TworzymyGłos Regionu

Dowiedz się o co wnioskują radni

Środa, 05 grudnia 2018 o 11:36, autor: 3 885
Dowiedz się o co wnioskują radni

W nowej kadencji samorządu wprowadzone zostały nowe przepisy, mające na celu ułatwienie mieszkańcom dostępu do informacji o tym, czym zajmują się przedstawiciele władzy. Jednym z nowych obligatoryjnych rozwiązań jest publikowanie interpelacji wraz z odpowiedziami burmistrza.

Za nami pierwsze sesje w nowej kadencji samorządów, kadencji która pierwszy raz trwać będzie 5 lat. To wynik zmian jakie w ubiegłym roku wprowadzili posłowie, ale prócz wydłużenia kadencji czy ograniczenia jej liczby dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast wprowadzono także kilka zmian mających na celu przybliżyć samorząd mieszkańcom. Jednym z nowych zapisów w ustawie jest konieczność publikowania przez samorządy treści interpelacji składanych przez radnych, a także ich odpowiedzi. Do tej pory było to zależne od jedynie dobrej woli, a zdarzały się sytuacje, w której radni na sesjach narzekali na jakość odpowiedzi lub jej brak. Od teraz każdy mieszkaniec może powiedzieć sprawdzam. Wystarczy, że odwiedzi stronę Biuletynu Informacji Publicznej i odnajdzie interpelacje radnego oraz odpowiedź jaka została mu udzielona. Za nami dopiero pierwsze sesje, więc radni jeszcze nie przedstawiali swoich postulatów władzy, jedynym samorządem, w którym pojawiły się już interpelacje jest gmina Sława. I tak na BIP Sława odnajdziemy interpelacje radnych Antoniego Jurewicza, Krzysztofa Łuciów oraz Michała Drogosza. Radny Jurewicz prosi o wsparcie w staraniach o remont drogi powiatowej, a także zapewnienie materiału do posypywania chodników zimą. Radny Łuciów wskazuje na potrzebę zakupu agregatu do hali w Krzepielowie oraz pyta budowę placu zabaw, a radny Drogosz prosi o montaż luster na skrzyżowaniach i pomoc w przygotowaniu wniosków w programie „Czyste powietrze”. Radni na odpowiedź jeszcze czekają, pełne treści interpelacji dostępne tutaj.

(olek)

 

REKLAMA

Komentarze (3)

avatar
~Adaś
05.12.2018 14:13

Sprawa jest jasno, bez żadnych półmroków powiedziana, ....... pytanie - odpowiedź,..... ze społecznym wglądem. Brawo. Tak jak ciężko jest "przytulić" mnie rządzących do mojej koncepcji "Wolności" , tak teraz, bez żadnego zażenowania stwierdzam - racja. W końcu po to żeśmy ich (radnych) wybrali aby w piątki i świątki, nocami i dniami domagali się od NICH dobrej i porządnie wykonanej pracy dla nas i za nasze ! Adaś

avatar
~Ogladalem
05.12.2018 18:18

Relacja z sesji... panowie jak juz wam ktos pisze te kwitki to nauczcie się chociaż to przeczytać.

avatar
~aaa bbb
08.12.2018 20:55

Dobrze, że chociaż trzech radnych wypowiada się. Reszta to słupy UMiG. Niczego nie zrobią ponad to, co będzie po myśli urzędu.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl