Marek Ast - kim jest?
Marek Ast jest osobą o bogatej karierze politycznej i samorządowej. Ma 65 lat i od 1990 roku jest radcą prawnym. Sprawuje mandat posła od 2006 roku. Wcześniej przez pewien czas był wojewodą lubuskim, ale jego doświadczenie nie kończy się na tym stanowisku. Ast przez 14 lat pełnił również rolę burmistrza Szlichtyngowej i w pierwszej kadencji Sejmiku Województwa Lubuskiego był radnym województwa. Jest on związany z PiS od początku istnienia tej partii i obecnie jest przewodniczącym sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.
Inni liderzy Zjednoczonej Prawicy
Oprócz Marka Asta, prezes PiS przedstawił również inne znaczące postacie, które będą liderami list w okręgach wyborczych. W Katowicach „jedynką” będzie Premier Mateusz Morawiecki, w Warszawie będzie to Piotr Gliński, minister kultury, a w okręgu opolskim Paweł Kukiz. Zbigniew Ziobro będzie walczył o mandat poselski w Rzeszowie, a w Krakowie listę otworzy Małgorzata Wassermann.
Jak podkreślił Jarosław Kaczyński, liderzy list PiS reprezentują cały przekrój społeczeństwa. "Chcemy budować efektywny i sprawiedliwy ustrój", powiedział prezes PiS podczas prezentacji list wyborczych.
Pozostałe nazwiska na listach
Kierownictwo PiS zapowiedziało, że wkrótce poznamy również pozostałych kandydatów na listach. Na razie wiadomo, że w Legnicy liderem listy będzie Elżbieta Witek, w Warszawie Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, a w Białymstoku Jacek Sasin, minister aktywów państwowych. Na listach znajdą się także inni ministrowie oraz osoby z różnych dziedzin życia publicznego, m.in. Zbigniew Rau w Łodzi, Antoni Macierewicz w Piotrkowie Trybunalskim czy Marlena Maląg w Kaliszu.
Źródło: PiS, TVP Info, Gazeta Lubuska