Dwie działki w Wyszanowie od Agencji Nieruchomości Rolnych

Czwartek, 07 września 2017 o 11:58, autor: 24 1389
Dwie działki w Wyszanowie od Agencji Nieruchomości Rolnych

25 sierpnia radni w Szlichtyngowej podjęli decyzję, dzięki której gmina mogła nabyć działkę w Wyszanowie od prywatnej osoby. Umowa została podpisana, a gmina stała się właścicielem terenu nad Baryczą, gdzie zamierza stworzyć miejsce rekreacyjne z przystanią dla kajaków. W przygotowaniu tego miejsca pomogą pieniądze, jakie Szlichtyngowa pozyska z Lokalnej Grupy Działania na przełomie października i listopada tego roku. Burmistrz Szlichtyngowej zapowiada, że kolejnym krokiem będzie pozyskanie - bez kosztów po stronie gminy - dwóch działek od Agencji Nieruchomości Rolnych. Jeszcze nie tak dawno (18 sierpnia) zastępca pani burmistrz Andrzej Bielawski przekonywał radnych, że otrzymanie od Agencji działek wymaga zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego. A to trwałoby ponad rok.

6 września w Urzędzie Miasta i Gminy Szlichtyngowa odbyła się konferencja prasowa, w której wzięli udział burmistrz Elżbieta Rahnefeld, specjalista od pozyskiwania środków zewnętrznych Artur Olszewski oraz sekretarz gminy Mirosław Strzęciwilk. Jeden z poruszanych tematów dotyczył planów inwestycyjnych nad Baryczą w Wyszanowie.

Przypomnijmy, że 18 sierpnia na sesji Rady Miejskiej radni większością głosów nie przyjęli uchwały o zakupie działki w Wyszanowie oraz nie zaakceptowali zmian w budżecie, w którym między innymi przeznaczono środki na wykup tej działki od prywatnej osoby. Wtedy wątpliwości radnych budziły zbyt małe środki przeznaczone na drogi gminne oraz potrzeba wykupienia działki w Wyszanowie. Kilka dni później radni jeszcze raz spotkali się z burmistrzem, gdzie doszło do porozumienia. To porozumienie wyglądało mniej więcej tak, że pani burmistrz poinformowała, iż do kasy gminy wpłyną jeszcze dodatkowe środki, z których część zostanie przeznaczona na remonty dróg gminnych. W związku z tym 25 sierpnia na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej radni przyjęli zmiany w budżecie oraz wyrazili zgodę na zakup działki w Wyszanowie. Do tego tematu wróciła pani burmistrz podczas konferencji prasowej.

- Znaleźliśmy działkę, która należała do osoby prywatnej - mówiła pani burmistrz - negocjacje z tą osobą trwały jakiś czas i zakończyły się sukcesem. W związku z tym potrzebna nam była uchwała rady, żebym mogła podpisać akt notarialny. Pozyskanie tej działki otwiera nam drzwi do tego, aby pozyskać środki zewnętrzne. Myślimy, że na przełomie października i listopada uda nam się pozyskać te środki z Lokalnej Grupy Działania. W następnym etapie będziemy chcieli pozyskać za darmo dwie działki od Agencji Nieruchomości Rolnych.

Artur Olszewski specjalista od pozyskiwania środków zewnętrznych w UMiG Szlichtyngowa uzupełniając wypowiedź pani burmistrz wskazał na możliwości, jakie rysują się przed Wyszanowem, jeżeli dojdzie do powstania nad Baryczą terenów rekreacyjnych. Miałoby to być ważne miejsce w ciągu rzeczno-komunikacyjnym.

- Tutaj w przyszłości może być punkt, skąd obierane będą kajaki, tutaj mogą wpływać małe statki rzeczne, może rozwijać się agroturystyka - mówił Artur Olszewski.

Warto na koniec dodać, że trzy tygodnie wcześniej (18 sierpnia), zastępca burmistrza Szlichtyngowej Andrzej Bielawski, mówiąc o działkach, należących do Agencji Nieruchomości Rolnych, twierdził, że potrzeba co najmniej roku, aby akurat te tereny dostosować do potrzeb rekreacyjnych.

- Pojawiała się taka informacja, że moglibyśmy wziąć działkę od Agencji - mówił 18 sierpnia zastępca burmistrza - Żeby pozyskać taką działkę, ona (działka - przyp. red.) musi w planach zagospodarowania przestrzennego być przeznaczona na cele własne gminy. Aktualnie nie jest ta działka objęta planem, dlatego nie ma możliwości sąsiedniej działki pozyskać od Agencji. Gdybyśmy chcieli coś takiego zrobić, to procedura zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego trwałaby ponad rok czasu.

(rak)

REKLAMA

Komentarze (24)

avatar
~Mieszkaniec gminy
07.09.2017 13:33

Tego Olszewskiego to chyba całkiem pogięło. Gdzie tam statki będą po Baryczy pływać jak tam wody nawet nie po kolana. Ledwo co kajakiem można wpłynąć a ten o statkach mówi. To tak jakby w okolicy oczyszczalni ścieków w szlichtyngowej na rowie krzyckim wybudować przystań. Oczywiście ze można ale po co. Nie ma to jak dodatkowe środki jakie wpłynęły do gminy i które pani burmistrz przeznaczyła na drzewce mowa tutaj o podatku który zapłacił do gminy p. Przydrożny w związku ze sprzedażą nieruchomości położonych w obrębie Zamyslowa. Dobrze ze kadencja tej pani niedługo się kończy.

avatar
~Literat
07.09.2017 13:46

Czyli cykl opowiadania bajek przez burmistrz rozpoczęty . Akt pierwszy - kupno działki i to dokonano bardzo szybko wręcz za szybko . Ciekawi mnie od kogo i dlaczego tak szybko . Akt drugi - teraz to będą przedstawiane trudności jak znam życie i dokończenie tej inwestycji - nigdy nie ukończy ta burmistrz bo po pierwsze kadencja się kończy a po drugie nie ma szans na następny wybór . Jaki morał z tej bajeczki ? . Skorzystał ten co sprzedał ten kawałek gruntu w strefie zalewowej . Kto wie a może to nie prawda tylko fikcja literacka ? .

avatar
~Adaś
07.09.2017 13:46

To się ciężko słucha a o zrozumieniu nie ma mowy ? Pan Olszewski tłumaczy mi, ......... może to ja mam dzisiaj zły dzień , ale wczoraj nic nie było, .... że ujście Baryczy do Odry w obrębie Wyszanowa jest tylko jedno w Polsce i to w "raju" m. Szlichtyngowa , ... nie ma drugiego takie , nie znajdę choćbym bardzo chciał ? Muszę się zastanowić czy będzie mi się chciało, bo to racja fundamentalna w tej inwestycji ? Z kolei p. A. Bielawski ( czy ja dobrze rozumiem ?) wypowiada się nie w myśl p. burmistrz. On mówi o bardzo długim terminie ewentualnego przejęcia działki od Agencji NR za free , a p. Rahnefeld już to widzi na dniach. Składam to do kupy, Bielawski mówi za rok ,.....czyli już nie będzie tych obecnych włodarzy , czyli powinien być nowy , bystry i innymi pomysłami więc mogę myśleć ........ wyszło jak zawsze za kadencji p. R. , czyli NIC ? Z tego co słyszałem to już nie wiem , czy wolno mi takie wnioski stawiać , czy tym razem "port rzeczny" Wyszanów jest realnym zamierzeniem ? Ale na pewno jest w tym wszystkim wartość dodana, jeśli jest to prawda ( p. burmistrz do kryształu nie należy) to otwiera to wielkie możliwości do korzystania z funduszy poza przyznaniowych , którymi lubi się chwalić urząd ..... przecież to środki należne dla każdej gminy , otrzymuje je się na siedząco, a mnie chodzi o takie fundusze o większym portfelu ale z puli UE na inwestycje turystyczno-ekologiczne . Tu już należy sporo się nachodzić a jeszcze więcej potu wylać aby stać się ich posiadaczem lecz czy z wiedzą i elokwencją p. Olszewskiego i menadżerskim podejściem p. R. jest to osiągalne ....... odpowiedżcie sobie sami , ja już wiem . Ktoś powiedział , że nic nie robienie jest gorsze od deszczu więc niech choć te zamiary staną się słońcem dla tej gminy , życzę Wam tej przystani i oby nie wyszło to w formie baraku z paroma deskami zwanymi pomostem . Adaś

avatar
~Witek
07.09.2017 13:55

Myślę że ta burmistrz ma tęgą głowę mocno posadowioną na karku . Cichcem żeby wróg nie usłyszał chce budować przystań do której będą zawijać statki podwodne obrony terytorialnej którą tworzy minister obrony narodowej . Coś na wzór U -bota mały zwinny ale cholernie niebezpieczny dla wroga . Tak trzymać , nikt nam nie będzie pluł w twarz ani germaniec ani żabojad .

avatar
~Wyborca
07.09.2017 13:56

"Mieszkańcu" - wszyscy czekamy na koniec tej tragicznej kadencji osoby nie mającej pojęcia o zarządzaniu gminą .

avatar
~Zen
07.09.2017 14:13

Jaki cel i dla kogo ta konferencja, co ona wniosła. To że Olszewski nie wie co mówi, a Rahnefeldowa znowu chce obietnica kupić wyborców ? Nigdy już nie dam się jej oszukać , bo gdzie te zakłady pracy, gdzie strefy ekonomiczne , mnie kościół nie interesuje , nie chcę płacić już więcej za jej wycieczki służbowe co nic gminie nie dały.

avatar
~Andrzej
07.09.2017 14:18

Ale z tego wywodu pani burmistrz i jej ludzi wynika jedno , ona wierzy że wygra jeszcze nie jedną ale wiele kadencji . Przecież to jest zadanie przynajmniej na 10 lat " harówki " jak mawiała jej koleżanka ze Wschowy . Nie sądziłem że ta burmistrz rzuci się w nurt tytanicznej pracy . Przynajmniej ma powód i inspirację żeby kandydować ponownie na urząd burmistrza .

avatar
~do Andrzeja
07.09.2017 15:13

Czy zbicie paru desek ty widzisz to na parę lat ? Nikt nie chce już tu więcej jej widzieć .Zmarnowała 4 lata tej gminie , Wardecki chociażby zbudował trochę chodników .

avatar
~do Witka
07.09.2017 17:27

Ty masz chyba rację była w Żaganiu witać amerykańskich żołnierzy razem z Antkiem. To baza US Nawi będzie.

avatar
~jola
07.09.2017 17:38

Bezczelność tych ludzi przekracza wszelkie możliwe formy. Ludzie wody nie mają a oni konferencję organizują na temat działek które nie wiedzą czy dostaną. Ale wybory niedługo wyborcy was rozliczą.

avatar
~jola
08.09.2017 08:15

Burmistrz, słuchając tylko początku jej wypowiedzi, kłamie / dlatego dalsze słuchanie było bez sensu/ Gmina Niechlów na którą powołuje się burmistrz, nie posiada żadnej przystani kajakowej. Tak więc jeśli chce się wypowiadać na jakiś temat to trzeba się do niego przygotować. inf. 65 543 5676 gm . Niechlów

avatar
~marynarz
08.09.2017 09:26

O ironio !!!. A świstak sobie siedzi i zawija , wiadomo co . Powiada pani " Piękną przystań " i pływające po rzece statki . A o jakiej rzece pani ma na myśli ? i jakich statkach ? . Nazywanie rzeki Barycz żeglowną to jest tak samo jak nazwać miasto Szlichtyngowa przynajmniej metropolią . Pani też powiada że gminy ościenne takie jak Niechlów i inne w kierunku Żmigrodu mają takie przystanki . A ja pytam ile do tej pory odprawiono ludzi z tych przystanków tą " żeglowną " rzeką ?, i na jakich statkach . Czy pani odróżnia statek od kajaka ? . Pani nie szanuje swoich słuchaczy ! . Jeżeli wypowiada się pani publicznie to niech najpierw pani się solidnie przygotuje do takiej wypowiedzi a potem niech pani prawi swoje wywody . Posiada pani kompleksy związane z manią wielkości nazywając kajaki statkami , przystań kajakową portem rzecznym . Kto nabierze się na pani opowiastki jak do tej pory pani nic dla tego miasta i społeczeństwa nic nie zrobiła . Przecież to miasto jest tak małe że jest wymieniane w encyklopedii jako jedne z najmniejszych miast w kraju . To miasto powinno lśnić czystością , schludnością i powinno być przykładem dla innych jak powinno się gospodarować , a pani nic tu nie robi tylko opowiada bajeczki z taniej książeczki dla grzecznych dzieci . Tyle pani zwiedziła za gminne pieniądze i pani nic nie widziała jak miasta i wsie się rozwijają ? . Nie było pani żal że pani miasto się nie rozwija ? . Czy pani nie jest wstyd że pani pobiera wysokie wynagrodzenie w tak małym mieście i nic nie daje w zamian ? , czy to jest moralne żeby pani pensja w tym ratuszu była na poziomie burmistrzów innych miast znacznie większych i znacznie zaradniejszych od pani ? . Opowiadanie bajek niech pani zostawi to pisarzom , oni to lepiej napiszą od pani i znacznie taniej . Co ta konferencja dała przeciętnemu Kowalskiemu ? . Dowiedział się że pani chce zbudować " port rzeczny " typu buda na kajaki i to wszystko . Gdzie tu logika gdzie podejście merytoryczne do sprawy ? . A może się uda , nic się nie uda bo życie weryfikuje takie wybujałe fantazje .

avatar
~Adaś
08.09.2017 11:17

Ad . marynarz - zawsze uważałem , że wilki morskie to ludzie dojrzali z wielkim doświadczeniem ..... po prostu mądrzy .... ten Pana wpis absolutnie oddaje dzisiejszy stan rzeczy , to 100% "komentarz tygodnia" , gratuluję ! Jeśli urzędnik (kobieta) traci swój honor, to jedynym co jej pozostaje to zasunąć kotarę . Adaś

avatar
~Zdzislaw
08.09.2017 16:59

Tylko jedna osoba poradziłany sobie z tą gminą chyba wiecie kogo mam na myśli.Cały czas dba o zakład i idzie do przodu .nie czeka na mamę z nieba tylko zapierdziela .takich ludzi nam potrzeba ..

avatar
~do Zzisława
09.09.2017 10:39

Kogo masz na myśli ? p. Rahnefeld już dziękujemy

avatar
~kate
09.09.2017 08:23

Szkoda, że na tym banerze za burmistrza nie ma żadnej inwestycji która została wykonana za jej kadencji. Szklane domy im się marzą. Mam nadzieję, że ludzie na takie kłamstwa się nie nabiorą. Żenada

avatar
~Jaśiek
09.09.2017 10:31

Przyglądając się tej konferencji nasuwają się następujący wniosek . Kłamać też trzeba umieć pani burmistrz i panie zastępco burmistrza . Nie będę opisywać dalej bo po pierwsze jesteście niedouczeni w temacie który chcecie forsować na siłę , a po drugie wyczuwam przekręt z kupnem tej działki na tym terenie zalewowym .

avatar
~mieszkanka gminy
09.09.2017 22:18

Gdy pani burmistrz będzie ponownie chodzić przed wyborami i odwiedzać wyborców w domu - nie dać się omamić , już chyba wszyscy wiedzą kim jest

avatar
~Mieszkanka Gminy
10.09.2017 12:27

Ręce opadają nic w gminie Szlichtyngowa się nie dzieje i nic nie jest robione a Wyszanów jest wogóle opuszczony w ostatnim czasie wstawione tylko bramę w straży a nawet nie ma kto skościć trawy jeszcze trochę to nie będzie widać tej straży.Nikt nic nie robi,chłopcy ze straży zrobili sobie siłownię.Mogła by wkoncu pani burmistrz wkoncu zrobić drogę do Wyszanowa i zrobić oświetlenie tej drogi albo chociaż dla dzieci które jeżdżą rowerami chodnik chociaż z jednej strony drogi ale po co najważniejsze że coś jest robione w Drzewcach.pozdrawiam panią R i napewno nie oddam na nią głosu.

avatar
~Baśka
10.09.2017 13:35

O TO! efekty rządów ludzi niekompetentnych wręcz groteskowych miasta i gminy Szlichtyngowa.... stać ich na zakup nieprzydatnych do zagospodarowania działek ale nie stać ich na uporządkowanie i utrzymanie miasta i gminy w czystości z pełnym zaopatrzeniem społeczeństwa w odpowiednie warunki sanitarne. Jaka przystań dla kajaków?, a może łodzi podwodnych coś na wzór ministra Macierewicza?. Te tereny lepiej wyglądały w latach 70 niż obecnie. Przykładem może być również ośrodek wypoczynkowy na terenie powiatu Górowskiego k/Ryczenia - proszę zwrócić uwagę jak wygląda obecnie. Najwyraźniej nasza pani burmistrz wzoruje się na pomysłach Górowskich. A we własnej gminie ma "smród i ubóstwo " z którym nie może sobie poradzić, a NOWE WYBORY TUŻ...tuż........

avatar
~ewe
10.09.2017 13:41

Ta pani dewastuje gminę. Popadmy w czarną dziurę

avatar
~mieszkanka gminy
11.09.2017 22:45

Takie cudactwo zafundował nam nasz poseł M.A.

avatar
~Karollo
12.09.2017 08:48

HEHE, Żal słuchać takich bzdurnych komentarzy...

avatar
~K_o_j_o_t
18.09.2017 11:05

@Karollo, nie wiem jak Ty, ale ja akurat komentarze czytam a nie słucham. Nie są wcale takie bzdurne.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl