TworzymyGłos Regionu

Odnowienie płyt epitafijnych. Dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego

Piątek, 05 lipca 2019 o 00:06, aktualizacja Środa, 17 lipca 2019 o 10:58, autor: 7 931
Odnowienie płyt epitafijnych. Dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego

4 lipca, w Lapidarium Rzeźby Nagrobnej, doszło do podpisania umowy między Łukaszem Poryckim - wicemarszałkiem Województwa Lubuskiego i Konradem Antkowiakiem - burmistrzem Wschowy. Uzyskane dofinansowanie pozwoli zabezpieczyć i utrwalić substancje zabytkowe płyt epitafijnych na Staromiejskim Cmetarzu Ewangelickim.

Cmentarz Ewangelicki we Wschowie powstał na początku XVII wieku. Znajdujące się na nim płyty epitafijne, są unikalnym zabytkiem w skali kraju i Europy.

Pracom konserwatorskim będą poddane płyty: bezimienna, Mathiasa Zimmer z i poł. XVII w., Susanny Elisabeth Zimmer z I poł. XVII w., Pauline Christ Theodore Zimmer z I poł. XVII w. oraz Waltina i Anny Hoffman z I poł. XVII w. Płyty zostaną udrożnione metodami chemicznymi przypowierzchniowych porów kamienia, odsalane. Zbada się stopień uszczelnienia powierzchni i  zabezpieczy się i wypełni spękania i szczelin w strukturze kamienia, uzupełni się ubytki. Następnie zostaną poddane patynowaniu uzupełnień, wzmocnieniu i hydrofobizacji strukturalnej. Na koniec zamontowane zostaną na murze, przy pomocy kotew i wsporników.

15 000 zł wnosi dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego. Całkowity koszt zadania to 31 864 r. Brakującą kwotę sfinansuje Gmina Wschowa.

(pm)

REKLAMA

Komentarze (7)

avatar
~Aszer
05.07.2019 10:25

To są niestety działania doraźne, pokazowe. Czy Wschowa nie może wykorzystać swojego potencjału kulturowego, który drzemie w Lapidarium? Mamy XXI wiek na stronach muzeum próżno szukać wirtualnego spaceru po lapidarium. Mamy znakomitych fotografów czy tak trudno stworzyć obszerną galerię z z tablicami nagrobnymi? Cały teren lapidarium jest majestatyczny i warty sfotografowania oraz podzielenia się tym pięknem z resztą świata, a szczególnie z Niemcami. Dlaczego nie ma strony internetowej dedykowanej wyłącznie lapidarium? Taka strona koniecznie powinna powstać w języku niemieckim. Powinniśmy zabiegać o mecenat nad lapidarium w społeczności niemieckiej, wzbudzić poczucie obowiązku i odpowiedzialności za groby rodzinne. Zróbcie z tego quasi niemiecki cmentarz Łyczakowski/ Rosse. Nauczmy się robić biznes na naszym dziedzictwie kulturowym. Skoro Wschowa ma przeszłość niemiecką powinna to wykorzystać, eksponować i zarabiać na tym.

avatar
~KIBIC
05.07.2019 11:23

Marta pięknie wyglądasz

avatar
~Obserwator
05.07.2019 11:51

Zgadzam się - pięknie!

avatar
~Dorota
05.07.2019 12:10

Pan Łukasz jaki przystojniak :)

avatar
~?
05.07.2019 12:55

A kiedy odnowicie te płyty, które Czader pochował w grobowcach ? Dalej jeszcze nie teraz ?

avatar
~Adaś
05.07.2019 15:11

Ad. "Aszer" - forumowiczu...…., bardzo przypadł mi do gustu Pani/a komentarz z przytykiem w stronę biznesu. Super, mnie taka propozycja bardzo się podoba, byłoby to nową szansą i pewną formą kosmopolityzmu ze wskazaniem na dochód. Tylko czy na tą chwilę, w nurcie propolskim, władza byłaby w stanie to zaakceptować ? Adaś

avatar
~Aszer
05.07.2019 20:03

@Adaś Bez problemu można to zrobić. Pytanie ile ludzi w dziale Inwestycji ma na tyle odwagi i zdolności we władaniu językiem niemieckim.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

wróć do głos regionu

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl