TworzymyGłos Regionu

reklama

Dżem z marchewki, a może krzywizna banana? Co nam daje Wspólna Polityka Rolna

Środa, 22 listopada 2017 o 10:04, autor: 1
Dżem z marchewki, a może krzywizna banana? Co nam daje Wspólna Polityka Rolna

Przepisy Unii Europejskiej nie raz zaskakiwały członków wspólnoty dbałością o szczegóły. Obliczano krzywiznę banana i ogórka, marchewka stawała się owocem, a kury miały w klatkach stać pazurami do przodu klatki. Przepisy mogły wydawać się absurdalne, ale często za nimi kryły się interesy państw członkowskich.  Na przykład Portugalia, dzięki temu, że marchewka została okrzyknięta owocem, mogła sprzedawać w krajach UE dżemy z marchewki. Absurdy  absurdami, ale ich tworzenie nie jest jedyną domeną organów Unii. Postanowiliśmy więc poprzez ankietę zapytać Czytelników Zw o kilka spraw, związanych z UE.

Unia Europejska przede wszystkim przeznacza pieniądze ze swojego budżetu na Wspólną Politykę Rolną (WPR) oraz Politykę Spójności. Z tych środków korzystają państwa członkowskie, w tym Polska. Dzięki temu gminy Wschowa, Sława i Szlichtyngowa mogą ubiegać się o dofinansowanie ze środków unijnych.

Najczęściej informujemy czytelników Zw o środkach Unii Europejskiej, z których dofinansowane projekty pochodzą - najogólniej mówiąc - z Polityki Spójności. Trochę rzadziej piszemy o przyznawanych dotacjach, które wynikają ze Wspólnej Polityki Rolnej.  A właśnie w tym obszarze pieniądze z Unii przekazywane są na przykład rolnikom, którzy zamieszkują nasz powiat. WPR przecież, to przede wszystkim dopłaty bezpośrednie oraz rozwój obszarów wiejskich.

W zamieszczonej poniżej ankiecie nie pytamy o krzywiznę banana, na którą swego czasu uparli się Francuzi. Pytamy o sprawy, realizowane w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Wypełniając ją, pomożesz nam w przygotowaniu artykułów, które przybliżą oddziaływanie Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej na terenie powiatu wschowskiego.

Ankietę można wypełnić w formie elektronicznej pod adresem https://goo.gl/forms/L1ssEOUmKPFJzGY72  Zajmie to najwyżej 2 minuty a dla nas będzie bardzo pomocne. Dziękujemy.

(rak)

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (1)

avatar

avatar
~michaś
23.11.2017 07:03

Jak myślicie, czy dotacje powodują wzrost czy spadek ceny produktów? Na logikę produkty powinny tanieć, ale tak nie jest! Unia z założenia chce by żadnego z produktów nie było za dużo, bo spowoduje to spadek ceny (UE raczej działa na korzyść rolników, którym wyższa cena daje większe zarobki, niż na korzyści konsumentów, którzy chcą tanio kupować), więc rolnicy otrzymują głównie dotacje nie by coś produkować, a by produkcję zmniejszyć. Przykładowo, rok temu UE wprowadziła dopłaty za ograniczenie produkcji mleka, jak to wpłynęło na ceny masła każdy już wie. Link poniżej: http://www.farmer.pl/produkcja-zwierzeca/bydlo-i-mleko/arr-przyjmuje-wnioski-o-platnosc-na-ograniczenie-produkcji-mleka,68927.html

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl