TworzymyGłos Regionu

Pale CFA – niezastąpione w realizacji fundamentów

Piątek, 13 maja 2022 o 09:42, autor: 0 152
Pale CFA – niezastąpione w realizacji fundamentów

Pale CFA to technologia pali wierconych wykorzystywana głównie do realizacji fundamentów głębokich oraz przy zabezpieczaniu budowy w miejskich, silnie zurbanizowanych warunkach. Inna nazwa pali CFA (z angielskiego Continous Flight Auger) to pale FSC, czyli pale Formowane Świdrem Ciągłym. Palowanie CFA to niezastąpiona metoda zwłaszcza przy większych budowach.

Co to są pale CFA?

Stosowane powszechnie pale CFA to budowlane elementy konstrukcyjne, które wykorzystuje się do palowania w gruncie. Pale te formuje się ciągłym świdrem ślimakowym osadzonym na rurowym rdzeniu. Wykonanie pali CFA polega na pogrążaniu świdra ruchem obrotowym na zaplanowaną głębokość. Następnie – po osiągnięciu żądanej głębokości – do świdra wpompowuje się mieszankę betonową. Ona z kolei działa pod odpowiednim ciśnieniem i wypycha ostrze tracone i dokładnie zamyka rdzeń świdra. Cały proces podnoszenia świdra jest bardzo skrupulatny, dzięki czemu beton szczelnie wypełnia trzon pala CFA. To zaś sprawia, że pale CFA mają bardzo dobry kontakt z gruntem na pobocznicy.

Jakie są zalety pali CFA?

Metoda palowania CFA jest bardzo często wykorzystywana ze względu na liczne zalety tego rozwiązania. Przede wszystkim pale CFA umożliwiają przenoszenie dużych obciążeń ściskających, wyciągających i bocznych. Ponadto palowanie CFA można wykonywać w większości gruntów i na trudnym podłożu – w piaskach, glinach, żwirach, namułach i miękkich skałach. Niski poziom hałasu pali CFA oraz brak wibracji sprawiają, że stają się one doskonałym rozwiązaniem dla obszarów zabudowanych. Można je więc wykorzystywać nawet w bezpośrednim sąsiedztwie bloków i innych budynków. Za palami przemawia także fakt, że wykonuje się je o długości przekraczającej 30 m i średnicy od 430 do 1200 mm. Przy wszystkich tych zaletach warto też podkreślić, że pale CFA są bardzo opłacalnym rozwiązaniem posadowienia fundamentów. Nie dziwi więc, że palowanie CFA to jedna z częściej stosowanym metod.

Zastosowanie pali CFA

Pale CFA wykorzystuje się przede wszystkim w gruntach spoistych twardoplastycznych i niespoistych o wysokim stopniu zagęszczenia. Sprawdzają się przy obudowie wykopów i palisady, zabezpieczają teren przed osuwaniem się na skutek prac budowlanych. Pale CFA stosuje się również przy wykonywaniu ścian palowych, fundamentów głębokich i fundamentów ekranów akustycznych. Często też palowanie tą metodą wykorzystuje się do fundamentów pod przyczółkami i filarami obiektów mostowych – zwłaszcza w przypadku obiektów położonych w płytach przejściowych i węzłach drogowych.

Pale CFA od Dewaal

Z roku na rok pale CFA wypierają pale wbijane i klasyczne wiercone w zawiesinie lub z rurowaniem. Aby jednak pale CFA spełniały swoją rolę to muszą pochodzić ze sprawdzonego źródła. Firma De Waal to solidny partner i specjalista w branży budowlanej. Od lat zajmuje się odwiertami, badaniami gruntu i tworzeniem pali CFA. De Waal posiada specjalistyczny sprzęt, który umożliwia montaż pali pionowych i pali pochylonych. Lata doświadczenia w branży pozwalają firmie prowadzić budowy w całej Polsce i poza granicami kraju. De Waal zaprasza do współpracy.

 

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl