TworzymyGłos Regionu

Konferencja prasowa na temat remontu sali widowiskowej. Wzrosną koszty, wydłuży się czas remontu

Czwartek, 21 lutego 2019 o 14:03, aktualizacja Poniedziałek, 25 lutego 2019 o 17:21, autor: 14 2944
Konferencja prasowa na temat remontu sali widowiskowej. Wzrosną koszty, wydłuży się czas remontu

21 lutego w sali gotyckiej Urzędu Miasta i Gminy Wschowa odbyła się konferencja prasowa poświęcona remontowi sali widowiskowej CKiR, w tym dodatkowych kosztów, jakie gmina będzie musiała ponieść. W konferencji wzięli udział Jacek Kowalczykowski, reprezentujący wykonawcę prac remontowych oraz Marian Szarejko z UMiG Wschowa. Jak wynika z dzisiejszej konferencji - koszt remontu będzie nieznacznie większy niż kwota, która została podana na wtorkowej komisji, a termin zakończenia remontu zostanie wydłużony, nie dalej jednak niż do 15 sierpnia.

O tym dlaczego wzrosły koszty remontu informował na konferencji Marian Szarejko, główny specjalista w Zespole ds. dróg i inwestycji gminnych w UMiG Wschowa

- W trakcie realizacji każdej inwestycji, szczególnie remontowej, zawsze pojawia się konieczność wykonania robót zamiennych. Nie inaczej było przy modernizacji sali widowiskowej. Niestety po odkryciu podwieszonych sufitów, okazało się, że koniecznie było wzmocnienie konstrukcji, a właściwie wykonania nowej konstrukcji, dotyczącej podwieszonego sufitu nad salą widowiskową. Na jednym z elementów stwierdzono bardzo poważne ugięcie stropu gęstożebrowego. To ugięcie na poziomie 12 centymetrów stanowiło bardzo duże zagrożenie dla bezpieczeństwa. Jest konieczność w związku z tym wykonania robót zamiennych, które skutkować będą tym, że muszą ulec zwiększeniu nakłady na wykonanie tego zadania. Trudno na tym etapie stwierdzić, jaka to będzie kwota. Wykonawca opracowuje kosztorys, który będzie uwzględniał te roboty zamienne. Później to będzie zweryfikowane przez inspektorów nadzoru. 

Dyrektor CKiR wspominał, że wartość zadania wzrośnie o 10 procent (około 170 tysięcy złotych), podobnego zdania na wtorkowej komisji była radna Katarzyna Owoc-Kochańska. Okazuje się, że jednak koszt będzie większy niż 10 procent.

- Wykonując obecnie kosztorys mogę powiedzieć, że będzie to wartość większa niż 10 procent. Dochodzą tutaj rzeczy, związane z odpornością ogniową pewnych elementów, impregnacją i ociepleniem dachu od wewnątrz - mówił Jacek Kowalczykowski z Zakładu Budownictwa Ogólnego Henryk Kowalczykowski, Jacek Kowalczykowski S.C.

Wykonawca zapewnia, że kosztorys nie powinien przekroczyć 20 procent wartości remontu, czyli dodatkowe prace nie powinny przekroczyć 340 tysięcy złotych. Jednak Marian Szarejko jest zdania, że póki prace nad kosztorysem nie zostaną zakończone, jest za wcześnie na precyzyjne określenie kwoty. Ma być ona znana, jak zapewniał wykonawca, w przeciągu najbliższych kilku dni.

Jak mówił Marian Szarejko obiekt od wielu lat nie był modernizowany.

- Występuje również konieczność dostosowania obiektu do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych. Projekt został opracowany na przebudowę sali widowiskowej i jej zaplecza. Natomiast dzisiejsze przepisy, szczególnie przeciwpożarowe, odnoszą się do całego budynku. Także to też są dodatkowe prace. Stwierdziliśmy również, że prawdopodobnie będzie trzeba podjąć decyzję o wymianie starej instalacji elektrycznej, która nie spełnia wymogów technicznych. W mojej ocenie jesteśmy na takim etapie, że nie powinno już być dodatkowych niespodzianek.

Jacek Kowalczykowski z kolei informował, że wykonawca prac jest w stałym kontakcie z Państwową Strażą Pożarną.

- Na bieżąco są weryfikowane zastosowane materiały i zastosowane rozwiązania, które wynikają ze zmian remontowych.

Wykonawca poinformował również, że wystąpi o przedłużenie terminu zakończenia prac remontowych. Maksymalnie do 15 sierpnia wszystko powinno się zakończyć. Jak zapewnia dyrektor CKiR Piotr Kokorniak, data otwarcia sali widowiskowej nie ulega zmianie i będzie miała miejsce 6 września.

(rak)

REKLAMA

Komentarze (14)

avatar

avatar
~Adaś
21.02.2019 16:12

Wykonawca (ZBO) mówi bardzo przekonywująco i po tej stronie nie szukałbym błędu . Ale coś jednak jest nie tak ? Przeszacowanie projektu na poziomie co najmniej 20 % to już nie jest p. Szarejko błędem normatywnym, ….... koniecznością robót zamiennych jak to Pan zwie. Zasłanianie się zmianami w przepisach PSP jest wątpliwe, proszę podać kiedy się one zmieniły na niekorzyść tejże inwestycji i w jakim punkcie ? One od lat są takie same a to że odnoszą się do całego budynku to, to Pana zaskoczyło ? Panowie , Wy nie mówicie o 340zł a o 340tys. zł ……. i teraz, czy to jest rewaloryzacja błędów Waszych czy prawdziwy fatum które chcecie już obaj subsydiować na podatnika ? Bardzo jestem ciekaw zdania burmistrza, skąd On weźmie na to niemałe pieniądze ……. przecież to dla niego "studnia" ? Sytuacja P. Antkowiaka naprawdę nie jest do pozazdroszczenia,….. sprawy oświaty, za chwile strajk nauczycieli, zmiana kierownictwa w SK, pokrzyki o za małe dofinasowania dla różnych organizacji i instytucji a przy tym pusto ( prawie) w kasie. Jak na początek "służby" samorządowej to chyba zimny prysznic na maxa ? Adaś

avatar
~do Adasia
21.02.2019 19:05

Twoje pseudo mądrości na wszystkie tematy-powtarzam WSZYSTKIE męczy , przestań w końcu się produkować!

avatar
~Do - "Do Adasia"
21.02.2019 22:54

A mnie męczą ciągle twoje głupie wpisy. Już były propozycje dla ciebie - nie czytaj i na pewno głowa przestanie ciebie boleć !!

avatar
~Nina
21.02.2019 17:00

Od takich występów miał być rzecznik prasowy, a nie pracownicy...

avatar
~Obywatel
21.02.2019 17:25

Nie mów.... to oni w tym urzędzie mają rzecznika ?. To mi wygląda na jawna rozpustę !. To co robi Burmistrz i jego zastępczyni ?.

avatar
~Gekon
21.02.2019 18:32

Nie wiadomo co robi burmistrz bo chyba nawet nie przyjmuje mieszkańców. Ale za to mamy flagę UE wywieszona na Ratyszu. Flagę, której UE nie używa! A wręcz którą odrzuciła.

avatar
~Ja
21.02.2019 18:37

Obywatelu dobre pytanie:-)

avatar
~do powyżej
21.02.2019 20:51

No i czytam ! Szczujnia już się rozkręca

avatar
~kolega
21.02.2019 21:49

Dzięki Jacek dobra robota

avatar
~Adaś
22.02.2019 10:23

Ad. "kolega" - forumowiczu.... dołączam się do Pana gratulacji, wschowskie firmy naprawdę pracują na przyzwoitym poziomie. Adaś

avatar
~Obserwator
23.02.2019 01:16

Do Pana Adasia , zapytam Pana czy ta firma kiedykolwiek albo inaczej czy chociaz raz trafiła z kalkulacja przygotowana do przetargu, i w ten sposób wygrywa się przetargi.Mam prawo tak powiedzieć ponieważ u mnie zrobił to samo i jak widzę tą minę nerwowe zachowanie ,to o co tu chodzi , albo wiesz ile kosztuje albo nie bierz się za robotę

avatar
~Adaś
23.02.2019 23:17

Ad. " Obserwator" - forumowiczu ....... mam teraz czas, siedzę sobie wygodnie przy biurku , roztrzęsiony po wpisie do mnie przez jakiego "durnia" w sprawie moich manipulacji co do wybierania "komentarza tygodnia" , ...... ze wszystkimi koniecznymi "narzędziami" jak na wieczór przystało i zastanawiam się nad tym co Pan pisze do mnie ? Czy mam obgadać po próżni o czymś, o czym wie tylko Pan bo dotyczyło ( inwestycji) to Pana osobiście ...... no ma Pan rację. Też mi się tak zdarzało ( w innych sprawach) , że umówiona i zaakceptowana kalkulacja stała się wartością WC. Domyślam się, że o to chodzi Panu. Ja tego bardzo nie lubię, wręcz osoba o takich praktykach jest przeze mnie "ścinana" do "korzenia" do dalszego kooperowania. Biznes ma zasady bezwzględności, jak na przeciwko siebie stoją poważne osoby i zachowują wobec siebie szacunek. Kalkulacja, wartość usługi , wykonanie i rozliczenie są dopiero całością a w tym dane słowo - podpis na umowie o dzieło. Ja swoje już powiedziałem powyżej, szanuję nasze firmy i chciałbym aby Oni dobrze zarabiali, dawali zatrudnienie naszym mieszkańcom i płacili podatki w naszej gminie. Boję się użyć w tym przypadku słowa - "ale" - no bo wie Pan, takie prace jednak nie zawsze są w 100% do uchwycenie i wycenienia bezpośrednio z projektu który za chwilę okazuje się nie aktualny. Można by oczywiście więcej wymagać od projektanta , więcej w ocenie prawdopodobnego błędu, ..... no bo dotykając wiekowej konstrukcji dachowej w CKiR było wręcz pewnikiem, że dach "poleci". I tak na koniec, czy chciałby Pan ZBO- Kowalczykowski wyeliminować z rynku ? Pan ma argumenty ZA, czy wartość prac rzeczywistych jest warta tej ceny , czy firma dokonuje świadomych zaniżeń w wycenie przetargów, jest to niełatwe w jednoznacznej odpowiedzi. Nie powinniśmy być oszukiwani ale też za chwilę nie będzie komu pracować ? Z Polski wyjechał 3mln specjalistów, młodych , zdolnych i ambitnych a uzupełnienie rynku Ukraińcami sam Pan widzi czym to się skończyło np. w szkole nr 2. Wypośrodkowanie jest tam jakimś konsensusem . Pozdrawiam Adaś

avatar
~Lidia
25.02.2019 06:27

Oj Panie Adamie . Jeśli chodzi o SP 2 i powiązanie z tym pracowników z Ukrainy to bardzi duże uproszczenie . A tak dla uściślenia . Kto robił remont kawiarenki w DK? Czy cena końcowa była wyższa odbytej w przetargu ?

avatar
~Adaś
25.02.2019 09:00

Ad. " Lidia" - forumowiczu..... tak, ma Pani rację . To jest temat do o wiele dłuższej rozmowy, czego nie możemy zrobić na tym forum. Nie mniej jednak, co się stanie jak "spalimy" całą trawę ? Temat taki na pewno nie jest epizodem i należałoby dotrzeć do źródła ? Proszę kiedyś zainicjować ten wątek i niech wypowiedzą się wszyscy ? Adaś

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

wróć do głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl