TworzymyGłos Regionu

Święto niepodległości w powiecie wschowskim

Czwartek, 08 listopada 2018 o 15:20, aktualizacja Czwartek, 08 listopada 2018 o 15:31, autor: 15 1802
Święto niepodległości w powiecie wschowskim

Już w niedzielę przypada dokładnie setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W każdej gminie naszego powiatu przygotowano wiele uroczystości związanych z tym świętem.

Pierwsi świętować będą już jutro, to jest w piątek, w gminie Sława będą śpiewać wspólnie hymn. We Wschowie pierwsze uroczystości dla całego miasta zaplanowano na sobotę, przygotowywać je będą harcerze z hufca ZHP Wschowa, a w Szlichtyngowej świętować będą tylko w niedzielę. Poniżej przedstawiamy rozpiskę wydarzeń dla każdej z gmin.

Wschowa:

Sobota 10.11:

14:00 - 16:00 gra miejska „Szukając Niepodległej”

16:30 przekazanie sztandaru Hufca ZHP Wschowa (przy kościele pw. św. Jadwigi Królowej)

17:15 widowisko historyczne „Wiwat Niepodległa!” – kościół św. Jadwigi Królowej

Niedziela 11.11:

10:00 – 13:00 otwarcie obchodów Dnia Niepodległości, pokazy rekonstrukcyjnych, inscenizacje historyczne, koncert zespołu Pozytywka, żywa lekcja historii (wschowski Rynek)

11:00 - Niepodległościowy Marsz Pokoleń, Bluszczowy Szlak

13:00 msza św. w Kościele Parafialnym pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika

Ok. 14:30 przemarsz korowodu niepodległościowego ulicami: Bema, Klasztorna, Niepodległości, Wolsztyńska, Plac Grunwaldu do Pomnika Upamiętniającego Bohaterów Walki o Niepodległość przy Cmentarzu Parafialnym. Uroczyste złożenie kwiatów, apel pamięci i salwa honorowa Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego

Sława:

Piątek 9.11:

Godzina 11.11 – „Niepodległa do Hymnu” wspólne odśpiewanie całego hymnu Polski. Stadion Miejski im. Zbigniewa Golembskiego

Sobota 10.11:

18:00 – Blues dla Niepodległej, sala Kameralna Domu Kultury w Sławie

Niedziela 11.11

10:00 – Msza Święta w intencji Ojczyzny, kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Sławie

11:00 – odsłonięcie i poświęcenie pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego, Stary Rynek w Sławie

11:30 – przejazd ułanów, grup rekonstrukcyjnych, bryczek i samochodów historycznych ulicami Sławy

12:00 – koncert patriotyczny z udziałem chórów i orkiestry dętej, kościół pw. Michała Archanioła w Sławie

16:00 – otwarcie wystawy „O Niepodległość!”, sala obrad Urzędu Miejskiego w Sławie

Szlichtyngowa

Niedziela 11.11

11:00 – Msza Święta w intencji Ojczyzny, kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

12:00 – koncert w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej we Wschowie, kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

13:00 – złożenie wiązanek kwiatów pod obeliskiem na rynku w Szlichtyngowej

Po uroczystości pod pomnikiem darmowa grochówka dla wszystkich zebranych.

 

Serdecznie zapraszamy by włączyć się w obchody tego dostojnego jubileuszu. Warto wywiesić w tym dniu białoczerwoną flagę. Przypominamy także, że dzień następny, tj. 12 listopada, jest dniem wolnym.

(olek)

REKLAMA

Komentarze (15)

avatar
~Wyborca
08.11.2018 16:42

Program Narodowego Święta Niepodległości w g. Szlichtyngowa jest na poziomie ZERA . Msza w której nie każdy chce uczestniczyć , skromny koncercik i micha jałmużny . Wstyd.

avatar
~matka
09.11.2018 08:52

do -Wyborca Pewnie nie byłeś na żadnym koncercie przygotowanym przez nauczycieli i uczniów z Państwowej Szkoły Muzycznej ze Wschowy. To nie są "skromne koncerciki". Koncerty są piękne, zawsze bardzo dobrze przygotowane. Bogaty program prezentują uczniowie różnych grup wiekowych,prowadzeni przez wspaniałych nauczycieli. Warto przyjść na koncert PSM, posłuchać, zobaczyć, wtedy można oceniać.

avatar
~Ja
08.11.2018 19:21

Jeszcze trzeba dodać rajd rowerowy ale o tym żadnej zmianki

avatar
~szlichta
08.11.2018 19:36

zamiast spiewania hymnu bedzie zbiorowy placz ,pani Eli i pana Mirunia pod tyt. pozegnania juz czas.

avatar
~POKAZÓWKI....?
08.11.2018 21:26

Należy się zastanowić jakie pokazy we Wschowie typu " inicjacje historyczne", typu rekonstrukcje historyczne"...???, przecież jak wiadomo Wschowa 100 lat temu była w dalszym ciągu pod zaborem Pruskim/Niemieckim.....!?. Kto pozwala na takie brednie ...? Jak widać dzisiejsza włada ogólnie mówiąc rządząca w Polsce pod kierownictwem pisu nie ma, ale to nie ma żadnej wyobraźni na organizowanie tak wielkich Narodowych Uroczystości....!. To za czasów panującej na komuny ich święta w kategoriach Narodowych przewyższały te tzw. pisowskie - wystarczy przypomnieć chociażby 1000 Szkół na 1000 Lecie Polski......To było coś!. Wystarczyło, by nie krytykować a np. ogłosić 2 - 3 lata temu 100 Szkół na 100 lecie Niepodległości i coś w tym narodzie pozostało, by na wieki i pamięć .......!. Te tzw. pomysły rodem ze szkół podstawowych i przedszkoli jak np. wspólne śpiewanie hymnu, marsze - przemarsze tak przeminą w niepamięć jak przysłowiowe ...defilady..., pochody ! Majowe itp. - co z nich w pamięci pozostało ...?. W XXI wieku chyba takie państwo jak Polska stać na wzniosłe pomysły ....?, a nie wspólne śpiewanie hymnu jak nie ubliżając nikomu ..."wspólne śpiewanie kolęd świątecznych "......?. Do czego to doszło???...oj do czego ...????......

avatar
~Pamięć
09.11.2018 08:04

Szacunek dla swoich przodków i umiłowanie własnej Ojczyzny to należy umacniać w Narodzie . A wykonywanie 5 letnch planów już było .

avatar
~Mieszkaniec
09.11.2018 08:56

Zobaczymy ilu jest patriotów w Wschowie jaka będzie frekwencja ja jako stary patryjota zapraszam serdcznie wszysykich

avatar
~Stary patriota
09.11.2018 15:11

Mieszkaniec - ale jakiej miejscowości?, - co to znaczy "stary patryjota"???, - jak w takiej pisowni "patryjota", a nie jak powinno być PATRIOTA to nic dziwnego, że stary !!!. Od kiedy patriotów liczy się na sztuki, kto przyjdzie a kto nie przyjdzie ???, co to kartofle w skupie do gorzelni ???. Przy tak przygotowanych uroczystościach jak te przez pisowskie rządy, to PRAWDZIWI OBYWATELE III RP najprawdopodobniej spędzą czas w domu przed telewizja "Narodową"........???. Śpiewanie hymnu, przemarsze itp. to prawie jak za czasów "Pochodów 1 Majowych" - nic nowego w tym temacie ?. Rekonstrukcje i tym podobne zabawy przebierańców, to już były na dzień 15 sierpnia br. - i to ma być wszystko na 100 lecie Niepodległości......?.

avatar
~Obserwator
09.11.2018 20:46

Moej trochę rozumu w głowie i się nie wymondrzaj i trochę szacunku dla innych może mniej zdolnych i tak mądrych jak ty i tak bystrych w ortografia ale z rozumu to ty masz o wiele mniej nisz ten uczciwy patriota

avatar
~szlichta
10.11.2018 11:16

w szlichcie bedzie GROCHOWKA a po grochowce beda fajerwerki

avatar
~do szlichty
10.11.2018 19:00

Czy darmo ?

avatar
~ja
11.11.2018 00:46

Ludzie róbta co chceta, ale doceńcie , że ktoś dla was coś robi. Chcecie maszerujcie, wieszajcie flagi, śpiewajcie, recytujcie. Cieszcie się, że ojczyzna jest wolna i nie musicie siedzieć w okopach i bać się o swoich bliskich. Kochajcie , miejcie marzenia i żyjcie, bo to życie tak krótko trwa i szkoda go marnować.

avatar
~Do ja
11.11.2018 08:59

Świetny komentarz popieram

avatar
~@@-ja
11.11.2018 10:01

Odczytuję Twoje słowa jako "głos rozsądku", ale nie do końca!!! gdyż wg Ciebie mamy docenić kogoś kto ....."że ktoś dla was coś robi....", co to znaczy "coś robić"?, jeśli tak to nie dziwota, że po 30 latach Wschowa jest tam w województwie lubuskim gdzie jest - czyli na szarym końcu rozwoju gospodarczego ....., biedy i totalnej emigracji naszych mieszkańców z tego miasta....dzisiejsza Wschowa to miasto emerytów/dziadków i ich małych wnuczków .... ludzie wykształceni i w wieku produkcyjnym masowo wyjechali z tego miasta pozostawiając, cytując forumowicza "ja" ...coś co ma tylko coś robić..., czyli nic!!!. W dobie kiedy wszystkie miasta i miasteczka - nawet te w naszym sąsiedztwie - stawiają na swój rozwój, na modernizację, na inwestycje - , by w ten sposób bogacić i dać szczęście swoim mieszkańcom my przy takim myśleniu, przy takich burmistrzach i radnych cofamy się do tyłu....i mamy to co mamy: - stare zniszczone miasteczko, które nie stać nawet na remont elewacji, wystarczy tylko popatrzeć na nasze kamienice....żenada!. Jeśli mówimy o godnym obchodzeniu rocznicy 100 lecia Niepodległości to spójrzmy jak wygląda nasze miasto...!. Nie wystarczy po 100 latach Niepodległości odśpiewać hymn, pomachać flagą biało czerwoną, udać się na mszę Za Ojczyznę, a na koniec nazwać się prawdziwym patriotą ......!!!. Właśnie w tym dniu należy uczciwie spojrzeć na to co nasi wybrańcy -dotychczasowi burmistrzowie i radni zrobili z tym miastem.....???. Na dzień przed objęciem władzy przez nowego wybrańca - Burmistrza Antkowiaka i Nowej Rady, którym przyjdzie gospodarzyć w naszym imieniu na przestrzeni 5 kolejnych lat, należy zwrócić uwagę czy ta ekipa nie stanie się kolejną ekipą/jak ci wcześniej ludzi tylko od przetrwania, brania pensji, diet radnego, bycia dla siebie, kolejnego nepotyzmu i kolesiostwa, itd., itp., - i tu okaże się kto jest tym Prawdziwym Patriotą ?, anie te wspólne pochlebstwa z okazji 11 listopada ......!

avatar
~Mieszkaniec
11.11.2018 22:15

Proszę Państwa to jest żenada - to co zaoferowały wszystkie gminy na 100-tną rocznicę Niepodległości to jest poniżej zera. Wstyd, że nie było co dzieciom pokazać ale rozumię wybory się skończyły i wracamy do rzeczywistości. Nawet Sława nic nie zaproponowała co wręcz mnie dziwi.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

wróć do głos regionu

Pozostałe wiadomości

nazwaSiedlnicaMuzyczne popołudnie w Siedlnicy
22.05.20190 153
Sołtys wsi Siedlnica wraz z radą sołecką zapraszają na muzyczne popołudnie z okazji Dnia Matki
nazwa
Dzień Dziecka z OSP
21.05.20190 211

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl