TworzymyGłos Regionu

Dotacja na wymianę pieców przepadła.

Urząd odpowiada na zarzuty opozycji

Środa, 29 stycznia 2020 o 22:36, aktualizacja Czwartek, 30 stycznia 2020 o 10:54, autor: 81 4818
Dotacja na wymianę pieców przepadła.

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej we Wschowie powrócił temat utraconej szansy na uzyskanie z Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze dofinansowania na wymianę pieców w gminie Wschowa. Radna Emanuela Stanek-Juśkiewicz oraz Katarzyna Owoc-Kochańska zwróciły uwagę burmistrzowi Antkowiakowi, iż radni opozycyjni nie zostali poinformowani, że 30 grudnia 2019 roku to ostatni dzień na uzupełnienie wniosków o dotację. 

Radni na sesji 19 grudnia powinni uchwalić Wieloletnią Prognozę Finansową dla gminy, w której uwzględniono zabezpieczenie środków na wymianę źródeł ciepła.

Podczas zwołanej dzisiaj (29 stycznia br.) konferencji prasowej Aleksander Ziemek (specjalista ds. mediów) przypomniał, że radni na sesję z 19 grudnia otrzymali autopoprawkę z wyjaśnieniami dotyczącymi zabezpieczenia środków na program "Czyste powietrze" choć, jak przyznaje, burmistrz nie informował o zbliżającym się ostatecznym terminie złożenia wniosku.

Pobierz załączony plik: załacznik
1

Podczas XI sesji radny opozycji Przemysław Gliński, pytał o ten program. Radni na komisji zostali o składaniu wniosku poinformowani. A więc mówienie o tym, że burmistrz ani nikt z urzędu nie informował radnych o wniosku jest mówieniem nieprawdy. Ponieważ 19 grudnia uchwała nie została podjęta, ostatnią okazją do podjęcia decyzji przez radnych na ten temat była nadzwyczajna sesja 30 grudnia i na niej miała być okazja, aby powiedzieć o ostatniej szansie na podjęcie uchwały - podsumowuje Ziemek.

Na konferencji była obecna również przewodnicząca rady Hanna Knaflewska-Walkowiak, która przyznała, że początkowo sesja miała się odbyć 31 grudnia ze względu na budżet, jednak z uwagi na nieobecność radnych w tym dniu, a także mijającego dzień wcześniej terminu złożenia wniosku o dofinansowanie (o którym przewodnicząca dowiedziała się od burmistrza) przeniesiono obrady na 30 grudnia.

Pracownik Urzędu z Referatu rozwoju - Agnieszka Tomczak, potwierdziła w Urzędzie Marszałkowskim, że nie ma już możliwości złożenia wniosku. Termin minął definitywnie.


Podsumowując - tak wyglądała "mapa drogowa" związana z wnioskiem o dofinansowanie źródeł ciepła:

1.       Gmina Wschowa wniosek pod nazwą „Wymiana źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych na terenie Gminy Wschowa” złożyła do Urzędu Marszałkowskiego w dniu 31. 10.2019 roku. Wniosek dotyczył wymiany 84 pieców w ciągu czterech lat, wysokość dofinansowania wynosiła 344 917,4 zł. Informację o złożonym projekcie została przekazana radnym Rady Miejskiej, co potwierdza wypowiedź radnego Przemysława Glińskiego w trakcie XI Sesji Rady Miejskiej.

2.       Gmina Wschowa otrzymała informacje z prośbą o uzupełnienie wniosku, między innymi o oświadczenia zabezpieczenia finansowania projektu w Wieloletniej Prognozie Finansowej w dniu 2 grudnia. Na złożenie uzupełnienia Gmina Wschowa miała 7 dni kalendarzowych, pracownik urzędu Miasta i Gminy Wschowa wydłużył termin składania poprawek do maksymalnych kolejnych 21 dni, czyli do dnia 30 grudnia 2019 roku. Na najbliższej sesji Rady Miejskiej, w dniu 19 grudnia, złożona została autopoprawka do projektu WPF na lata 2020-2027 wprowadzająca powyższe zadanie. Było to jedyne zadanie wprowadzane w ramach autopoprawki.

3.       XIII Sesja Rady Miejskiej została zwołana przez Przewodniczącą Rady Miejskiej na dzień 30 grudnia. Wraz z materiałami na sesję radni otrzymali autopoprawkę do WPF, który nie został przyjęty 19 grudnia.

Fragment obrad XIV Sesji o "szkalowaniu radnych". 

REKLAMA

Komentarze (81)

avatar

avatar
~rozpacz
29.01.2020 22:52

wstyd, po prostu stare powiedzenie- zgoda buduje a niezgoda rujnuje.

avatar
~@rozpacz
30.01.2020 11:56

Tylko kluczową sprawą jest to ze burmistrz nie poinformował o ostatecznym terminie. Cała reszta to tylko zbędna paplanina, bo skoro nie było podanego terminu to dziwne żeby ktoś tego pilnował za burmistrza i jego ludzi. Burmistrz próbuje od początku zrzucić winę na radnych, chociaż to jemu umknęło dopilnowanie terminu. Klasyczne odwracanie kota ogonem.

avatar
~Do @rozpacz
30.01.2020 16:43

Wiesz za co radny pobiera dietę? Za przeychodzenie na radę .To jest jego psi obowiązek.W przeciwnym razie nie wie co dzieje się w jego mieście. Po to był wybierany , żeby uczestniczyc w obradach komisji i radzie.Do pracy teź chodzisz jak masz ochotę .Jak nie będziesz zgadzać się z posunięciem szefa to następnego dnia do pracy nie przyjdziesz? Albo sam będąc szefem bedziesz tolerować takiego pracownika ? W tym przypadku szefem są mieszkańcy , a grupa radnych pokazała jakie ma podejście do mieszkanców.Radni to są dzieci , źeby trzaskać drzwiami jak się im coś nie spodoba.Ta ciągła dziecinada , że burmistrz nie tak na nich patrzy, nie tak się odezwał, nie w tym momencie .Jeszcze raz pytam to są dzieci czy dorośli ludzie.

avatar
~wersal
29.01.2020 23:01

Panie Ziemek "prawdomówność" ..Podobno jest pan harcerzem, harcerz nie...........

avatar
~Smutny
30.01.2020 11:40

Uśmiech pana Ziemka kojarzy mi się z tym jak deklarował publicznie swoją miłość do miasta a później zwiał na ciepłą posadkę. Na dodatek mowa ciała tego pana, jak ktoś już zauważył, jest równie spójna jak jego uśmiech. Panie Ziemek, nie wiem czy do pana dociera ale mało kto panu uwierzy w szczerość w jakiejkolwiek sprawie, bo pan zwyczajnie ludzi zrobił w konia.

avatar
~Mieszkanka
29.01.2020 23:29

Nareszcie usłyszeliśmy co druga strona ma do powiedzenia.

avatar
~solo
29.01.2020 23:34

gdzie jest burmistrz? gdzie jest burmistrz?

avatar
~oko
29.01.2020 23:36

pani Hania - mistrz drugiego planu

avatar
~Do wersal.
29.01.2020 23:55

Jaki to ma związek ze sprawą? Jeszcze raz jaki to ma związek ze sprawą.Faktem jestem. ,że radni wiedzieli o możliwości dofinansowania, ale mimo to nie zamierzali uchwalić tej ustawy.Uciekli jak gowniarze na wagary.Konsekwencje ponoszą mieszkańcy czyli my.

avatar
~wersal
29.01.2020 23:37

Nagranie od 5,12 . Pani przewodnicząca telefonicznie uzgadnia "przypadkowo" z panem burmistrzem , że sesja musi się odbyć 30. Te kilkanaście sekund nagrania pokazują profesjonalizm zarówno pani przewodniczącej jak i #AntkowiakNowyzespół. Trzeba zabrać "dzieciom zabawki" bo to się zle skończy dla Wschowy. Profesjonalni, zero informacji !!! https://gminawschowa.pl/page/plan-pracy-rady-miejskiej

avatar
~Kontrast
29.01.2020 23:43

Ktoś tu chyba kręci??? mowa ciała mówi wiele, oj nie dobrze, nie dobrze proszę państwa, a może raczej było tak: nie walmy w dzwony że termin mija, pieniądze zostaną a piece wymienimy za rok albo dwa

avatar
~do Kontrast
30.01.2020 21:24

Brawo -komentarz bezbłędny, oto cała prawda!!! Nic dodać nic ująć!

avatar
~Stąd
29.01.2020 23:49

Nie ośmieszajcie się !!! Co to są za tłumaczenia... żenada

avatar
~wersal
30.01.2020 00:15

Lepper w spódnicy. Wstyd na całe województwo. Zgodnie z ustawą o samorządzie i ze statutem gminy Wschowa, przewodnicząca ustala wszystko dot. pracy rady. Terminy,porządek i plan pracy ? To gdzie można znalezć plan pracy rady , terminy itp. ? Może na BIPie, a może na stronie urzędu ?

avatar
~wersal
30.01.2020 00:21

Słuchając briefingu służb burmistrza, chciałoby się rzec ; Azor,do budy.

avatar
~Były.mieszksniec
30.01.2020 08:43

Miasto porażka. Od kilkunastu lat wszystko stoi w miejscu. Nic dziwnego,że młodzi ludzie uciekają z tego miejsca, bo przyszłości brak.

avatar
~Sugestywnie...
30.01.2020 09:02

Pytanie; jaki cel ma w tym, że nie podjęto w tej sprawie stosownej uchwały dla dobra Nas Wszystkich ma tu Pani Przewodnicząca, Pan Burmistrz i im podobni "klakierzy" nieudolnie tłumaczący ich partackie działania w tej sprawie ?????. Jak można świadomie doprowadzić do tego, że nie otrzymamy dofinansowania na wymianę "kopciuchów" i ten stan zanieczyszczenia naszego środowiska i powietrza będzie dalej się POGŁĘBIAŁ !!!-?. Jeśli, jak widać było to na skutek "partackiej" roboty i Pani Przewodniczącej, i całek Rady MiG i nawet Pana Burmistrza, to czy nie zachodzi ewentualność, że w przypadku licznych zachorowań naszych dzieci, a najczęściej ludzi starszych i chorych na wskutek pogłębiającego się zanieczyszczenia takie osoby lub ich opiekunowie powinni składać w tej sprawie ZAWIADOMIENIA do Prokuratury o popełnienie w tej sprawie przestępstwa w SPRAWIE ZANIECHANIA swoich obowiązków przez w. wymienione osoby !!!-?. Idąc za przykładem ludzi, którzy składają takie zawiadomienia lub podobne wobec miast, które ściągają dopłaty tzw. "klimatyczne", a tym czasem normy zanieczyszczenia ich środowiska przekraczają te Ustawowe !!!!!. Jeśli ktoś świadomie zaniecha swoje obowiązki w skutek czego inni na tym tracą swoje zdrowie to popełnia przestępstwo wobec tych osób !!!!!. Pytanie ; czy mamy świadomych ludzi na zajmowanych stanowiskach w naszym samorządzie ????

avatar
~Widz
30.01.2020 09:17

Aż sięgnąłem do budżetu na bipie na 2020 - nie ma tam nic o 400 tys, jest perspektywa na 2021 :D :D Termin Wam minął w październiku 2019! Nie róbcie nas w balona- dość, wstydu oszczędźcie

avatar
~Do widza
30.01.2020 10:20

Nie szczuj, termin był przedłużony do 30. 12.2019 a prognoza miała być długoterminowa 2020-2024 . Jak zawsze twoje mądrości są nieuctwem.

avatar
~Do widz
30.01.2020 15:44

Nie sięgaj , ponieważ sięgnąć można do lodówki po zimne piwo i co nic nie znalazłeś oprócz piwa? . Gdybyś zajrzał do informacji tak jak piszesz wiedziałbyś o tym oczym mieszkańcy Wschowy już od miesięcy wiedzą . Wiedziałbyś , że Dził Rozwoju I Inwestycji UM wysłał stosowny wniosek do Urzędu Marszałkowskiego dotyczący subwencji już 31 października , a do końca roku urząd miał tylko dosłać brakujące dokumenty tzn zatwierdzony uchwałą plan . Prognozę Wymiany źródeł ciepła na lata 2020-2027 . Pan Gliński wraz z opozycyjnymi radnymi o konieczności uchwalenia planu wiedzieli. Publicznie się na ten temat wypowiedzili i ten przekaz jest zarejestrowany. Szkoda , że udajesz . Myślę iż należy ciebie pominąć jako kolejnego klakiera opozyci radnej Owoc Kochańskiej.

avatar
~Do hejterów
30.01.2020 09:58

Skończcie już z tym hejtem .Rozpoczął się remont ulicy na Nowych Ogrodach , burmistrz z puli miasta dołożył do remontu ulicy Daszyńskiego, który już się rozpoczął W ubiegłym roku nastąpił pierwszy etap budowy chodnika w Olbrachcicach i drogi w Łęgoniu.Poczynił pierwsze kroki w kierunku położenia kanalizacji w Tylewicach i remontu drogi.Tego nie zdążyliście zauważyć.Poczytajcie o planach .A zarzuty o nierealizowanie planów sprzed wyborów są conajmniej śmieszne .Dobrze , że nie chce deptaku i taxi senior , bo wie , że są ważniejsze potrzeby w tym mieście. Radnej Kochańskiej te pomysły z deptakiem pasowały przed wyborami , gdy robiła sobie zdjęcia z kandydatem na burmistrza.Mogła wtedy wyperswadować ,a może to były jej pomysły. Bardzo dobrze , że Burmistrz ograniczył wydawanie pieniędzy na kawki radnej Kochańskiej i promocje książek , których nikt nie przeczyta.Ilu jest znawców Gryfiusa we Wschowie ? Sztuka dla sztuki i zaspokajanie własnych ambicji na koszt podatnika.Bardzo dobrze , że Burmistrz nie pozwolił sobie na szantaż podwładnej zarządzającej muzeum -niemuzeum.Do dymisji powinni się poddać ci radni , którzy jak smarkacze uciekli przed obradami sesji budżetowej. Po to ich wybieraliśmy ? Wiedzieli o tym , że burmistrz ubiega się o pieniądze na wymianę pieców. , ale robienie na złość babci mają zakodowane z czasów dzieciństwa.Dajcie ludziom spokojnie pracować, a po kadencji ocenimy w wyborach.Opozycja niech pogodzi się z tym , że wybory przegrała ,radna Kochańska moze jakiś urlop wypoczynkowy zafunduje sobie .

avatar
~do "do hejterów"
30.01.2020 10:10

Proszę zaparzyć sobie meliskę i wziąć głęboki oddech. Wpisy pod wpływem emocji i nerwów są nie wskazane. Zdradzają komu grunt pali się pod nogami i wskazują źródło wpisu. "Kto sieje wiatr ten zbiera..."

avatar
~do "do hejterów"
30.01.2020 12:32

O ile mnie pamięć nie zawodzi, to ostatnio opozycja jakoś jest tak silna i zwarta, iż może ustawiać klocki w gminie. Więc z tym hasłem o przegranych wyborach bym się tak nie asfiszował :)

avatar
~Lubię melisę
30.01.2020 10:28

Lubię melisę z miętą i cytryną.Tobie też polecam .Będzie smakować przy lekturze Gryfiusa.Może tam znajdziesz odpowiedź, jak wspolnie działać dla dobra miasta , a nie tylko perfidnie hejtować i marudzić jak pewien Smerf na wszystko dookoła.

avatar
~@/Do-hejterów-
30.01.2020 10:43

Najwyraźniej do ciebie forumowiczu z pod znaku " Do hejterów" dotarł z opóźnieniem szachisty tekst forumowicza ( jakże trafny w tym temacie) " Sugestywnie" !. Jak widać prawda oraz przypuszczalna odpowiedzialność za waszą bezczynność tak bardzo cię dotknęła, że pozwoliłeś sam siebie zatytułować słowem "HEJTER" !. Czy tym hejterem nie jesteś aby ty w tym chłopięcym "...cweterku....", jak powiadały ongiś nasze kochane babcie o chłopcach z podwórka ....?. Ta wyliczanka jest na poziomie wazeliny, która w obrębie naszego merostwa jest w deficycie ...!. BAŚKA#.pl

avatar
~@/Do-hejterów-
30.01.2020 10:48

Najwyraźniej do ciebie forumowiczu z pod znaku " Do hejterów" dotarł z opóźnieniem szachisty tekst forumowicza ( jakże trafny w tym temacie) " Sugestywnie" !. Jak widać prawda oraz przypuszczalna odpowiedzialność za waszą bezczynność tak bardzo cię dotknęła, że pozwoliłeś sam siebie zatytułować słowem "HEJTER" !. Czy tym hejterem nie jesteś aby ty w tym chłopięcym "...cweterku....", jak powiadały ongiś nasze kochane babcie o chłopcach z podwórka ....?. Ta wyliczanka jest na poziomie wazeliny, która w obrębie naszego merostwa jest w deficycie ...!. BAŚKA#.pl

avatar
~Obserwator
30.01.2020 12:09

Podobno trzech radnych było na zwolnieniu lekarskim czy to prawda

avatar
~do "BAŚKA"
30.01.2020 14:09

Twój wpis to skandaliczna ironia, cwaniactwo i manipulacja opinią publiczną. Gliński wiedział a kolejni następni już NIE ? Zapomniał wół jak cielęciem był - jakie twoje wpisy były zajadłe przeciwko byłym burmistrzom z kadencji 2015- 2019 a teraz już ci wszystko pasuje ? Nie pamiętasz już jak hejtowałaś p. Czopka swą antypatią do władzy ? Szybko ci się pozmieniało ?

avatar
~Do Baśka .
30.01.2020 14:48

Nie trudno wywnioskować kim jesteś. Znasz grę w mastermind . Wypij teraz melisę tak jak inni , którym zaproponowałaś jej wypicie i choć raz pomyśl logistycznie , ups miało być logicznie . Zastanów się czy warto palić wszystkie mosty , kiedy jest przecież mnóstwo cywilizowanych rozwiązań. Należy jednak na początek zerwać się z łańcucha Pani radnej .

avatar
~Do -@do-hejterów
30.01.2020 11:02

Brawo!Dałaś czadu.W czym przeszkadzają tobie ludzie w cweterku , żeby ich wyszydzać.Cweterki chyba są w modzie.

avatar
~Obserwator
30.01.2020 12:15

Wstyt słuchać tych kłamstw

avatar
~Adaś
30.01.2020 13:07

Dużo urzędasów na dyrektorskich stanowiskach a robić nie ma komu. Starych pracowników się pozbyto a młodych interesuje tylko kasa i nie ingerowanie w decyzje pryncypała, aby się nie narazić. A pryncypał no cóż? doświadczenia - zero, umiejętności - zero, możliwości - zero. i mamy to co mamy! Wschowa na to nie zasługuje. Pani Knaflewska - czas pokazać pani determinację!!!!!!!!

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl