TworzymyGłos Regionu

reklama

Nie portfel w sercu, tylko patriotyzm. Promocja książki Dariusza Czwojdraka

Piątek, 11 stycznia 2019 o 11:12, aktualizacja Poniedziałek, 14 stycznia 2019 o 14:01, autor:
Nie portfel w sercu, tylko patriotyzm. Promocja książki Dariusza Czwojdraka

Proszę sobie wyobrazić 100 mieszkańców Bukówca Górnego - mówił Dariusz Czwojdrak wskazując na jedno ze zdjęć przedstawiające uzbrojonych żołnierzy niemieckich - którzy idą do walki wyłącznie z drewnianymi pałkami. To jest patriotyzm. Nie portfel w sercu, tylko patriotyzm.

10 stycznia w Muzeum Ziemi Wschowskiej odbyła się promocja książki Dariusza Czwojdraka ,,Droga do niepodległości. Powstanie wielkopolskie 1918-1919 na ziemi wschowskiej”. Publikacja ukazała się dzięki staraniom Zdzisława Rygusika, reprezentującego wschowski oddział Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana” oraz Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Książka Dariusza Czwojdraka składa się z trzech części i zawiera przebieg powstania, począwszy od listopada 1918 roku, kiedy to została powołana Powiatowa Rada Ludowa. Książka kończy się w okolicach połowy 1919 roku. Wtedy to zawarty zostaje rozejm w Trewirze i powstanie dobiega końca. Druga część książki zawiera relacje i wspomnienia uczestników powstania wielkopolskiego. Trzecia część to krótkie biogramy powstańców wielkopolskich, zamieszkałych po 1945 w granicach obecnego powiatu wschowskiego.

Dariusz Czwojdrak podczas spotkania w muzeum przedstawił zarys książki, wskazując, jak dzieło odradzającego się państwa polskiego objęło powiat wschowski i dlaczego tylko północna część powiatu miała szansę na to, by znaleźć się w strefie oddziaływania powstańców. O tym, jak ten okres wyglądał we Wschowie, łącznie z celebrowanym do dzisiaj Wiecem Polskim i niewykorzystanym potencjałem tego wydarzenia, najlepiej chyba oddają wspomnienia dra Bernarda Śliwińskiego, zamieszczone w książce, na które zwracał również uwagę autor publikacji.

- Działacze niepodległościowi ze Wschowy, osoby, które zaangażowały siebie i najbliższych w dzieło odradzania się państwa polskiego zostali 7 stycznia 1919 roku internowani przez Niemców. Najpierw osadzeni w więzieniu w Głogowie, potem w byłym obozie jenieckim w Zgorzelcu, a po kilku tygodniach w więzieniu koło Żagania. W wyniku aresztowania 40 najbardziej aktywnych działaczy z terenu powiatu wschowskiego, siła odradzającego się państwa polskiego, w którą tak głęboko wierzono, niestety została mocno zachwiana. W efekcie tylko północna część powiatu wschowskiego (obecnie gminy Włoszakowice i Wijewo) miały szanse na to, by znaleźć się w strefie oddziaływania kompanii powstańczych, które organizowano w Przemęcie, Wielichowie, Śmiglu, Kościanie i Grodzisku Wlkp. - mówił Dariusz Czwojdrak.

Warto wspomnieć, że publikacja powstała z okazji 100 rocznicy odzyskania Niepodległości Polski oraz 100 rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. 

(rak)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl