Można już odkrywać tajemnice związane z systemem obronnym Wschowy

Poniedziałek, 09 lipca 2018 o 16:16, aktualizacja Poniedziałek, 09 lipca 2018 o 16:20, autor: 19 994
Można już odkrywać tajemnice związane z systemem obronnym Wschowy

8 lipca w siedzibie Muzeum Ziemi Wschowskiej miała miejsce premiera książki Jakuba Drgasa ,,Fortyfikacje Wschowy w średniowieczu i czasach nowożytnych". - Kiedy przyszło mi napisać pierwszą pracę dyplomową, licencjacką, postanowiłem, że musi to być praca o Wschowie. Wybrałem wtedy Zamek Królewski, w którym były prowadzone badania archeologiczne. W trakcie zbierania materiałów, okazało się, że wśród nich znajduje się dużo informacji na temat całego systemu obronnego miasta. Wtedy też zdecydowałem, że pracę magisterską poświęcę fortyfikacjom Wschowy - mówił Jakub Drgas podczas niedzielnego spotkania.

Jak mówiła Marta Małkus dyrektor Muzeum Ziemi Wschowskiej, książka Jakuba Drgasa powstała na bazie jego pracy magisterskiej, która uległa w międzyczasie refleksji i dopracowaniu, uzupełnieniu i wzbogaceniu.

- Można się z nią już zapoznać, zabrać ze sobą, wędrować z publikacją po Wschowie i poznawać oraz odkrywać tajemnice związane z systemem obronnym miasta - mówiła Marta Małkus.

Jakub Drgas jest absolwentem Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Instytutu Historii Architektury i Konserwacji Zabytków Politechniki Krakowskiej. 

- Ma wiele pasji i obdarzony jest wieloma talentami. Do tych talentów należą między innymi zdolności muzyczne. Przez wiele lat można było słuchać pana Jakuba w Młodzieżowej Orkiestrze Dętej, a dzisiaj pan Jakub aranżuje, pisze piosenki i tę część jego pasji można odkryć w Internecie - mówiła Marta Małkus, przedstawiając autora książki przybyłej na spotkanie publiczności.

Sam natomiast autor przedstawił podczas spotkania krótką prezentację, w której omówił przede wszystkim najstarszy odcinek murów miejskich.

- Wschowskie fortyfikacje są wyjątkowe w skali całego kraju - mówił autor książki - przede wszystkim ważna jest tutaj data ich powstania. Bardzo często w różnych publikacjach podaje się, że Zamek i wschowskie mury powstały dzięki Kazimierzowi Wielkiemu. Nic bardziej mylnego. Mury, jak i zamek powstały jeszcze wtedy, kiedy Wschowa była związana ze Śląskiem. 

Zapraszamy do wysłuchania fragmentu spotkania.

(rak/foto: olek)

REKLAMA

Komentarze (19)

avatar
~Rekin
09.07.2018 16:43

Jejku Jejku! Co tam jeszcze odkryliście tak super truper ..Byleby było nie- Polskie ?????.? Faktycznie trzeba ostro studiować by wgryzać się w takie historyczne sprawy. Moim zdaniem jakiś medal plus tytuł z Ambasady sąsiadów zostanie przyznany . Brawo

avatar
~do Rekina
09.07.2018 17:59

Z ciebie to najwyżej leszcz a nie rekin.

avatar
~Do do Rekina
09.07.2018 23:19

I co? I tyle tylko ? ??????

avatar
~Wacław Jarząbek
10.07.2018 07:34

Czytałem książkę - bardzo ciekawe informacje. Nasunęła mi się również taka refleksja, iż wykonano bardzo dużo prac remontowo-zabezpieczająco-odbudowujących przy murach obronnych za rządów Burmistrza Żukowskiego - w sumie jakby nie jego decyzje, to dzisiaj nie byłoby zbytnio co oglądać (widać to doskonale na załączonych w książce grafikach).

avatar
~Hmm
10.07.2018 11:29

Odważna teza. Inny burmistrz by nie remontował ? A proszę powiedzieć ile metrów murów obronnych wyremontował pan Żukowski jako PRL-owski naczelnik Wschowy ?

avatar
~do Hmm
10.07.2018 21:21

Jak na razie żaden inny burmistrz nie remontował - a minęło już z 20 lat, bo prawdę mówiąc już nie musiał. A ile "zrobiono" murów za Żukowskiego, to bardzo dobrze widać zwłaszcza, jak się pamięta, jak wyglądały w latach 80-tych XXw. Ewentualnie polecam przeczytać książkę. pozdr. W. Jarząbek

avatar
~alla
10.07.2018 09:14

Gratulacje dla autora duza wiedza i ogrom pracy super

avatar
~do hmm
10.07.2018 15:10

Za pana Żukowskiego wszystkie mury zostały odremontowane.A ile metrów ? Weź pan miarę i zmierz sobie.

avatar
~g
10.07.2018 09:38

mieszkamy w skansenie, super

avatar
~Magda do `g
10.07.2018 13:17

Tak, mieszkamy w zabytkowym mieście. Niedobrze, jeśli ludzie, którzy kochają nowoczesne budownictwo mieszkają w starych zabytkowych kamienicach. Lepiej dla nich i dla miasta by było, gdyby tacy wyprowadzili się do nowoczesnych bloków / domów. Stare budynki trzeba umieć kochać i widzieć w nich potencjał, a nie przeszkodę i problem.

avatar
~do Magdy
10.07.2018 14:01

Oczywiście, gładko wypowiadane słowa ładnie brzmią. Tylko na to wszystko potrzebne są nie małe pieniądze. Kochanie i potencjał nie wystarczą.

avatar
~Magda
10.07.2018 14:33

Jasne, trzeba pracować i zarabiać pieniądze, które potem trzeba chcieć wydawać na zmianę swojego otoczenia i dbanie o nie. Trzeba działać, a nie narzekać i czekać aż ktoś wszystko za nas zrobi. Małymi krokami, ale do przodu!

avatar
~@
10.07.2018 16:15

Czytałam lepsze opracowania na temat Naszej Wschowy, by ich nie reklamować nie podam tytułów ani autorów. Kolejne książki na temat naszego miasta to tylko powielanie czegoś co już zostało wielokrotnie opisane . Nic szczególnego ......

avatar
~Anka
10.07.2018 16:29

Gdyby nie to, że nie dane jest Polakom uwolnić potencjał gospodarczy,już dawno Wschowa byłaby jak cukiereczek.

avatar
~Olek
10.07.2018 21:24

A kto Tobie Aniu nie pozwala uwolnić Twojego potencjału gospodarczego????

avatar
~Anka
12.07.2018 16:11

Od czasu wprowadzenia ustawy Wilczka, zostało tylko wspomnienie. Ja i mój kochany kraj jest pod butem ustaw i koncesji, które duszą wszelką inicjatywę wolności gospodarczej. Mam pisać cały elaborat na temat wyzyskiwania i dojenia Polaka? Moim zdaniem, ktoś kto nie dostrzega tego smutngo faktu jest albo pasożytem tego stanu albo wrogiem. Mojavdusza cierpi jak widzę kształconych ludzi za nasze pieniążki A którzy potem strzelają nam w kolano. Żeby nie powiedzieć w plecy ...

avatar
~Olek
13.07.2018 07:13

Takie osoby, o których piszesz, są również w Rwandzie i Ugandzie... gdzie koncesji jakby mniej. Zauważ, iż przepisy działają również w drugą stronę - porządkują otaczającą nas rzeczywistość - chociażby Prawo o ruchu drogowym - co by się działo na drogach bez uregulowania zasad jazdy??? I tak jest we wszystkich dziedzinach życia - a działać w Polsce i również we Wschowie naprawdę można, uwierz mi ;). Chociaż zawsze można mówić, iż "szklanka jest do połowy pusta" nie patrząc na resztę zawartości.

avatar
~Do Olek
15.07.2018 22:59

Przepisy powinny być proste A nie przepis do przepisu z milionem aneksów do przepisów. Polska to nie kraj gdzie biurokracja jest traktowana tak jak w Niemczech lub Rosji. Nas wiele chorych przepisów męczy. Zwłaszcza takie które powodują obdzieranie z nas prawie 80% podatków ukrytych pod różnymi nazwami .Zwolennicy lewicowi nie pojmują, że pieniążki nie rosną na drzewach tylko ktoś je musi ciężko zapracować.

avatar
~evolution
12.07.2018 17:10

Gdzie można kupić książkę?

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

nazwaSławaW Sławie budują nowe mieszkania
20.07.20180 176
Koniec mówienia o inwestycji w budowę nowych mieszkań, właśnie rozpoczął się czas realizacji. Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Sławie rozpoczął budowę bloku mieszkalno-usł...

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl