TworzymyGłos Regionu

Nie portfel w sercu, tylko patriotyzm. Promocja książki Dariusza Czwojdraka

Piątek, 11 stycznia 2019 o 11:12, aktualizacja Poniedziałek, 14 stycznia 2019 o 14:01, autor: 0 946
Nie portfel w sercu, tylko patriotyzm. Promocja książki Dariusza Czwojdraka

Proszę sobie wyobrazić 100 mieszkańców Bukówca Górnego - mówił Dariusz Czwojdrak wskazując na jedno ze zdjęć przedstawiające uzbrojonych żołnierzy niemieckich - którzy idą do walki wyłącznie z drewnianymi pałkami. To jest patriotyzm. Nie portfel w sercu, tylko patriotyzm.

10 stycznia w Muzeum Ziemi Wschowskiej odbyła się promocja książki Dariusza Czwojdraka ,,Droga do niepodległości. Powstanie wielkopolskie 1918-1919 na ziemi wschowskiej”. Publikacja ukazała się dzięki staraniom Zdzisława Rygusika, reprezentującego wschowski oddział Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana” oraz Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Książka Dariusza Czwojdraka składa się z trzech części i zawiera przebieg powstania, począwszy od listopada 1918 roku, kiedy to została powołana Powiatowa Rada Ludowa. Książka kończy się w okolicach połowy 1919 roku. Wtedy to zawarty zostaje rozejm w Trewirze i powstanie dobiega końca. Druga część książki zawiera relacje i wspomnienia uczestników powstania wielkopolskiego. Trzecia część to krótkie biogramy powstańców wielkopolskich, zamieszkałych po 1945 w granicach obecnego powiatu wschowskiego.

Dariusz Czwojdrak podczas spotkania w muzeum przedstawił zarys książki, wskazując, jak dzieło odradzającego się państwa polskiego objęło powiat wschowski i dlaczego tylko północna część powiatu miała szansę na to, by znaleźć się w strefie oddziaływania powstańców. O tym, jak ten okres wyglądał we Wschowie, łącznie z celebrowanym do dzisiaj Wiecem Polskim i niewykorzystanym potencjałem tego wydarzenia, najlepiej chyba oddają wspomnienia dra Bernarda Śliwińskiego, zamieszczone w książce, na które zwracał również uwagę autor publikacji.

- Działacze niepodległościowi ze Wschowy, osoby, które zaangażowały siebie i najbliższych w dzieło odradzania się państwa polskiego zostali 7 stycznia 1919 roku internowani przez Niemców. Najpierw osadzeni w więzieniu w Głogowie, potem w byłym obozie jenieckim w Zgorzelcu, a po kilku tygodniach w więzieniu koło Żagania. W wyniku aresztowania 40 najbardziej aktywnych działaczy z terenu powiatu wschowskiego, siła odradzającego się państwa polskiego, w którą tak głęboko wierzono, niestety została mocno zachwiana. W efekcie tylko północna część powiatu wschowskiego (obecnie gminy Włoszakowice i Wijewo) miały szanse na to, by znaleźć się w strefie oddziaływania kompanii powstańczych, które organizowano w Przemęcie, Wielichowie, Śmiglu, Kościanie i Grodzisku Wlkp. - mówił Dariusz Czwojdrak.

Warto wspomnieć, że publikacja powstała z okazji 100 rocznicy odzyskania Niepodległości Polski oraz 100 rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. 

(rak)

REKLAMA

Komentarze (0)

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz dodaj komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl