TworzymyGłos Regionu

reklama

Nauka w codzienności – ciekawostki świata natury

Czwartek, 12 maja 2016 o 09:42, autor: 0
Nauka w codzienności – ciekawostki świata natury

 9 maja 2016 r. wschowską bibliotekę odwiedził Pan Michał Zawadka. Pisarz, aktor, artysta estradowy i telewizyjny, animator publiczności, lektor i konferansjer, a także kaskader filmowy, któremu nieobce są sztuki walki.

Absolwent Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim i Polonistyki na kierunku Słowo na Ekranie, w Mowie i na Piśmie z pasją uprawia retorykę, prowadząc szkolenia z doskonalenia sztuki przemawiania i prowadzenia głosu. Jest też członkiem Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców oraz autorem programu warsztatowego dla nauczycieli i rodziców „Wyobraź świat dziecku”. Należy też wspomnieć o książkach Michała Zawadki:  „Zarządzanie marzeniami. Poezja motywacyjna dla dzieci”, „Galeria bajek. Wiersze czytane obrazem” oraz „Mądrość z natury”. Bajki o miłości, szacunku, przyjaźni, tolerancji i cudach natury”, które zawierają ciepłe, rymowane wiersze z ważnym przesłaniem i bez trudu trafiają do wyobraźni dzieci. Michał Zawadka zaprosił uczniów trzecich klas do udziału w interaktywnych warsztatach literackich pn. „Nauka w codzienności – ciekawostki świata natury”. Stylową czytelnię biblioteki nasz gość błyskawicznie zmienił w pracownię naukową, by po chwili wywołać gwałtowną burzę mózgów. Zaczęło się od pytań o różne przedmioty, którymi się otaczamy i używamy w codziennym życiu. Jak powstały, kto je stworzył, w jaki sposób. Okazało się, że wiele odkryć i wynalazków powstało w wyniku obserwacji natury. Na przykład dzięki krabom mamy nożyczki, termity pomogły nam skonstruować wentylację, nietoperze – sonar, pająki – telefon, kałamarnica – silnik odrzutowca, a obserwacja czynności ludzkiej ręki umożliwiła zbudowanie koparki.  Młodzi naukowcy, jakimi stali się uczestnicy spotkania, ze zdumieniem odkrywali świat wynalazków. Chętnie więc uczestniczyli w prostych eksperymentach, sprawdzając np. jak drgania przenoszą dźwięk, rozmawiali przez telefon wykonany ze sznurka i plastikowych kubeczków, a na zakończenie każdy „zbudował rakietę kosmiczną”. Papierowe rakiety udało się odpalić za pomocą uwolnionego z baloników powietrza i gromkiego okrzyku „wyobraźnia”. Podczas spotkania Michał Zawadka często podkreślał rolę wyobraźni, która sprawia, że człowiek może zmieniać świat . Za pomocą prostego przykładu udowodnił też, że wyobraźnię mamy dzięki wiedzy, dlatego powinniśmy czytać książki. Radził dzieciom nigdy nie poddawać się niepowodzeniom, np. w szkole, ponieważ błąd nie jest porażką. Należy, tak jak wynalazcy, działać, szukać nowych rozwiązań, mieć cierpliwość, pasję i wiarę w osiągnięcie celu. Uczniowie byli zachwyceni warsztatami i opuszczali bibliotekę z nadzieją na ponowne spotkanie z pisarzem. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach obchodów XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. (BP)  
REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl