwestycje a nie gadać o tym . A co dotychczas pani burmistrz zrobiła w tym kierunku ? . Brakuje pieniędzy ? i kasa jest pusta ? . A kto pani doradzał iść na wojnę ze wszystkimi pracownikami S.K i ratusza zwalniając ich dyscyplinarnie a potem płacić za wszystkie procesy sądowe i wysokie odszkodowania . A pani też generuje tylko same wydatki w postaci nałożonych kar przez ochronę środowiska i wiele innych pani zaniedbań . Kto pani doradzał zatrudniać i zwalniać swoją powołaną radę nadzorczą , a było ich w sumie kilkoro w S.K i płacić odprawy tym swoim ludziom żeby pokazać że zarząd jest niby jednoosobowy , a kasa wypłynęła jakby było zatrudnienie wieloosobowe . To są skutki tego waszego myślenia byle tylko swoi dostali co im się należy . Jak pani widzi a na pewno pani widzi jeszcze więcej swojego nieudolnego rządzenia tym miastem . Niech się pani zabiera do roboty a nie gadać i bronić się przed tymi problemami bo za chwilę będzie pani z nich rozliczana .

avatar
~poturbowany przez burmistrza mistrza
05.09.2017 22:26

Jako rodzic pierwszoklasisty...idę zapisuję i co? nie ma miejsca w REJONIE zamieszkania. Pytam o co chodzi... przecież zgodnie z prawem dziecko MUSI być przyjęte do szkoły podstawowej w SWOIM rejonie. Odpowiedź: jeszcze są wolne miejsca w SP2...to nie mój rejon odpowiadam...a co mnie to obchodzi usłyszałem z ust złotoustej, więc pytam dziecka(starszego) , który w SP2 się uczy - jak tam? wciśniemy młodszą? Jasne Tato - religię miałem w harcówce, a wychowawczą w sali korekcyjnej...jest cool nie trzeba nic pisać ani notować...nauczyciele jakby milsi, a i Rysio jakby cichszy...więc pytam Kuratora (telefon) jak mam z młodszym zrobić - kurator na to masz chłopie prawo zaprowadzić do rejonu i reszta Cię nie obchodzi...najwyżej ławki nie będzie, ale z tego Wojewoda będzie złotoustą rozliczać.. ok zaprowadzę i będę monitorował....tak sobie myślę czy Rysio to jeszcze ma jakiś honor czy taki jakiego w (...) szukać....

avatar
~Obserwator
06.09.2017 07:26

Siedze i czytam...słucham i prawie z butów wychodzę jak słucham co wyprawia nasza burmistz .Radny Giezek zaczyna się rozkręcac na dobre....Można powiedzieć ...patrzmy na to pozytywnie... tak mówi Czopek do Giezka. Może ktoś wie czy radny G będzie kandydował na burmistrza. .

avatar
~do Obserwatora
06.09.2017 08:17

Wszystko na to wskazuje że będzie , ale kto na niego głos odda ? . Już teraz mamy cyrk a dramat i tragedia dopiero będzie przed nami .

avatar
~@,@wyborca...
06.09.2017 08:08

Szanowny "wyborca" twoje skojarzenia i porównania co do radnego G, nasuwa suwerenowi pytanie: - kto tu pajacuje i ma odwagę przez małe "o"?, czy to nie radny opowiadał PRZEDWYBORCZE BANIALUKI na przełomie 2014/2015 /, jak masz w tej sprawie sklerozę to przypomni sobie "wyborco" wypowiedzi/paplaninę tego radnego czytając jego wspólne wypowiedzi w obecności p. Patalas i Czopka oraz wypowiedzi w ich tzw. "gazetce" "nasze wschowskie sprawy". KTO w tedy "PAJACOWAŁ i BEZKARNIE SZKALOWAŁ tzw. TRZYMAJĄCYCH WŁADZĘ"?, a kto teraz jak nie radny G z powołania "stowarzyszenia odnowy samorządu we Wschowie" sprawuje wysokie stanowisko w Radzie Miejskiej i uprawia ponownie "SAMO REKLAMĘ" na poziomie "PAPLANINY" z tym, że na swoje potrzeby jego wrogiem nie jest już p. Grabka i jego byli koledzy lecz jego własne STOWARZYSZENIE w tym p. Patalas i Czopek, którzy pomogli mu wystartować jako bezrobotnemu do "KORYTA WŁADZY". Czy to jest bohaterstwo?, czy pospolite wyrafinowane cwaniarstwo o znamionach; cynizmu, obłudy i fałszu???? A, Ty "wyborco" w tym tkwisz jako "ON", czy jako "TY" ??????

avatar
~W
06.09.2017 08:24

A radna z osiedla Przylesie nic!!!!! Cisza!!!!! Żadnych interpelacji, żadnego słowa na temat inwestycji na naszym osiedlu. Ja mam pełną świadomość, że i tak by nic z tego nie wyszło, ale chociaż montować, zgłaszać, prosić.... Może akurat kiedyś by coś zrobili. Ale jak nawet słówka o nas nie piśnie....

avatar
~Dhu
06.09.2017 09:14

Takich układów jak teraz to chyba nigdy nie było. A Pano obrażalska księżniczka to juz przesadza z tymi swoimi nerwami. Na takim stanowisku nie przystoi. Kobieto opanuj sie i weź sie do roboty, bo efektów brak.Ostatnio w RMF znowu mówiona o wschowie, oczywiście negatywnie. Tak głośno w Polsce o Wschowie to jeszcze nie było, tylko dlaczego w złym świetle.

avatar
~czytelnik
06.09.2017 16:07

Nie wiem, czy jest gdzieś w Polsce gmina, w której uczestniczą pracownicy urzędu (no ale w "królewskiej" Wschowie...). W takim razie -po co są komisje przed sesjami-może radni odpowiedzą? A może radni powiedzą-jaki mają problem z dotarciem do urzędników (czyżby był w urzędzie jakiś szlaban, biuro przepustek, brakuje telefonów, skrzynek e-mai wreszcie, itp.???) A może to wszystko wynika z tego, iż na drugim piętrze ratusza jest tylko jeden naczelnik (w wydziale budżetu i finansów), natomiast pozostałe zespoły podlegają zastępcy, zatem on powinien odpowiadać na pytania i wątpliwości radnych.

avatar
~Obserwator
06.09.2017 20:34

Kiedy burmistrzem był Leon Żukowski, a potem Krzysztof Grabka w sesjach Rady Miejskiej uczestniczyli naczelnicy wydziałów urzędu, szef komunalki, dyrektorzy gminnych instytucji. Komuś to przeszkadzało?

avatar
~Adaś
06.09.2017 16:39

Można by było tym razem tego nie komentować , ..... jakie to zdjęcie jest wymowne, ....Oni debatują , a mieszkaniec Wschowy ( w tle) jest w stanie "uścisku" sumienia z myślami kogo wybrał i jak Oni to rozgrywają ? Zaiste, poziom nie godny urzędu mera miasta. Radny miał prawo ( ma je zawsze i o każdej godzinie dnia i nocy) złożyć zapytanie , a było ono troskliwe, o losy swojej Pani burmistrz , powiem więcej , że jak odpowiadał p. Czopek w formie kąśliwej to już wskazywało , że ranga , autorytet "burmistrza" jest dla nich rzeczą zhierarchizowaną inaczej aniżeli każdy z nas jest nauczony. Ta władza ma inne standardy , to inna szkoła wartości..... bardzo mi się to nie podoba, a styl odpowiadania p. Patalas jest nieprzyjemny i niegrzeczny. Ja nie jestem ajerkoniakem p. Giezka , uważam , że jego przypadkowość z RMiG jest opłakanym stylem byłej "wielkości" SK - i tylko tyle - a jako radny i v-ce Przewod. RMiG to dla nas "klątwa" kościelnego z którą na cztery lata musimy się pogodzić a p. Burmistrz podporządkować . Ponieważ ma takie prawo , ponieważ ma wielkie rachunki do wyrównania z burmistrzami a jest "żmiją" z charakteru , to też 70% zgryżliwych interpelacji jest jego autorstwa . I tak to potrwa jeszcze jeden rok , to oczywista nauczka dla wyborców jego okręgu ......... NIGDY WIĘCEJ !! Na szczęście nie ten radny rządzi Wschową i myślę , że wyborcy już nigdy nie ulegną czarowi takiej osoby ...... lubię prostotę ale nie prostactwo. Co do oceny tej Sesji to popieram idee p. Nikolin .......... pytanie - odpowiedż - styl p. burmistrz Patalas na tzw. " na piśmie" od razu wzbudza nieufność , to znaczy , ze potrzebuje czasu na przemyślenie bo nie wie lub bo kombinuje ( kalkuluje jest dla mądrych) , to takie desperackie , wzbudza dużą podejrzliwość. Ja takim nie ufam, to nie jak było u p. Grabki , pytanie i w "pyszczydło" odpowiedż ....... z ręki, ale na tym należy się znać ...... może w kolejnej kadencji ? Oj , .... oj..... tu chyba podniosłem ciśnienie tej części Wschowy co nie gra w szachy , ja też, .... burmistrz który nie ma pomysłów , impulsu a wykazuje oznaki zmęczenia musi odejść..... to prawo "króla" rewiru. Też nie wiem co by zrobił , lub co zrobi w przyszłości nowy burmistrz , ..... jak sobie poradzi , jak ogarnie to miasto przy tak niskim budżecie , lecz świat tylko ewoluuje jak jest pobudzany nowym wigorem , .... zwą go ogniem nadziei . Adaś

avatar
~ext7
06.09.2017 18:12

Hmm.. Kowal zawinił a cygana powiesili. Smutna to konstatacja i budzi we mnie poczucie beznadziejności. Przecież powszechnie wiadomo jaka jest sytuacja w ratuszu – tam kłócą się wszyscy ze wszystkimi.(Panią Burmistrz nawet jej własne polityczne środowisko sprowadziło do roli piorunochronu) Tylko ja pewności nie mam, czy ten spór dotyczy gminnych spraw (dobra gminy) ,czy też wszczynający tenże, mają na uwadze tylko i wyłącznie interesy własne. Oczywiście w sprawach gminy można się spierać ,ale w sposób cywilizowany (rzeczowa dyskusja – komisje, RG itd.) Ot wspólnie ustalić co najważniejsze jest i razem te najpilniejsze problemy rozwiązać - w ramach tych naszych gminnych „złotówek” Oczywiście najłatwiej szturmem wziąć bezbronnego, a że trąci to sadyzmem ,to dla nich nieistotny szczegół - ważny jest ich partykularny interes. I dlatego na SADYSTÓW nigdy nie zagłosuję!

avatar
~Do obserwatora
07.09.2017 06:36

Dlaczego nie ma naczelników na sesjach ,urzędników...Czopek zabronił bo za dużo mogli niekiedy powiedzieć....im mniej Lud wie tym lepiej ! Cała prawda zostaje przez radnego G odkryta. Warto wysłuchać całej sesji i zobaczyć jak władza jest ,,naga,,

avatar
~Masakra
07.09.2017 09:27

Pani Burmistrz ma trzy światy z tymi ludźmi. Mi nerwy już by dawno puściły. Ma racje ze cała Wschowa jest do zrobienia a oni z lubością wytykają każda dziurę. Jak ten były burmistrz może tam siedzieć bezczelnie i jeszcze głos zabierać?! Sam niech tłumaczy się ze swoich 12-sto letnich zaniedbań! Tam na tej sali jest zawiązany jakiś spisek przeciwko obecnej władzy, aż zimno się robi słuchając tych zgłoszeń które są niczym innym jak szpilami. Wszędzie we Wschowie są potrzeby i niech sukcesywnie są one realizowane w kolejności od najbardziej pilnych a takie pieprzenie o dziurach czy lampach niech jest kierowane do odpowiednich wydziałów i tam załatwiane. Miała Pani racje mówiąc że powinni tam być odpowiedzialni za każdy wydział i na bieżąco tłumaczyć się z realizacji zgłoszeń. Żal słuchać tych radnych, aż się źle robi... i z kim Pani Burmistrz ma niby współpracować? Wszyscy tam złośliwi i nadęci, najmądrzejsi. Ehhh... po oglądnięciu tego materiału zupełnie nie uważam Pani Burmistrz za niemiłą itp. Każdy broniłby się przed złośliwościami

avatar
~Do masakra
07.09.2017 20:25

A jak myślisz dlaczego wybrano nowego burmistrza , nie po to żeby nic nie robił i ciągle biadolił na poprzednika ?. A niby kto ma być odpowiedzialny za cały ratusz i pobiera wysokie wynagrodzenie czy nie czasami burmistrz ?. A kto ma udzielać wyczerpujących odpowiedzi na zapytania radnych woźny tego ratusza czy pani burmistrz ?. A kiedy była normalna współpraca pani burmistrz z radnymi nie związanymi z jej ugrupowaniem , i kto temu jest winien .A od kiedy urząd łaskawie daje odpowiedzi pisemne na zadane pytania po półrocznym oczekiwaniu , pokaż mi taki termin odpowiedzi ? . Te wszystkie zagrywki ratusza nie wpływają na załagodzenie konfliktu wręcz go zaostrzają .

avatar
~Do Masakra
07.09.2017 12:01

A czy pani burmistrz potrafi z kimś współpracować? Nie rozśmieszaj mnie.

avatar
~Do:~`do obserwatora
07.09.2017 15:51

No przecież: inwestycje, rolnictwo, nieruchomości, lokalówka, ochrona środowiska,środki zewnętrzne, to obecnie jeden wydział.....bez naczelnika (przez jakiś czas był taki ktoś powołany na to stanowisko, pochodził z Kargowej...), tylko pytanie... kto ogarnie tak wiele zagadnień?

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl