Groźny trend antyszczepionkowy omija powiat wschowski

Czwartek, 12 lipca 2018 o 15:59, aktualizacja Czwartek, 12 lipca 2018 o 16:39, autor: 23 1079
Groźny trend antyszczepionkowy omija powiat wschowski

- Narasta w Polsce liczba osób nieszczepionych - mówiła Józefa Meissner Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny z Nowej Soli (na zdj.) - w przeciągu 7 lat zwiększyła się ona dziesięciokrotnie z 3 tysięcy do ponad 30 tysięcy. Na terenie powiatu wschowskiego nie ma jeszcze takiego problemu,

Dyskusja na temat ruchów antyszczepionkowych odbyła się na czerwcowej sesji Rady Powiatu Wschowskiego i była związana z informacją na temat działalności Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Nowej Soli. Informację na ten temat przedstawiła szefowa placówki Józefa Meissner, mówiąc między innymi, że na terenie powiatu wschowskiego zdarzyły się w 2017 roku incydentalne przypadki, gdzie odmawiano szczepienia dzieci. Nie widać zatem tendencji antyszczepionkowej, widocznej w ostatnich latach w Polsce.

Radna Danuta Płończak pytała panią Inspektor, jakich argumentów używają rodzice, decydując się na taki krok.

- Rodzice argumentują swoją decyzję najczęściej powikłaniami poszczepiennymi u swoich dzieci - mówiła Józefa Meissner - natomiast wiedzę na ten temat rodzice czerpią z portali internetowych, gdzie nie zawsze, że tak powiem, znaleźć można odpowiedzialne wypowiedzi. Główny Inspektorat Sanitarny ma na swojej stronie internetowej zakładkę, gdzie można znaleźć informacje dla lekarzy, rodziców, można tam zdobyć fachową wiedzę na ten temat. Myślę, że odmawianie szczepienia dzieci, to pewien trend, wynikający z działania ruchów antyszczepionkowych.

Radna Płończak dodała przy okazji, że wiedza rodziców zależna jest pewnie od wpływu osób, które dla samych rodziców są  autorytetami i od tego, czy rodzice są odporni na manipulacje. Józefa Meissner dodała również, że rodzice często nie potrafią podać przyczyny, dla której rezygnują ze szczepienia swojego dziecka.

Radni pytali także o to, jak wygląda monitorowanie przez Inspekcję Sanitarną objawów medycznych, związanych czasowo ze szczepieniem, zwanych powszechnie NOP-ami, czyli niepożądanymi objawami poszczepiennymi.

- Lekarze mają obowiązek zgłoszenia niepożądanych objawów poszczepiennych (NOP) i robią to - mówiła Józefa Meissner - są to odczyny niewielkie, jak zaczerwienienie, obrzęk w miejscu ukłucia i płacz dziecka.

Tego rodzaju zgłoszeń na terenie powiatu jest od 2 do 3, czasami zdarzają się lata, że nie ma w ogóle. Każdy natomiast odczyn poszczepienny zgłaszany jest przez Inspekcję Sanitarną w Nowej Soli do Ministerstwa Zdrowia i do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

(rak)

REKLAMA

Komentarze (23)

avatar
~Janek
12.07.2018 16:54

Przecież wiadomo nie od dziś że jak społeczeństwo biedne i " wykształcone " to głupota i ciemnota wchodzi na wyższy poziom absurdu .

avatar
~Mama
13.07.2018 07:57

Zacznijmy od tego: Czemu szczepione są tak malutkie dzieci? Czemu jest wysyp dzieci z autyzmem ?

avatar
~Inna mama
13.07.2018 14:19

Bo malutkie dzieci są najbardziej narażone na smierć w wyniku np. Zapalenia płuc. A czy potrafisz pokazać dowód ze szczepienia są powodem autyzmu?

avatar
~do mamy
13.07.2018 17:05

A jaki to ma związek z tym wysypem dzieci z tym autyzmem . Przecież kiedyś wszystkie dzieci były szczepione i jakoś tego autyzmu było o wiele mniej . Na pewno autyzm nie jest związany ze szczepieniami .

avatar
~Jan Kotwicki
13.07.2018 10:07

Podejrzanie często wybuchają afery związane z problemami zanieczyszczeń szczepionek a to aluminium, a to rtęcią. Powikłań poszczepiennych jest też coraz więcej. Czyżby lobbing firm farmaceutycznych stał ponad faktycznymi potrzebami w tym zakresie? Należy rozważyć czy nie lepiej było by dla zdrowia wschowskich dzieci ową panią wpakować do taczki i wywieżć za rogatki miasta?

avatar
~Ela
13.07.2018 12:41

Przychodnie nie zgłaszają problemów do Powiatowego Inspektoratu, gdyż może być obawa iż np. szczepionki są źle przechowywane a to kłopot jest dla przychodni potem. kolejna sprawa,dlaczego jest taki nacisk na rodziców ? Jesteśmy wolnymi ludźmi i chcemy mieć prawo wyboru . Chcemy też mieć możliwość szczepienia dzieci w późniejszym okresie ich życia. Rodzice świadomi czytają składy szczepionek i dokładnie wiedzą jakie są ich składy. Rodzice świadomi korzystają z wiedzy wielu lekarzy, chemików i specjalistów. Zbyt wiele dzieci jest chorych z przyczyn, które mają wątpliwe diagnozy. Proszę zwrócić uwagę ile ludzi bierze udział w marszach stop NOP . Może bladziutka Pani z sińcami pod oczkami zechce zajrzeć do poradni dzieci autystycznych . Może też sama sięgnie po badania na zawartość witaminy D3 , której jak widać brakuje bardzo. Zdrówka życzę i spojrzenia na świat bardziej ciepłym sercem.

avatar
~:(
13.07.2018 17:01

Autyzmu nie powodują szczepionki, jest to głupota powielana tak długo, że dla niektorych staje się prawdą.

avatar
~Dobromirg
13.07.2018 20:34

Proszę serdecznie z tego miejsca Pana redaktora o nie powtarzanie hasła "antyszczepionkowy". Ruch, trend czy wreszcie ludzie tzw. "antyszczepionkowcy" nie są przeciwni samym szczepieniom. Jestem przeciwny przymusowi i chciałbym bardzo, aby to do RODZICA w pełni i w 100% należała decyzja w tak ważnej kwestii. Nie ma i nigdy nie będzie całkowicie rzetelnych informacji nt. szczepień, bo za tym wszystkim stoją koncerny, które kupują badania w "niezależnych" laboratoriach i płacą lekarzom za udział w konferencjach (http://forsal.pl/artykuly/957210,ile-lekarze-dostaja-od-koncernow-farmaceutycznych-po-raz-pierwszy-ujawniono-kwoty.html. Czy już zapomnieliśmy o Alfie Evansem i tych wszystkich super pozytywnych emocjach? http://prawy.pl/.../glo.../article/ETWPr4qmn28S6yMSYWF9H3Rx1 Są jeszcze kraje, które nie terroryzują swoich obywateli. Są ministrowie, którzy mają "jaja": https://wolnemedia.net/wloska-minister-zdrowia-przeciw.../ Zarządzaj Pozdrawiam wszystkich wolno myślących! Na koniec coś z czego może "katole" nie zdają sobie sprawy https://opoka.org.pl/biblioteka/P/PS/tryby201217-plody.html

avatar
~Efka
17.07.2018 23:50

Koncerny stoją i za medykamentami, i za ubraniami, gadżetami, autami, alkoholem i papierosami... Za wszystkimi niemal zdobyczami cywilizacji.. Bądźmy wolni zatem od ich wpływu, przestańmy kupować np. w sieciówkach, w których ubrania produkowane są - i farbowane - często rękami małych dzieci! Buntujmy się wyraźnie przeciwko temu! Buntujmy się przeciwko propagandzie,że głównie z piwem/winkiem w ręku jest najlepszy relaks i zabawa! Buntujmy się przeciwko suplementom, na które wydajemy w toku życia dużo więcej dla koncernów, niż na szczepionki! A które pewnie są "komponowane" według podobnych procedur, co szczepionki. Przez wzgląd na tych, co w przeszłości uratowali wiele społeczności dzięki wynalezieniu szczepionek (za czym nie stały wówczas koncerny), buntujmy się przeciwko utrącaniu głosu autorytetów w konkretnych dziedzinach i publikowaniu wszelkiej maści informacji, za którymi nie stoi wyraźnie ktoś kto ma szeroką wiedzę z konkretnej dziedziny. Szanując pamięć Alfiego Evansa nie mieszajmy nagle jego przypadku że szczepionkami, skoro nie znamy szczegółow dotyczących jego rozwoju. Zaraz bowiem ktoś wpadnie na pomysł, że np. Zespół Downa też jest odszczepionkowy. Wszystko można nagiąć, jak jest potrzeba.

avatar
~Mama
13.07.2018 22:44

Dobromirg lepiej bym tego nie ujęła.

avatar
~Do: Efka
18.07.2018 10:32

Normalnie kocham Cię za ten komentarz :-)

avatar
~Marcin
14.07.2018 13:52

TVN próbował pokazać tzw.anty jako wariatów i debili...Nie zdawali sobie sprawy że nawet ich widzowie zaczną myśleć o co tu chodzi???Nie zdawali sobie sprawy że zrobili nam reklame,całkowicie gratis!!!Protestu z 2 czerwca nie pokazali,ale pokazali teraz ponad 100 tys podpisów.Powiat Wschowski odrobi straty jak w meczu Belgia-Japonia.Kobieta ze zdjęcia lepiej niech powie ilu ludzi wyjechało do Czech lub Niemiec???

avatar
~Zoko
14.07.2018 16:20

O proszę ilu tu się antyszczepionkowców i mądrali zebrało.Co to znaczy ,że Wy chcecie decydować szczepieniu własnych dzieci ? To znaczy ,że chcecie także decydowac o zdrowiu i życiu innych dzieci . Sami bylliści szcczepieni i żadno Was nie ma autyzmu i jak widać i słychhać nikt z Was nie umarł z powodu szczepienia . Jesteście egoistami ( to najdelikatniej ,jak można Was nazwać ) , nie chcecie szczepić soich dzieci narażając je tym na utratę zdrowia a nawet śmierć. To co głosicie o szczepieniach to ohydna ,niczym nie udokumentowana głupia i niebezpieczna propaganda.

avatar
~ext7
14.07.2018 16:29

Na ten czas "angole" mecz przegrywają,to ja se pozwolę na kilka słów Medykiem to ja nie jestem i dlatego w tej sprawie „mordę w kubeł” trzymać będę ,ale gdyby ludzie rzecz znający wypowiedzieli się(mam tu na myśli lekarzy pediatrów) to, bardzo chętnie poznałbym ich opinię w przedmiotowej sprawie!! Przecież mamy w naszym powiecie bardzo dobrych, kompetentnych lekarzy. Ot np..”Steven” –wschowski, bardzo dobry pediatra ,który jak zajdzie potrzeba pomoże każdemu(nawet takiemu zwapniałemu staruszkowi jak ja ) . Nie wiem, czy szczepionki złe ,czy też dobre są, ale pomny tego ,że jak niewiele lat miałem to, mnie szczepiono i być może dzięki temu przeżyłem i pomimo wieku czuje się nieźle. Dziwi mnie, że w tym przypadku Ludzie znający problem(lekarze) milczą, wszak ich opinia dla nas jest wiążąca-mamy do nich zaufanie!!!

avatar
~do ext7
15.07.2018 08:19

Owszem milczą bo kto chce się " kopać z koniem " ? . Jak widać w dzisiejszych czasach im większy idiota tym ma większy posłuch wśród swoich wyznawców którzy też idiocieją na potęgę i co rusz wymyślają dla siebie jako dowód niesamowite i kuriozalne teorie . Nawet jak leci wysoko samolot który ciągnie za sobą smugę to wierzą w to że on rozsiewa jakieś szkodliwe substancję . Niestety tak się dzieje ponieważ społeczeństwo jest mało rozgarnięte i wyedukowane , a jak rozum śpi to do głosu przychodzą " demony " . Za moich młodych czasów każdy był szczepiony i nikt nie słyszał i nie widział na własne oczy żeby szczepienia powodowały jakieś " choroby " od tych szczepień .

avatar
~ext7
15.07.2018 14:23

ad"do ext7" Nie jest prawdą ,że to nasze społeczeństwo jest „mało rozgarnięte i mało wyedukowane” .Przecież trudno wymagać fachowej ,medycznej wiedzy od np. artysty, kowala , ogrodnika etc., bo i po co mieliby się tego uczyć ? W każdej dziedzinie mamy fachowców(minęły czasy mistrza Leonarda).Jak chodzi o wspomniane „kopnie się koniem” ,to zgadzam się, że skazane jest na porażkę ,ale kto według Ciebie za konia robi ,tego nie wiem? Bo z jednej strony potężne lobby farmaceutyczne, gotowe promować specyfik na nieśmiertelność, a z drugiej sceptycy. I dlatego uważam ,że opinia tych NASZYCH medyków jest bardzo ważna!!!!

avatar
~do ext7
16.07.2018 08:32

Nie myślałem że jesteś taki " nieświadomy " kto robi za konia ? . Przykładów jest dzisiaj aż nadto , wystarczy tylko włączyć tv i radio .

avatar
~Edmund
15.07.2018 15:35

Czemuż to u naszych sąsiadów za zachodnią granicą dzieci nie są szczepione w tak młodziutkim wieku ? Czyżby byli bardziej tępi od Nas? Chciałbym tu również poruszyć sprawę szczepień drobiu . Czemu się szczepi tak malutkie ptaszki hodowlane ? Pada ich tyle po takich zabiegach ,że przerażenie bierze . Czy ktoś prowadzi statystyki tych padłych zwierząt? Czy ktoś bada mięsko tych stworzeń nasączonych szczepieniami? Moim zdaniem Sanepid jakoś dziwnie stoi na straży istot ludzkich i ekosystemu . Bardziej skłaniam się do tezy,że utknął w realizowaniu wytycznych papierkowych . Papier nie powinien rządzić rozumem . Człowiek nie jest maszyną mimo,że wielu cwaniaczków ma takie marzenia.

avatar
~ext7
16.07.2018 14:09

ad"do exy7" Tak ,z tym mam problem. Zauważ ,że medialny hałas robią z jednej strony koncerny farmaceutyczne , z drugiej przeciwnicy ,a żeby śmieszno było obie strony podpierają się naukowymi autorytetami. Co w tej sytuacji ma zrobić bidok (pacjent) stojący pośrodku?? Pozostaje mu słuchać zaufanego lekarza .Pamiętasz zapewne jak ministrę Ewę (w rządzie Donka)na stosie spalić chcieli za to ,ze nie zakupiła jakiejś tam szczepionki. No i co??? Ministra miała rację.. Więc to nie jest tak, że racja jest po jednej stronie.

avatar
~ksawciu5919@on.pl
16.07.2018 22:54

Niestety ale ta pani miała w tej sprawie całkowitą rację. Lobby farmaceutyczne i sanepidki oraz usłużni lekarze zachwalają, jakie to dobrodziejstwa niosą te szczepionki. W patologicznym wojsku wszystkich szczepiono na potęgę. Pamiętam, jak w czasach junty zwyrodnialca Jaruzelskiego odbywałem przymus służby dla PRLowskich gnid, to po szczepieniu pewien chłopak miał okropne samopoczucie. Objawiało się to silnymi dreszczami i podwyższoną temperaturą ciała. Chołota w mundurach uznała, że młody żołnierz symuluje i ,,uszczęśliwiło" go 7 dniowym aresztem.

avatar
~do ext7
17.07.2018 09:06

Mądry człowiek wyciąga wnioski z przeżytych już swoich lat i powinien mieć w tym względzie doświadczenie życiowe patrząc na osoby starsze . Ale jak uczy historia to przed i po polak zawsze jest głupi . Tak jest i w tym przypadku .

avatar
~do ~ksawciu5919@on.pl
17.07.2018 09:10

To na ilu ludzi w tym wojsku miał ten chłopak te objawy ? i jaki to promil tej " choroby " po tych szczepieniach ?

avatar
~ext7
17.07.2018 13:43

ad"do ext7" Najważniejsze żebyśmy nie popadali w skrajności. A zdobytą wiedzę na bieżąco weryfikowali. Przecież nie wszystkie przypadłości wyleczyć można przysłowiowym „gęsim smalcem”(herbatka z cytryną ,miód, czosnek, sok z cebuli etc.) Niestety czasami konieczny jest np. jakiś wredny antybiotyk, który co prawda wytłucze całą florę bakteryjną, ale poskutkuje. Nie przypadkowo wspomniałem o konieczności weryfikacji posiadanej wiedzy, ponieważ świat zapier.... do przodu i wiele „specyfików” uznanych za nieszkodliwe ,tak naprawdę mogą zaszkodzić. Ot taki pierwszy z brzegu przykład :Herbatka z cytryną . Z pozoru niewinna, ale pita w nadmiarze może zaszkodzić, ponieważ cytrynka reaguje z herbacianym wywarem i wytrąca się GLIN, a to może na przyszłość skutkować Alzheimerem.. ad” ksawciu5919on.pl” Panie Kolego ! A może Twój kolega w momencie szczepienia nie do końca był zdrowy?? Ja znam realia PRL-owskiej armii AD 1979-1982.Było chu....o ,ale nie tak źle jak w latach stalinowskich.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

nazwaSławaW Sławie budują nowe mieszkania
20.07.20180 176
Koniec mówienia o inwestycji w budowę nowych mieszkań, właśnie rozpoczął się czas realizacji. Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Sławie rozpoczął budowę bloku mieszkalno-usł...

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl