TworzymyGłos Regionu

Basen dla Wschowy, przebudowa szkoły w Sławie, budowa dróg w Szlichtyngowej.

Podsumowanie Polskiego Ładu

Poniedziałek, 25 października 2021 o 13:43, aktualizacja Piątek, 05 listopada 2021 o 13:19, autor: 2 1027
Basen dla Wschowy, przebudowa szkoły w Sławie, budowa dróg w Szlichtyngowej.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o przyznaniu ponad 23 miliardów złotych dla 2785 jednostek samorządu terytorialnego w Polsce - w tym dla powiatu wschowskiego oraz gmin: Wschowa, Sława, Szlichtyngowa. W sumie trafi do nas  ponad 30 mln zł! Sprawdź, na co przeznaczone zostaną środki.

POWIAT WSCHOWSKI:

Z pozyskanych środków zostaną zrealizowane:

1. przebudowa dachu i wymiana okien w budynku I Zespołu Szkół we Wschowie, przewidywana wartość inwestycji ponad 2 100 000,00 zł - kwota dofinansowania 1 786 480 zł. Zadanie to obejmuje m.in. przebudowę dachu budynku szkolnego I Zespołu Szkół we Wschowie, w tym: rozbiórkę istniejącego pokrycia dachowego, ułożenie pokrycia z dachówki karpiówki, ułożenie izolacji z wełny mineralnej, wykonanie nowych obróbek blacharskich, rynien i rur spustowych, przemurowanie kominów oraz wymianę stolarki okiennej z PCV 58 szt. i drzwi wejściowych.

2. przebudowa z rozbudową dróg powiatowych nr 1012F i 1054F w Osowej Sieni i Dębowej Łęce - etap 1, przewidywana wartość inwestycji ponad 9 254 840 zł - kwota dofinansowania 8 792 098 zł.

Zadanie obejmuje wykonanie dokumentacji technicznej i robót budowlanych związanych z przebudową i rozbudową drogi nr 1012F Dębowa Łęka-Osowa Sień o długości ok. 3100 m wraz z budową ścieżki pieszo-rowerowej o szer. 2,5-3 m oraz drogi nr 1054F Osowa Sień-Wincentowo o długości ok. 500 m. Jezdnie dróg zostaną poszerzone do 6 m, wykonana zostanie nawierzchnia z masy asfaltowej na podbudowie i warstwach konstrukcyjnych, przejścia dla pieszych z oświetleniem solarnym, zatoki autobusowe, oznakowanie poziome i pionowe, kanalizacja deszczowa. Inwestycja w systemie „zaprojektuj i wybuduj”.

3. przebudowa sześciu dróg powiatowych: we Wschowie pięć dróg w mieście o łącznej długości 1.2020 m, tj. ulice Podgórna, Spokojna, Piłsudskiego, Polna, Ogrodowa (zakres: wymiana chodników, poszerzenie jezdni ulic do parametrów zgodnych z obowiązującymi warunkami technicznymi, wymiana nawierzchni jezdni z masy asfaltowej na podbudowie i warstwach konstrukcyjnych, budowa kanalizacji deszczowej odwadniającej pasy drogowe, oznakowanie poziome i pionowe) oraz w Starych Drzewcach droga nr 1011F (zakres: budowa chodnika o długości 315 m i szerokości 2,5 m). Przewidywana wartość inwestycji 4 541 885 zł - kwota dofinansowania 4 314 792 zł.

GMINA WSCHOWA:

Z pozyskanych środków zostaną zrealizowane:

1. przebudowa basenu miejskiego we Wschowie wraz z infrastrukturą towarzyszącą (wartość całkowita – 5 mln zł, w tym wnioskowane środki – 4,5 mln zł).

W ramach zadania wykonana zostanie kompleksowa przebudowa niecek basenowych, zaplecza technicznego, w tym technologii uzdatniania wody, wyremontowane zostaną budynki szatni. Dodatkowo planowane jest usytuowanie nowego obiektu gastronomicznego oraz parkingu. Oczywiście po przebudowie nie zabraknie nowych atrakcji wodnych. 

GMINA SŁAWA:

Z pozyskanych środków zostaną zrealizowane:

1. Przebudowa Szkoły Podstawowej im. Franciszka Niewidziajły przy ul. Odr. Wojska Polskiego 16 w Sławie. Przewidywana wartość całkowita zadania wynosi 4.160.695,00 zł, kwota pozyskanych środków to 3.536.590,00 zł, wkład własny gminy to 624.105,00 zł. Przewidywany okres realizacji to 12 miesięcy od momentu podpisania promesy.
Zakres rzeczowy inwestycji obejmuje: roboty budowlane na 3 kondygnacjach budynku (szpachlowanie, malowanie, płytki, stolarka drzwiowa itd), wymianę instalacji elektrycznej, punktów świetlnych na LED, instalację fotowoltaiczną o mocy 49,88 kWp, system monitoringu CCTV, instalację wod.-kan., przyłącze gazowe, wymianę kotłów węglowych na gazowe 3 x 65 kW – 195 kW.

2. Rewaloryzacja Parku Miejskiego w Sławie – etap II. Przewidywana wartość całkowita zadania wynosi 4.100.000,00 zł, kwota pozyskanych środków to 3.690.000,00 zł, wkład własny gminy to 410.000,00 zł. Przewidywany okres realizacji to 12 miesięcy od momentu podpisania promesy.
Zakres rzeczowy inwestycji obejmuje: roboty rozbiórkowe, wymianę nawierzchni z ziemnych na naturalną tzw. HanseGrand, wykonanie 3 mostków, nasadzenia i pielęgnację zieleni, małą architekturę (ławki, kosze na śmieci), oświetlenie LED, monitoring w części nowosolskiej parku, a także bagrowanie linii brzegowej jeziora.

GMINA SZLICHTYNGOWA:

Z pozyskanych środków zostaną zrealizowane:

1. Budowa dróg na Osiedlu Leśnym w Górczynie w kwocie - 3.610.540,00 zł.

2. Budowa infrastruktury rekreacyjnej i sportowej w Zamysłowie i w Wyszanowie w kwocie -368.360,00 zł.

3. Budowa zabezpieczenia elektroenergetycznego z OZE obiektów wodociągowo – kanalizacyjnych Gminy Szlichtyngowa w kwocie - 1.615.000,00 zł.

- Co warte podkreślenia - aż 97% samorządów, które wnioskowały o wsparcie, otrzymało finansowanie - zaznacza premier Mateusz Morawiecki - To największy i jedyny taki program od ostatnich 30 lat, od czasów transformacji i wolnej Polski. Jest przeznaczony dla jednostek samorządu terytorialnego i związków JST i polega na bezzwrotnym dofinansowaniu inwestycji publicznych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Polski Ład: Konferencja we Wschowie [VIDEO]

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu zwiększenie skali inwestycji publicznych przez bezzwrotne dofinansowanie inwestycji realizowanych przez JST. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez BGK. 

- Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych to projekt długookresowy, który wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Pilotażowa edycja pobudzi inwestycje w 2785 samorządach w Polsce. Łącznie pomożemy im zrealizować ponad 4 tysiące projektów na kwotę prawie 24 mld zł. Samorządy zrealizują wiele potrzebnych inwestycji, na których skorzystają Polacy i gospodarka – mówi prezes zarządu BGK Beata Daszyńska-Muzyczka.

To pierwsza edycja pilotażowego naboru wniosków o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Rozpoczęła się 2 lipca i trwała do 15 sierpnia 2021 roku. 

Źródło/foto: BGK, Starostwo Powiatowe we Wschowie, Urząd Miejski w Sławie, Urząd Miasta i Gminy Szlichtyngowa, Urząd Miasta i Gminy Wschowa

REKLAMA

Komentarze (2)

avatar

avatar
~Lol
26.10.2021 10:28

Po co remontować basen , skoro był już kilka razy remontowany i po każdym sezonie letnim jest zaniedbywany . Zdjęcia obecnego stanu niecki basenowej i sprzętu o tym dobitnie świadczą . Nawet w czasach "socjalizmu " a więc miedzy innymi w latach 1960-1978 był co roku czynny i jak oceniam , dobrze utrzymywany .

avatar
~ol.
26.10.2021 18:04

Mam kilka pytań: A gdzie kartonik od Morawieckiego? Czy policzono ile Gmina Wschowa straci na Polskim Ładzie skoro "dostaje" na basen? Czy Pan Burmistrz (niby zwolennik PO) , jednak po cichu nie sprzyja PIS-owi?

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl