Lokomotywa ciągnie tylko w jedną stronę

Piątek, 17 lutego 2017 o 11:21, autor: 9 1839
Lokomotywa ciągnie tylko w jedną stronę

Miało być w tytule o samotności lidera pewnego środowiska, a dokładnie o samotności wiceburmistrza Miłosza Czopka, ale prawdę mówiąc któż w dzisiejszych czasach nie jest samotny. Chyba każdy lub prawie każdy, więc nie będę wyróżniał jednej osoby w tytule, skoro uczciwie byłoby wyróżnić 21 tysięcy mieszkańców gminy. 

Często słyszę od Tomka Szwarca, że jak stowarzyszenie nie ma lidera z prawdziwego zdarzenia, to wcześniej czy później taka organizacja przestaje dobrze funkcjonować. Każdy lider, twierdzi również Tomek Szwarc, jest lokomotywą. Jak zabraknie lokomotywy, to stowarzyszenie wcześniej czy później przestaje podążać w jakimś sensownym kierunku.

Nie jestem przekonany, czy taka sama zasada obowiązuje w samorządzie. Raczej nie. Jeżeli jeszcze stowarzyszenie wyznacza sobie wąski zakres działań i dobrze je realizuje, to już w samym samorządzie tych zadań jest tak dużo, że trudno aby jedna osoba, nawet najlepsza lokomotywa, potrafiła nad wszystkim zapanować, wszystkie problemy rozwiązać.

Nie inaczej jest we wschowskim samorządzie. Obserwując środowisko, którego liderem jest Miłosz Czopek odnosi się wrażenie, że od czasu, kiedy grupa ludzi, związana ze Stowarzyszeniem Odnowy Samorządu przejęła władzę we Wschowie, stopniowo, ale konsekwentnie zaczyna to środowisko się kurczyć. Widać to przede wszystkim w Radzie Miejskiej oraz w gazecie, wydawanej przez to stowarzyszenie. W radzie utracono większość, a w gazecie poza artykułami Miłosza Czopka, który stara się w swoich tekstach objąć wzrokiem całą gminę, nie ma nikogo więcej, kto potrafiłby spojrzeć dalej, szerzej i wniósłby do dyskusji o mieście jakąś wartościową myśl. Raczej zdarzają się kuriozalne polemiki z artykułami, które budzą podejrzenie, że autor ma problemy ze zrozumieniem treści tekstu lub materiału filmowego, z którym polemizuje albo, jak w przypadku redaktora naczelnego tego pisma, wylewa się pomyje na Krzysztofa Grabkę i pozostałych radnych opozycji, jakby redaktor naczelny tego pisma nie poradził sobie z przegraną podczas uzupełniających wyborów do Rady Miejskiej.

Ważne moim zdaniem jest również to, że po wygranych wyborach, nikt nowy nie dołączył do tego środowiska, którego liderem jest Miłosz Czopek. Nikt, kto podobnie, jak jego lider, potrafiłby objąć wzrokiem całą gminę. Z tą całą gminą może trochę przesadzam, bo jednak wiceburmistrz w pewnym zakresie tylko obejmuje całą gminę, czyli w wymiarze ekonomicznym. Gmina nie zadłuża się, spłaca dług i planuje co roku inwestycje na poziomie poprzednich lat.  

Są to dokonania nowej władzy, która zasiada we wschowskim ratuszu od dwóch lat. Co do tego nikt chyba nie ma wątpliwości, że tak prowadzonej polityki do tej pory nie było. Oczywiście nie wiem, jak to się odbija na jednostkach samorządowych. Czy bardziej przez to zaciskają pasa, czy nie. Raczej nie słyszy się, żeby jednostki samorządowe na tym cierpiały. Wydaje się, że gminne pieniądze próbuje się wydawać z większą uwagą.

Nie ma też chyba wątpliwości, że na tak rozumianej polityce gminy piętno odcisnął wiceburmistrz Miłosz Czopek. Jest z wykształcenia ekonomistą, więc pilnuje, żeby liczby w tabelkach się zgadzały.

Ale problem polega na tym, że tylko w tej sferze odcisnął swoje piętno, czyli zrobił to, co wynika z jego kompetencji, umiejętności i wykształcenia. Innymi słowy ta lokomotywa ciągnie tylko w jedną stronę. Jest to też jedyna, widoczna zmiana we wschowskim samorządzie. Każda inna sfera samorządu pozostała bez zmian. Nie ma jakościowej zmiany w sferze kultury, nie ma jakościowej zmiany w sferze promocji, nie ma jakościowej zmiany w sferze społecznej. Wydaje się chwilami, że w tym zakresie sytuacja się pogorszyła, a jeżeli nie, to niczym te wymienione sfery nie różnią się od tego, co obserwowaliśmy w poprzednich latach. A skoro się nie różnią, nie ma rozwoju, to na pewno nie ma zmiany na lepsze.

Oczywiście funkcjonują w gminie takie instytucje jak Biblioteka Publiczna czy Muzeum, gdzie jakość pracy tych instytucji z roku na rok może tylko cieszyć. Ale nie jest to zasługa ani wiceburmistrza, ani środowiska, którego jest liderem. Jest to zasługa pasji dyrektorów, którzy od lat udowadniają, że można we Wschowie pracować na profesjonalnym wysokim poziomie. I nie ma to niczego wspólnego z tym, kto obecnie jest u władzy. Dyrektorzy, jak dobre lokomotywy, ciągną we właściwym kierunku instytucje, którymi zarządzają.

Powstaje więc pytanie, czy tak już będzie do końca kadencji, że samorząd będzie podążał tylko w jednym kierunku i będzie to widoczne w tabelkach, liczbach i statystykach? Pewnie tak. Czy pojawią się nowe lokomotywy w samorządzie? Niestety nic na to nie wskazuje. Z daleka wygląda to tak, jakby w samorządzie, który z definicji wymaga zaangażowania kilku pasjonatów, poruszających się w wielu kierunkach jest miejsce tylko na jednego. Można by oczywiście przygotować miejsce na innych liderów, ale przyglądając się od lat środowisku Stowarzyszenia Odnowy Samorządu i temu, co dzieje się obecnie w gminie, lider może być tylko jeden. A skoro tylko jeden, to też nadal gmina będzie podążać w jednym kierunku, a pozostałe jej obszary będą zaniedbane.

Rafał Klan

REKLAMA

Komentarze (9)

avatar
~Mieszkaniec gminy
17.02.2017 11:57

Panie Rafale jeżeli chodzi o sferę społeczna pisze Pan ze nie uległa zmianie, a właśnie uległa i to bardzo. Przy rządach Pana K.G. Śmiem twierdzić ze nikt nie został wyrzucony z gabinetu jeżeli przyszedł z niewygodnym tematem dla burmistrza a w tej kadencji takie rzeczy miały miejsce, wiec ta sfera uległa zmienię i to na dużo dużo gorzej.

avatar
~Adam
17.02.2017 13:42

O jakiej lokomotywie pan piszesz ? . Tu raczej możemy co najwyżej pisać o starej (...)

avatar
~Jan Kotwick
17.02.2017 15:25

(...) Panu Rafałowi pozostaje w takim przypadku dyskutowanie samym ze sobą. Zdając sobie sprawę z tego opisuje swoją ofiarę w sposób pokrętny i nie uczciwy . Wiedząc że nie bedzie riposty cz sprostowania batoży delikwenta bezlitośnie zyskując poklask dyżurnych aktualnie obcmokiwaczy. Dlatego też to forum nigdy nie stanie się miejscem zdrowej i konstruktywnej kuźni dobrych rozwiązań!

avatar
~Adaś
17.02.2017 15:46

Panie Redaktorze, a dlaczego wykluczył Pan pierwszego burmistrza (Patalas) , ok, .... rozumiem , czy mam rozumieć, że na tej stacji nie ma miejsca na dwie "lokomotywy" ? Pana ostatnie rozważania coraz częściej idą w kierunku hipotetyczno-abstrakcyjnym , zaczyna Pan zakładać, że pchły mogą skakać tylko do przodu , nie ma ruchu "wstecz" ? Ciężko tak dobremu artykułowi i p. Czopkowi zarzucić, że wykonuje to , na czym się zna , czyli obraca się wokół spraw budżetu gminy. Myślę , że jego zatrudnienie kroczyło w tym właśnie kierunku , bo utrzymanie tego (każdego) przedsiębiorstwa ma tylko rację jak "sklei" do kupy finanse. Brakuje mi tu roli wielkiego kreatora urzędniczej sztuki, bo to właśnie Ona powinna występować w pozycji reżysera tej społeczności, ku temu została wybrana. Nie był to przymus a dobrowolny akces, przecież nie za darmo ...... za wielkie pieniądze , a czy nakład pracy jej jest równie wielki ? Odpowiem, NIE! Myślę, jestem przekonany, że zwycięstwo zaskoczyło obie Panie , Patalas i Rahnefeld, ...... obie ugięły się pod ciężarem jakości obowiązków, weryfikacji wiedzy a "babskie" gadanie (brak elokwencji) z poziomu targowiska nie mogło poprawić ich notowań . Gmina funkcjonuje, nie zaciąga nowych kredytów, spłaca (tylko odsetki) zobowiązania więc o co Panu chodzi ? Rozumiem, nie wystarcza już Panu "kefirek" żąda Pan "śmietanki" , świat nie stoi w miejscu , nawet Chińczyk życzy sobie więcej, więc jest to naturalne,...... postęp. Artykuł jest dość spersonalizowany, Pan całe swoje siły skupił na p. Czopeku , chcąc udowodnić , że nie jest On duszą nowoczesności i rozwoju a tylko ciuchcią bez powietrza w kołach . Bez powietrza , ale na stalowych ......... na doktorskich fundamentach sztuki ekonomi . Nie można tego samego powiedzieć o całym teamie SOS, bo to przypadkowo, podpuszczona grupa, gdzie sporo im obiecano. Proszę sprawdzić jakie mają menadżerskie doświadczenie i osiągnięcia ? Ze trzy osoby powtórnie dostały się do Rady ......... z jakim przekonaniem ....... "renta +" Możemy tak przemyśliwać do utraty "przytomności" , ale po co ? my już wiemy kim Oni są , Oni mają cel , ZUS ma nowe koszty i sympatyków, ......a My zastanówmy się nad następnym . Nie trzeba nam teoretyków, pozorantów czy partyjnych ideowców (PiS) ...... tu trzeba Chłopa z "jajem" z życiową taktyką i organizacyjnym zmysłem, odważnego na działania i wolnego od bogobojności. Adaś

avatar
~lata 80
17.02.2017 16:15

Janek, a jak kułeś na królikach to czy ci zazdrościłem ?

avatar
~wawa
17.02.2017 19:08

Pan Kotwicki nie czytuje prasy lokalnej, bo w gazetce Stowarzyszenia Pana Czopka Pan Klan i inne osoby były opisywane wielokrotnie i niestety nie były to artykuły tak grzeczne. Pan Klan nie mów o Pani Patalas bo ma litość, nie można poważnie mówić o kimś kto obraża się gdy rozmówca ma inne zdanie, za złe rozwiązanie wini wszystkich z wyjątkiem siebie i ma problem z prawidłowym złożeniem zdania.

avatar
~wnuczek
18.02.2017 08:03

Panie Janie Kotwicki moja babka mawiała na takiego delikwenta jak pan" On zaś rychtyk najmądrzejszy " i wszelkie dyskusje ustawały natychmiast !.

avatar
~alla
18.02.2017 11:09

Dobry tekst bez ,,lokomotywy,, zadna instytucja tym bardziej samorzad nie dziala dobrze, ale u nas nie ma we wladzach ani pomyslu na rozwoj gminy, ani checi wspołpracy z innymi tylko czcze gadanie i swój wlasny interes efekt regres w gminie i spoleczeństwo skłocone zagrywkami i manipulacjami z gory Co do gazety czopkowej wstyd ze burmistrz opluwa w niej radnych robiac sobie z nich wrogow

avatar
~czytelnik
18.02.2017 14:48

Panie Rafale czepiasz się pan. Pan Szwarc jak jest taki mądry to niech startuje w wyborach. Zobaczy, że nie jest to taki łatwy chleb. A poprzednia ekipa jaką nową lokomotywę wprowadziła w swoich kolejnych kadencjach? Szkoda gadać.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

nazwaZaproszenie na otwarcie wystawy "Świadkowie minionych pokoleń"
21.02.20180 161
Świadkowie minionych pokoleń to wystawa archeologiczno-etnograficzna przygotowana z okazji jubileuszu 50-lecia istnienia Muzeum Ziemi Wschowskiej, którą prezentowana będzie od 28 lutego do ...

Ogłoszenia

Stacja Kontroli Pojazdów
Stacja Kontroli Pojazdów
Oferuje usługi
działka budowlana
działka budowlana
Działka budowlana
REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl