TworzymyGłos Regionu

Antoni Fornalski: Dla mieszkańców Przemętu data 6 stycznia jest szalenie ważna

Piątek, 12 stycznia 2018 o 13:45, aktualizacja Piątek, 12 stycznia 2018 o 15:44, autor: 0 767
Antoni Fornalski: Dla mieszkańców Przemętu data 6 stycznia jest szalenie ważna

11 stycznia w sali Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Przemęcie Antoni Fornalski, regionalista i wieloletni dyrektor Zespołu Szkół w Przemęcie, wygłosił wykład poświęcony przebiegowi Powstania Wielkopolskiego na Ziemi Przemęckiej.

Obchody 99 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego obchodzono w Przemęcie 6 stycznia.

- Dla mieszkańców Przemętu data 6 stycznia jest szalenie ważna - mówił Antoni Fornalski - proszę mnie jednak zrozumieć, jestem patriotą i Polakiem, ale kiedy 11 listopada słyszymy, że ileś lat temu powstała Polska, to trochę na to patrzę inaczej, bo Polska 11 listopada zaczęła się odradzać. I ten proces trwał 4 lata. Polska centralna, południowo-wschodnia - oni mogli się cieszyć, że po 123 latach tam nastała polskość. My jednak musieliśmy być w niewoli dłużej o trzy lata. A więc 126 lat, a nie 123 lata. Właśnie 6 stycznia 1919 roku tutaj wybuchło Powstanie Wielkopolskie. I tu właśnie 99 lat temu nastała polskość. W parafii Przemęt, która wtedy liczyła 14 wiosek. A potem z tej parafii powstanie poszło na całą gminę Przemęt. 

Antoni Fornalski zwrócił również uwagę na to, że uroczystości, związane z wydarzeniami, które miały miejsce 99 lat temu szczególnie obchodzone są w trzech województwach: wielkopolskim, lubuskim i kujawsko-pomorskim.

- 99 lat temu, gdy Powstanie Wielkopolskie wybuchło w Poznaniu 27 grudnia 1918 roku, swoim zasięgiem objęło ówczesne Wielkie Księstwo Poznańskie - mówił Antoni Fornalski - a teraz po zmianach administracyjnych Babimost i Kargowa, gdzie toczyły się walki powstańcze, należą do województwa lubuskiego. Podobną sytuację mamy z Szubinem, który dzisiaj leży w województwie kujawsko-pomorskim.

Po słowie wstępnym uczestnicy wykładu mieli okazję obejrzeć materiał filmowy, poświęcony Powstaniu Wielkopolskiemu.

(rak/foto: olek)

REKLAMA

Komentarze (0)

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz dodaj komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

nazwaWschowaWigilia z WSTK
15.12.20180 114
15 grudnia w sali wiejskiej w Przyczynie Górnej WSTK zorganizowało wigilię, w której uczestniczyli zawodnicy, trenerzy i rodzice. Spotkanie rozpoczęło się od modlitwy i wspól...

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl