TworzymyGłos Regionu

reklama

Ks. Prałat Zygmunt Zając nie żyje. Zmarł w wieku 83 lat

Środa, 13 marca 2024 o 08:53, aktualizacja Środa, 13 marca 2024 o 23:32, autor: 8
Ks. Prałat Zygmunt Zając nie żyje. Zmarł w wieku 83 lat

13 marca 2024 roku, wspólnota kościelna, a w szczególności wierni z parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika we Wschowie, pożegnali zasłużonego kapłana, ks. Prałata Zygmunta Zająca. Odszedł w wieku 83 lat, celebrując 60-lecie swojego kapłaństwa. Jego życie i posługa były pełne poświęcenia oraz służby Bogu i ludziom.

Życiorys ks. prałata Zająca

Zmarły Ks. prałat Zygmunt Zając, urodzony w 1941 roku w lubelskim Góra-Chmielniku, zostawił po sobie bogatą spuściznę duchową i kulturalną. Jego życiowa droga, od dzieciństwa spędzonego w Nowym Gronowie, przez lata edukacji w Chojnicach, aż po święcenia kapłańskie w Gorzowie Wlkp., jest przykładem głębokiego zaangażowania w posługę Kościoła oraz troskę o dziedzictwo kulturowe.

Ks. Zając, jako wikariusz, służył wiernym w Słońsku, Zielonej Górze oraz Gorzowie Wlkp. Jego działalność duszpasterska zawsze szła w parze z troską o rozwój lokalnych wspólnot. Prawdziwym wyzwaniem okazała się posługa w Brzostowie (obecnie Głogów), gdzie jako proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca, zainicjował budowę nowego kościoła na Osiedlu Kopernik.

Szczególnie ważnym okresem w życiu ks. Zająca było objęcie funkcji proboszcza parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika we Wschowie, którą pełnił przez 35 lat, od od 1981 do 2016 roku.nWe wschowskiej farze, oprócz obowiązków duszpasterskich, ks. Zając wykazał się niezwykłą troską o lokalne dziedzictwo kulturowe. Jego zasługi zostały docenione w 1988 roku, gdy otrzymał medal „Za szczególną troskę o dobra kultury w województwie leszczyńskim”.

Po przejściu na emeryturę w 2016 roku, ks. prałat Zygmunt Zając nie zaprzestał swojej aktywności. Mieszkał nadal we Wschowie, gdzie z wielkim zaangażowaniem kontynuował działalność duszpasterską, służąc radą i wsparciem lokalnej wspólnocie.

Wyróżnienie godnością papieską

Jednym z najważniejszych momentów w życiu ks. Zająca było odznaczenie go, 22 czerwca 1989 roku, godnością papieską Prałata Honorowego Jego Świątobliwości. To wyróżnienie było dowodem uznania dla jego pracy, poświęcenia i oddania sprawom Kościoła.

Uroczystości pogrzebowe ks. prałata Zygmunta Zająca

Piątek, 15 marca

  • godz. 19.30 - msza św. żałobna dla Dekanatu Wschowa w kościele parafialnym pw. św. Stanisława BM we Wschowie;

Sobota, 16 marca

  • godz. 10.00 - czuwanie modlitewne w kościele parafialnym pw. św. Stanisława BM we Wschowie.
  • godz. 11.00 - Msza św. pogrzebowa i przejście na cmentarz parafialny we Wschowie, gdzie nastąpią dalsze obrzędy pogrzebowe.

Źródło: gosc.pl

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (8)

avatar

avatar
~Gekon
13.03.2024 10:56

Wielki szacunek dla śp. ks. Zygmunta Zająca. To był porządny ksiądz, w trudnych czasach, końca komuny, stanu wojennego, przemian lat 90-tych.

avatar
~Parafianin
13.03.2024 11:06

Ogromna strata dla lokalnej społeczności :( Wspaniały ksiądz! Cudowny człowiek! R.I.P.

avatar
~Bliski znajomy z rodziną
13.03.2024 14:44

Wielki Człowiek, Wielki Uczciwy Duchowny , Wierny Swoim Zasadom, będzie nam śp. Ks. Zygmunta Zająca brakować - Wyrazy współczucia Dla najbliższej rodziny oraz parafian Wschowy . Niech spoczywa w Pokoju .

avatar
~Bliski znajomy z rodziną
13.03.2024 14:47

Wielki Człowiek, Wielki Uczciwy Duchowny , Wierny Swoim Zasadom, będzie nam śp. Ks. Zygmunta Zająca brakować - Wyrazy współczucia Dla najbliższej rodziny oraz parafian Wschowy . Niech spoczywa w Pokoju .

avatar
~Waleria
13.03.2024 17:53

Żegnaj Drogi Przyjacielu Księże Zygmuncie !!!!!Do zobaczenia w lepszym świecie!!!!

avatar
~Wschowianka
13.03.2024 21:22

Był bardzo miłym i grzecznym człowiekiem . Żal ,że tak dobrzy ludzie odchodzą. Zawsze się przywitał jak spotkałam Go na ulicy.

avatar
~Lutek
13.03.2024 23:39

Wielka strata dla Wschowy. Bardzo mądrze mówił, z ciekawością słuchało się jego kazań.

avatar
~elwlad
14.03.2024 17:34

Bardzo smutna wiadomość. Ogromny szacunek dla śp. ks. prałata Zygmunta Zająca [*] (*) [*] DOBRY JEZU, A NASZ PANIE DAJ MU WIECZNE SPOCZYWANIE WSPÓŁCZUJĘ RODZINIE.. + RIP + Spoczywaj w Pokoju

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl