TworzymyGłos Regionu

Coraz mniej miejsca pod działki budowlane?

Poniedziałek, 12 lutego 2018 o 10:00, autor: 13 1409
Coraz mniej miejsca pod działki budowlane?

Rada Miejska we Wschowie zadecydowała o rozpoczęciu procesu tworzenia nowego Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego dla Gminy Wschowa. W ramach prac odbyła się dyskusja publiczna nad przyjętymi w projekcie rozwiązaniami. W jej trakcie pojawiło się wiele krytycznych głosów.

Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego jest jednym podstawowych dokumentów planistycznych sporządzanych w gminie, którego celem jest przedstawienie ogólnych założeń dla rozwoju przestrzennego gminy. Jest to dokument, na podstawie którego powstają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, które są już aktem prawa miejscowego i będą podstawą do wydawania decyzji administracyjnych. Ostatnie zmiany do studium dla gminy Wschowa wprowadzono w 2013 roku, stąd konieczność modyfikacji tego dokumentu, chociażby dlatego, że od tego czasu zmieniły się przepisy prawa dotyczące gospodarki przestrzennej.

Dyskusja publiczna jaka odbyła się we wschowskim ratuszu dotyczyła głównie problemu działek budowlanych. Mieszkańcy skarżyli się, że zamieniono przeznaczenie ich działek z obszarów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, na obszary wykorzystywane rolniczo. Główny projektant tłumaczył, że zmiany wynikają z opracowanego dokumentu „Bilans terenów pod zabudowę dla Gminy Wschowa”. W dokumencie tym wyraźnie zaznaczono, że w aktualnym studium tereny pod zabudowę wystarczyłyby dla podwojenia liczby ludności gminy. Jak wskazują analizy demograficzne nie będzie miało to miejsca, stąd ograniczenie areału tych obszarów. Obecni na spotkaniu mieszkańcy zauważali również braki w zakresie odpowiedniej powierzchni terenów przeznaczonych pod handel i usługi, zwracano także uwagę, że gmina Wschowa zmierza w kierunku stawania się „sypialnią” dla większych ośrodków przemysłowych w okolicy i jest duże zapotrzebowanie na działki budowlane. Projektant zaznaczał, że do końca lutego każdy ma możliwość złożyć swoje uwagi do projektu studium, które będą indywidualnie rozpatrywane przez Burmistrza Miasta i Gminy Wschowa. Poniżej zamieszczamy pełen protokół z dyskusji publicznej.

(olek)

REKLAMA

Komentarze (13)

avatar
~spostrzegawczy
12.02.2018 11:48

Najgorsza uchwała jaką można podjąć i uchwalić. Ograniczanie terenów pod budownictwo to przekreślenie rozwoju gospodarczego i mieszkaniowego. Co to się stało, ze nagle mamy działek budowlanych za dużo? Ktoś się chyba nie wyspał albo dawno nie (...), że mu takie poronione pomysły do głowy przychodzą.

avatar
~FWS
12.02.2018 13:20

Jakby Czopek był burmistrzem w latach siedemdziesiątych nie powstały by osiedla Wolsztyńska i Czereśniowa i podobnie w latach osiemdziesiątych osiedle Jagiellonów. Ta uchwała spowoduje całkowity brak perspektyw rozwoju gospodarczego.

avatar
~sygnalista
12.02.2018 13:52

Coś tu śmierdzi. Jednym się zabiera drugim daje. Studium jest tak napisane, że pachnie korupcją tak jak sprawa kina. Powinna się tym zająć CBA.

avatar
~mieszkaniec
13.02.2018 19:19

wlada w tym miescie sama na sile chce pograrzyc ta gmine tu juz nic niema jedyna szansa to tanie dzialki i bodownictwo jednorodzine a ludxie sami sobie dojada do leszna glogowa slawy wloszakowic do pracy czy to tak cierzko zrozumiec

avatar
~WKU......... WIONY
13.02.2018 22:43

Ich chyba w tym ratuszu po...... liło. Kupiłem działkę dla syna pod budowę domu a oni wprowadzają teraz zakaz zabudowy? Czy to nie jest sabotaż rozwoju wioski i gminy?

avatar
~Wschowa reality
13.02.2018 22:55

Czyli teraz będzie już normalniej. Jak gmina sprzeda działkę to może będziesz wiedział co kupiłeś. już ci nikt kitu nie wciśnie (,,,) że to ziemia rolna ale potem po cichu przekształcimy ci na budowlaną jak się nogi od biurek przestaną kiwać gdy podłożysz odpowiednio grubo. Może w końcu znajomi znajomych nikomu trefnych działek nie sprzedadzą za grosze i powstanie zaraz małe osiedle :--). a może nawet nikt o nową drogę się nie odezwie na polu po lisiarniach czy jakoś tak. oj marzenia

avatar
~@ Wschowa reality
14.02.2018 08:27

Czyli kupuj drożej od gminy bo brakuje na kolejny festiwal i kolejne odszkodowania? Sam se kup i niech Czopek i spółka mają na kary, sądy i odszkodowania.

avatar
~Ałtor
14.02.2018 08:30

Lepiej się gamoniu zastanów co piszesz, jeśli zarzucasz komuś chęci wręczania łapówek. Bo czy ktoś mówił o odrolnieniu? przecież można budować na roli, no chyba, że ten durny zapis w studium się zmieni.

avatar
~Do Wschwa reality
14.02.2018 10:32

Tylko dlaczego przekształca mi się działkę, którą posiadam od 40 lat i wprowadza się zakaz budowy!!! Nie mam ochoty jej przedawać, ale nie godzę się na ograniczenie mojej własności.

avatar
~WZ
13.02.2018 23:27

ludziska jak macie działki na terenach, które mają być wyłączone z budownictwa mieszkaniowego składajcie masowo wnioski o wydanie warunków zabudowy - wtedy zmiana studium nic gminie nie da, a wasze pozostanie wasze

avatar
~Do WZ
14.02.2018 10:34

Ale przecież warunki zabudowy są tylko dla obszarów, dla których nie ma planu, a dla naszej metropolii jest obowiązujący plan, który ograniczył wielu ludziom własność i nawet tego nie wiedzą. Czy się mylę?

avatar
~do WZ
14.02.2018 08:24

Zgadza się. Nasuwa się jednak pytanie, czy władza w Ratuszu ma pracować dla naszego dobra, czy przeciwko nam. W końcu dla kogo oni są? Dla kolesiów?

avatar
~j 23
14.02.2018 13:36

Co to za idiotyczne plany ? Dzisiaj władza wie lepiej co jest dla mnie dobre a co złe? To, że nie mogę domu wybudować, bo oni mają dosyć ziemi, którą chcą mi sprzedać mimo, że ja nie chce jej kupić . Większego duractwa to ja w życiu nie słyszałem. Panie Czopek weź pan się lepiej za to za co bierzesz pan pieniądze czyli za budowę chodników, dróg, kanalizacji i gazu. XXI wiek a na żadnej wiosce gazu nie ma, a w większości wiosek nie ma chodników i kanalizacji. Wstyd na całą Polskę i UE.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

nazwaWschowaWigilia z WSTK
15.12.20180 118
15 grudnia w sali wiejskiej w Przyczynie Górnej WSTK zorganizowało wigilię, w której uczestniczyli zawodnicy, trenerzy i rodzice. Spotkanie rozpoczęło się od modlitwy i wspól...

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl