TworzymyGłos Regionu

Czy powstaną u nas Ławki Niepodległości?

Wtorek, 07 sierpnia 2018 o 11:45, aktualizacja Wtorek, 07 sierpnia 2018 o 12:02, autor: 10 1436
Czy powstaną u nas Ławki Niepodległości?

Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło konkurs dla samorządów gminnych, powiatowych i wojewódzkich na budowę Ławek Niepodległości. Żeby ławka stanęła we Wschowie, Sławie i Szlichtyngowej samorządy powinny do 10 września dostarczyć do ministerstwa wszystkie wymagane dokumenty. MON sfinansuje nawet 80 procent kosztów budowy, 20 procent musi zabezpieczyć samorząd. Szacunkowy koszt wykonania ławki to około 30 tysięcy złotych.

W czerwcu tego roku ministerstwo ogłosiło wyniki konkursu na projekt Ławki Niepodległości (projekt zamieszczamy poniżej). Wygrała go Marta Rosiak, która projektując ławkę, kierowała się słowami Józefa Piłsudskiego: Niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze. Autorka projektu mówiąc o dość oszczędnej formie ławki, tłumaczyła, jak należałoby odczytywać zamysł jej powstania: Forma i kolor ławki nawiązują do czystej kartki papieru, na której zapisane jest ręką marszałka słowo „Niepodległa”. Dlatego ławka jest taka skromna, tą bryłą, tą rzeźbą są ludzie, którzy na niej siadają.

Ławka ma upamiętniać 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z tym ministerstwo ogłosiło konkurs dla gmin, powiatów i samorządów wojewódzkich. Jak czytamy w informacji wysłanej do mediów, warunkiem przyznania dofinansowania jest między innymi lokalizacja Ławki Niepodległości - ławka powinna zostać umieszczona w miejscu powszechnie dostępnym. Warunkiem jest również wkład własny, a także propozycja nagrania dźwiękowego, które powinno zawierać informację o lokalnej historii. Szacunkowy koszt wykonania ławki to około 30 tysięcy złotych.

- Siedząc na ławce, każdy będzie mógł zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Ławki będą również propagowały historię poszczególnych regionów naszego kraju – dzięki nim będzie można odsłuchać Marsz Pierwszej Brygady, przemówienia Marszałka Piłsudskiego i inne nagrania. Duży nacisk postawiono na nowoczesność – pomniki będą posiadać fotokody QR, które umożliwią ściągnięcie materiałów historycznych oraz ułatwienia, takie jak ładowarki urządzeń mobilnych oraz hot-spot WiFi - czytamy w komunikacie Ministerstwa Obrony Narodowej.

Ławka będzie podświetlona systemem LED, a sam jej projekt pozwala na montaż jednego, dwóch lub większej liczby siedzisk.

Czy samorządy z powiatu wschowskiego zdecydują się wziąć udział w konkursie, ogłoszonym przez MON? Dowiemy się i wkrótce o tym poinformujemy.

(rak/foto: mon.gov.pl)

REKLAMA
Czy powinny stanąć u nas Ławki Niepodległości?

Nie wiem

Nie

Tak

Komentarze (10)

avatar
~Adaś
07.08.2018 13:01

Nigdy nie byłem za tym aby miasta nie upiększyć , ta wygrana z konkursu na foto mi się nie podoba, ...... ale jak zestawiam 1,460 mln za zrobienie dwóch ulic z 30ma tys. za "ławeczkę " ........... nawet "samomówiącą" , to pozostaje tylko zapytać inicjatorów tego programu - czy my (Polska) naprawdę możemy już spoglądać na ten świat z wysokości " Burdź Chalifa" ? Adaś

avatar
~Zenek
07.08.2018 16:16

30 tysi za ławeczkę? Co można zrobić za 30 tysiecy? Postawić 60 ławek? Zafundować zdolnej młodzieży ze Wschowy 60 miesięcy stypendium? Macie inne pomysły? Może się czepiam?

avatar
~Kotwicki Jan
07.08.2018 16:46

Za 30 tysięcy można zorganizować cykl ok 20 wykładów -prelekcji traktujących o obronie niepodległości. A posiedzieć to można nawet na dwóch cegłach podstawionych pod tyłek!

avatar
~JA!
07.08.2018 18:14

O-T!, głupizna XXI wieku: - a to ławeczki, - a to sadzenie drzewek /najlepiej dębów/...itp. bzdury, które wcześniej czy później czas historii uczyni z nich złom albo stary zaniedbany rupieć...., A - co !, szkoły już nie wystarczają na szerzenie wiedzy o historii, wszelkiego rodzaju sztuka o tematyce historycznej, itp. dzieła !?. Tylko wszelkiego rodzaju bzdury typu np. malowanie jajeczek............

avatar
~Widz
07.08.2018 22:19

Te ławeczki postawione bedom nie z kasy gminy ogarnijcie sie

avatar
~@-widz...
07.08.2018 23:25

A jakie to ma znaczenie ??? Dorośli a bawią się w historie jak dzieci w przedszkolu: - ławeczki, dzbaneczki, koszulki kiedy Polska Konstytucja, Polski SN, Polska Demokracja jest w ruinie przez tzw. politycznych wandali......

avatar
~do "widza"
08.08.2018 17:14

20% jest udziału własnego - czyli 6tys. a pozostałe 24 tys. dopłaca państwo z naszych podatków , więc kto za nie płaci "trutniu" ? Liczyć nie umiesz , nic za darmo ?

avatar
~ext7
08.08.2018 19:08

Hmm.... Ta „ławeczka jest wyjątkowa”!!! Wyjątkowa w tym sensie ,że :wyjątkowo brzydka i wyjątkowo kosztowna ,a i organizator tegoż konkursu wyjątkowy. Nie wiem ,ale MON od zawsze kojarzył mi się z żołnierzami ,karabinami ,czołgami, samolotami itp. ,ale nie z parkowymi „ławeczkami”. No może trochę z ławą oskarżenia(no ale to jednak zupełnie coś innego) na,której powinno zasiąść trepostwo „kręcące lody” na MON-owskiej kasie.

avatar
~R8
09.08.2018 11:56

Co też Ci się nie podobało w moim komentarzu wielce szanowny moderatorze-cenzorze?

avatar
~administrator
09.08.2018 12:15

@ R8 Przepraszam, mieliśmy wczoraj poważną awarię. Być może wczorajsze komentarze, które poznikały, nie będzie można przywrócić. Jeżeli dobrze pamiętam, Pana/Pani komentarz był zatwierdzony, ale - jak mówię - w wyniku awarii, której skutki są nadal naprawiane - obecnie jest niewidoczny. Jeżeli to nie problem proszę jeszcze raz zamieścić komentarz. Za utrudnienia przepraszamy

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

nazwaWschowaWieczór wyborczy. Wschowa, Sława, Szlichtyngowa
21.10.201859 16325
O godzinie 21:00 zakończyło się głosowanie w lokalach wyborczych. Teraz komisje zaczną liczyć głosy i mamy nadzieję w trakcie tego wieczoru, uda nam się cząstkowe dane przekazać naszym czyt...

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl