Komentator rządzi, komentator radzi, komentator nigdy cię nie zdradzi

Sobota, 15 lipca 2017 o 21:58, autor: 12 1409
Komentator rządzi, komentator radzi, komentator nigdy cię nie zdradzi

Nastały trudne czasy. Dla wszystkich bez wyjątku. Szczególnie tutaj, na terenie powiatu wschowskiego widać to gołym okiem. Stało się coś takiego, że gorzej już być nie może. Ludzie przestali czytać artykuły na lokalnych portalach informacyjnych. Zaczęli czytać komentarze. Tylko komentarze. Na podstawie komentarzy, które pojawiają się pod artykułami, czerpią wiedzę na temat samorządu, instytucji, mieszkańców, osób publicznych. Ci ostatni z komentarzy dowiadują się o sobie rzeczy, o których sami siebie nawet nie podejrzewają. Doszło do tego, że nie ważne co napisano w tym lub innym artykule, ważne co na ten temat myślą komentatorzy. Mało tego, na portalach informacyjnych nikt już nie chwali autorów artykułów, że dotarli do jakiejś informacji lub że jakąś informację wyciągnęli z kapelusza. Nie. Chwali się autorów komentarzy. W pewnym sensie komentarze kreują rzeczywistość i każdy bez wyjątku tych komentarzy się obawia. Bo nikt i nigdy nie ogarnie tego, co w głowie komentatora się mieści. Bo nawet jeżeli jeden komentator wycofa się z tworzenia życia medialnego na lokalnych portalach, to za chwilę w jego miejsce, pojawiają się nowi, którzy wiedzą i myślą o sprawach lokalnych więcej niż to miało miejsce do tej pory.

Kiedyś, jak powszechnie wiadomo, świat kreowany był przez kościół, potem przez świeckie państwa, potem przez polityków, potem przez media, a teraz nastał czas komentarzy. I to one wyznaczają standardy myślenia o wszystkim bez wyjątku. Napisz człowieku o absolutorium, skomentują, napisz o termomodernizacji - skomentują, napisz nie daj Bóg o osobie publicznej - wiedzą wszystko, gdzie mieszka, co robi, z kim się spotyka, kogo lubi, kogo nie lubi, z kim sypia, gdzie spędza wakacje itp., itd. Jednym słowem komentarze rządzą naszymi duszami, naszą wyobraźnią, naszą wiedzą o świecie.

Śmiało można sobie wyobrazić taki oto scenariusz: dziennikarz x z lokalnego portalu y pisze artykuł na temat tego, że powiedzmy 14 lipca, jak zawsze, przykładowy burmistrz w Urzędzie Miasta i Gminy rozpoczął urzędowanie o godzinie 7:00 a skończył o 14:00. Tylko tyle. Może jeszcze dodajmy do tekstu życzenia owocnej pracy i miłego weekendu. I co się może okazać? A piszę o tym na podstawie komentarzy, które do tej pory pojawiały się już na lokalnych portalach, pomimo  tego, że taki artykuł o wakacyjnej tematyce jeszcze nie powstał. Więc czego się dowiemy? Wszystkiego. Nie trzeba wychodzić z redakcji. Komentatorzy wiedzą wszystko co do godziny, miejsca i osób, z którymi przykładowy burmistrz się spotkał. Jeżeli spóźnił się do pracy, to przeczytamy o ile minut, czy godzin i dowiemy się dlaczego. Jeżeli wyszedł do fryzjera, to komentator wpisze w komentarzu nazwę zakładu fryzjerskiego, godzinę umówionej wizyty, co przykładowy burmistrz powiedział na wejściu, np. dzień dobry, jestem burmistrzem miasta oraz ile trwała wizyta i kto za nią zapłacił.  Jeżeli w tym czasie spotkał się z drugim burmistrzem, to wiemy w jakim sklepie, co razem kupili, jaka to była odzież, czy z bawełny, czy ze sztucznego materiału, jaki miała kolor i ile ważyła.

Myślicie może drodzy czytelnicy, że przesadzam z tą siłą rażenia komentatorów. Że przeceniam ich wiedzę oraz inteligencję. Otóż nie, nie przeceniam. Proszę sobie wyobrazić, że znane są przypadki, kiedy komentatorami zaczęli zajmować się sami burmistrzowie różnych miast, np. dajmy na to Szlichtyngowej. Chcieliby wiedzieć kto to jest ten komentator. Gdzie mieszka, jak się nazywa i skąd to wszystko wie, co opisuje namiętnie w swoich komentarzach. Chcieliby, żeby taki komentator się wytłumaczył ze swojej obywatelskiej postawy. Mało tego, znane są przypadki, że burmistrzowie nic innego nie robią, tylko marzą o tym, aby jeden z drugim autor komentarzy zaprzestali komentowania raz na zawsze. Niestety problem z komentatorami polega na tym, że nikt ich nigdy nie widział. Nie wiadomo dokładnie ilu ich jest. Czy to tylko jedna osoba, dwie, sześćdziesiąt, czy może kilka tysięcy. Jedno jest pewne. Komentator ma oczy dookoła głowy, wie co w trawie piszczy, wszystko widzi i niczemu się nie dziwi. Z takim, bracie, choćbyś nie wiem jak się starał, jakimi sposobami nie ścigał, jakich ćwiczeń nie wykonał, z kimś takim po prostu nie wygrasz. Czy jesteś prezydentem USA, premierem Polski, starostą powiatu, czy z Rady Miejskiej, to ty już bracie musisz wiedzieć, że on, ten komentator, będzie miał cię na oku. Policzy ci kwoty netto, brutto oraz dodatki do paliwa. Z takim lepiej nie zadzierać.

Dlatego nie dziwi nikogo, a już na pewno lokalnych dziennikarzy, że od pewnego czasu komentatorzy zaczęli rozpisywać przyszłe wybory samorządowe. Podają imiona i nazwiska, możliwe sojusze, kto z kim i przeciwko komu. Mniej więcej wiadomo nawet kto we Wschowie stoczy walkę w II turze i kto ją wygra. Mniej więcej wiadomo również kto będzie dyrektorem tej czy tamtej instytucji i wiadomo też kto z takiego obrotu sprawy będzie się cieszył, a kto płakał. Bo, drogi czytelniku, musisz wiedzieć, że komentator tak długo komentarze będzie pisał, aż stanie się według jego woli. I dopóki wszystkie postulaty komentatorów nie spełnią się na tym padole łez, dopóty komentator nie ustanie w swoich wysiłkach, a komentarzom jego nie będzie końca. Dlatego zastanów się burmistrzu, dyrektorze, każda osobo publiczna bez wyjątku: co lepsze? Być komentowanym? Czy spełnić żądania komentatorów? Jeżeli to pierwsze, to wiedz, że pewnego dnia, sam zaczniesz komentować i zasiądziesz w wielkiej loży komentatorów świata tego. Jeżeli to drugie, to przyczynisz się do takiego rozwoju wydarzeń, że być może któregoś dnia już nikt komentarzy na lokalnych portalach pisał nie będzie. I nastanie wieczna radość i wieczne szczęście. Dlatego powtórzę na koniec. Zastanów się. Co lepsze będzie? Co lepsze?

Rafał Klan

REKLAMA

Komentarze (12)

avatar
~alfa
16.07.2017 08:27

Masz pan rację w tym co pan opisujesz . Ale po to jest internet . Wiadomo nie od dziś że to jest broń która ma dwa końce . Ludzie widzą słyszą i piszą o tym . Jak zwykły Kowalski ma reagować na to że burmistrz zamiast uczciwie pracować razem ze swoją koleżanką jedzie do lokalu w innej miejscowości na pierogi ? . Jak ma reagować na to że ze swoją inną koleżanką ze S.K jedzie do lokalu w Dębowej Łęce na pogaduchy w czasie godzin urzędowania . A na sesje miasta obchodzi ratusz szerokim łukiem i ma już to wszystko tam gdzie słońce nie dochodzi . Co ma iść na skargę do kogo do ratusza ? . Przecież bolączką tych wybranych w ratuszu jest zamknięcie mordy tym co ich opisują i pokazują ich niechęć do pracy i pogardę dla wszystkich co inaczej myślą niż oni . Tak jak kiedyś niewolnik czuł bat nad sobą żeby pracować tak teraz tym batem jest internet . Ale to są ludzie ponoć z wyższym wykształceniem i myślący więc wiedzą jak to działa i jaką to ma moc . Problem jest jeszcze w tym że ta władza nie potrafi solidnie pracować i nie ma w sobie wyrobionego mechanizmu samokontroli i uczciwości pracy . Pierwsze co robią nim wyjdą do " pracy " to śledzą internet po różnych portalach opinie o sobie . Potem snują domysły kto to pisał i tak jak ta ze S.K mordę drze na bogu ducha ludzi że to oni pisali . A prawda jest inna wystarczy popatrzeć tu i tam , porozmawiać z kim trzeba i informacja składa się w całość . I jeszcze jedno jak dociekają to znaczy że boli i to bardzo boli więc piszący jeszcze więcej zaczynają pisać . I bardzo dobrze że piszą ludzie bo to jest jakiś bat na tych co olewają swoją pracę ! .

avatar
~xyz
16.07.2017 10:06

Panie RP, piszesz swoje przemyślenia jak 90 letni starzec, który w dniu dzisiejszym odkrył, że istnieje coś takiego jak internet. Dziwi to o tyle, ze jest pan ponoć człowiekiem mediów.

avatar
~Do xyz
16.07.2017 11:28

Przeczytaj pan kilka razy ten artykuł tylko ze zrozumieniem i wyciągnij pan odpowiednie wnioski . Piszesz pan bzdety ? . Jaśniej już nie można wyłożyć kawę na ławę . To jest artykuł dla ludzi myślących .

avatar
~Jacek
16.07.2017 10:55

Pora na urlop ;)

avatar
~fws1
16.07.2017 15:08

a gdyby Pan puszczał wszystkie komentarze?

avatar
~ext7
16.07.2017 16:47

Panie Rafale!! Zupełnie słusznie wrzucił Pan granat w to NASZE, komentatorów środowisko.. Komentator, to komentator, ale to nie jest tak ,że to komentatorzy „kreują” obraz otaczającej nas rzeczywistość. To Wy dziennikarze kreujecie, podrzucając temat. Oczywiście trudno przewidzieć w jakim kierunku „odlecą „ komentujący. No.. faktem jest, że tu na Z.W , my komentujący chwilami odlatujemy w przysłowiowy kosmos. Co ciekawe, że wystarczy jedno słowo ,krótkie zdanie(bynajmniej nie zawarte w artykule) żeby przysłowiowy „spór o ołtarz” zakończył się na historii i geopolityce. Może się mylę ,ale to chyba dobrze, bo dzięki temu poznałem „mm”, ”Janka”, ”Adasia” i wielu innych, z którymi czasami się nie zgadzam, ale szanuję ich ,ponieważ nie obrażają

avatar
~czytam komentarze
23.07.2017 20:34

hahah - to czysta prawda :)

avatar
~rendidendi
16.07.2017 20:20

Gdyby artykuły nie były tendencyjne i nie oparte na faktach z torby plastikowej,skupilibyśmy się na rzetelnej wiedzy - a tak ... tylko prawda jest ciekawa, reszta jak wiadomo :) Mniej cenzury i więcej obiektywizmu Szanowni Autorzy :)

avatar
~Adaś
18.07.2017 14:04

A jak zaczynał sam p. Rafał Klan ? Czy Pana droga zawodowa nie była od " fizycznego" do dzisiaj ,.... poziomu już publicysty który zaczyna trochę żonglować a nawet "bawić się" słowem pisanym ? Dobrze ujął to Krzyś (ext7), jest grupa forumowiczów nacechowanych mistrzostwem , ich naprawdę warto przeczytać , skonfrontować z Waszym punktem widzenia ( nie wyobrażam sobie czytania tylko komentarzy bez punktu odniesienia ? ........ nawet o czymś takim nie pomyślałem , że tak można ?) . Myślę , że ta część forumowiczów jak : mm , ext7, cep, wschowianin itp. - doskonale się znajdują na tym portalu a czyta się te komentarze z zainteresowaniem, nawet jak to Krzysiu napisałeś, ...... jest to czysto "broniarkowa" szkoła. O czym to świadczy - to moja uwaga do redakcji Zw, mamy teraz bardzo "huśtawkowe" czasy , Wy jako prywatne media też za chwile możecie zostać sklasyfikowani do "opozycji totalnej" co zaskutkować może cenzurą, po drugie, dlaczego Pan sam o tym nie pisze ? Wschowa nie jest "pępkiem" Polski , to Oni o nas decydują, Oni wyznaczają nam sposób na życie i myślenie ? Czy Pan się zawsze z nimi zgadza ...... czy PiS kreując politykę łapczywego przytwierdzania ludzi do stanowisk swoją legitymacją ma we wszystkim rację ? Panie Rafale . rynek sam domaga się komentarzy z dnia bieżącego .... o Trumpie, o TK, o unicestwianiu trójpodziału władzy, o Smoleńsku czy też zjawiskowemu obrzędowi zwanym "miesięcznicą" ...... dlaczego w tym temacie Pan milczy ? Czy naprawdę ramy małego "solowego " portaliku zakleszczyły Was redaktorów tylko do chodników i papierków na skwerach ? Był Pan proszony o temat np. nominata OHZ Osowa Sień , członka PiS na stanowisko prezesa i jakoś nie zabrał Pan głosu, że ........ coś jest nie tak ? To, że w XXI w. lud dostał genialne narzędzie INFORMACJI elektronicznej, uważam, że jest dla niego tylko wielką tarczą obronną, konfrontacją co do różnych info , osłoną własnych dóbr np. dzięki "komentarzom" tej części Polski która ma trudności ze zrozumieniem "dobrej zmiany" nie nastąpi fali podwyżek paliwopochodnych . Również wielkim dobrem jest , że osoba funkcyjna , przecież dobrowolnie powołana, była ciągle po pręgierzem kontroli społecznej ....... płacenie przez podatnika wielkich pieniędzy za już słynne spędzanie czasu w godzina urzędowania w pierogarni w prywatnej firmie było jednoznacznie rozliczone . Dlaczego Wojewoda tego nie czyni ....... bo za mało komentarzy , nacisku społecznego p. Rafale ? Adaś

avatar
~ext7
18.07.2017 15:25

ad "Adaś" Cześć Adam!!! Przeczytaj uważnie ,Rafałowy tekst. Dla mnie Rafał Klan jest FACETEM ,takim co to jak nie było dla niego pracy zgodnej z jego wykształceniem ,to imał się zajęć wszelkich, coby rodzinę utrzymać. Tak postępuje FACET, co spodnie nosi!!! Pomny tego jak, tu na tym forum jakaś słodka idiotka wypominała Klanowi, że pracując na benzynowej stacji zawsze w dłoniach dzierżył KSIĄŻKĘ. Co w tym złego ,że jak nie ma klientów ,facet z obsługi CZYTA?? Odnoszę wrażenie ,że tak dość opacznie odczytałeś mój wpis. Spróbuję najkrócej ,jak się da. Rację ma Rafał Klan, że my, komentujący nie trzymamy się meritum zawartym w opublikowanym artykule ,tylko komentujemy komentarze. Oczywiście trochę to nie na miejscu, ale ma też i dobre strony, ponieważ daje informację o spektrum zainteresowań społeczności Z.W. Adam !! Na tematy: PIS,TK.PUCZ możemy pogadać ,ale na PW.

avatar
~Adaś
18.07.2017 16:25

Ad. ext7 - ja p. Rafała zrozumiałem , ja doskonale i Ciebie Krzysiu rozumiem nawet jeśli w kwestii zasadniczej "prywaciarz" nie rozumie "socjalistę" ? Chodzi o to, aby ten portal stał się już bardziej dostosowany do tych czasów. My nie możemy tylko o p. Patalas rozważać czy jej się jeszcze chce , czy p. Rahnefeld ponownie obieca i nie zrealizuje , czy dobrze , że leży czy lepiej jak "stoi" ? Są czasy i są tematy ...... demokracja , praworządność , emerytury wyjście z UE ? ...ha...ha... i bliskie "koszuli" ... to nie MY to ZW zostaje w tyle ! Ten portal będzie istnieć do momentu jak nam będzie się jeszcze cokolwiek chciało na nim napisać bo my go razem tworzymy . Jak Ty odejdziesz to ja nie będę miał kogo czytać i sam zamknę "gębę" , .... to musi być dla Zenka i Małgosi ,.....ale też i dla takich starych męczydusz. Sam fakt napisania a może wymyślenia tej komentarzowej recenzji jest godny pochwały . Adaś

avatar
~Jesteście smieszni
22.07.2017 22:44

I tak zginiecie wszyscy jak to chore miasto

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl