TworzymyGłos Regionu

Jaki wybrać dysk zewnętrzny?

Sobota, 23 stycznia 2021 o 13:45, autor: 0 284
Jaki wybrać dysk zewnętrzny?

Dysk zewnętrzny to wygodny i bezpieczny nośnik na przechowywanie danych poza komputerem. To też świetny sposób na przerzucanie dużych plików z jednego urządzenia na inne. Jak wybrać dysk zewnętrzny najlepiej dopasowany do naszych potrzeb?

Czym są dyski zewnętrzne i jakie jest ich zastosowanie?

Dysk zewnętrzny jest podobny do tego, który znajduje się wewnątrz laptopa czy komputera stacjonarnego – jedyna różnica polega na tym, że umieszczony jest w ochronnej obudowie. Jego zastosowanie jest szerokie. Służy on przede wszystkim do przechowywania danych, gdy na naszym komputerze nie ma już miejsca lub gdy chcemy mieć pewność, że dane te nie zaginą. Zrobienie duplikatu cyfrowych treści i trzymanie ich zarówno w komputerze, jak i na dysku zewnętrznym, to dobry pomysł, zwłaszcza w przypadku danych wrażliwych lub takich, które bardzo cenimy, np. zdjęć.

Jest to wreszcie dobry sposób na przenoszenie dużych plików – w ostatnich latach dyski zewnętrzne zastąpiły niejako pendrive’y, których ograniczona pojemność pozwala na przenoszenie raczej niewielkiej ilości danych. Powszechny dostęp do szybkiego Internetu zaś umożliwia dużo szybsze udostępnianie małych plików, więc pendrive’y przestały być użyteczne. Inaczej jest z dyskami zewnętrznymi, które mogą mieścić w sobie nawet do kilkunastu terabajtów danych.         

Jak wybrać dysk zewnętrzny?

Wybierając dysk zewnętrzny, zwróćmy uwagę przede wszystkim na:

- pojemność. To oczywiście najważniejszy parametr i sami najlepiej wiemy, jak dużo miejsca jest nam potrzeba na dodatkowe dane. Najczęściej kupowane modele mają jeden lub dwa terabajty pamięci.

- typ dysku zewnętrznego – SSD lub HDD (talerzowe). Te pierwsze są zdecydowanie droższe, ale też szybsze. Z drugiej strony dyski HDD są na tyle tanie, że każdy może sobie pozwolić na zakup bardzo dużej objętości. Jednak dyski talerzowe są znacznie bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego polecane jest w miarę możliwości "przerzucanie się" na dyski SSD.

-sposób podłączenia do komputera – z reguły dyski zewnętrzne umożliwiają podłączenie do USB 2.0., które posiada każdy, nawet stary komputer;  Jeśli jednak nasz sprzęt umożliwia nam podłączenie szybszego dysku pod USB 3.0., to warto taki zakupić. Są też inne metody podłączeń: Thunderbolt, eSATA czy FireWire

 - wielkość dysku - 2.5 lub 3.5 cala. Dla większości użytkowników mniejsza wielkość będzie odpowiednia, a dodatkowo takie dyski nie potrzebują zewnętrznego zasilania (innego, niż z komputera). Jeśli chcemy jednak przenosić większe ilości danych, niż 5TB, do będziemy zmuszeni do zakupu dysku 3.5 cala, który jest też mniej poręczny. 

https://www.morele.net/kategoria/dyski-zewnetrzne-207/

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

wróć do głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl