Dyskusja o udzieleniu absolutorium rozpoczęła burmistrz Danuta Patalas, czytając opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej. RIO wydało pozytywną opinię o sprawozdaniu pani burmistrz z wykonania budżetu za 2015 rok. Danuta Patalas, jak i radni z koalicji rządzącej przed głosowaniem zwracali uwagę w trakcie dyskusji na trzy punkty: nadwyżkę dochodów nad wydatkami w kwocie 1 miliona 68 tysięcy 976 złotych, zmniejszenie zadłużenia gminy o około 1 miliona 300 tysięcy złotych oraz fakt, że w 2015 roku gmina się nie zadłużyła (poniżej materiał filmowy, zawierający wypowiedź Danuty Patalas).
Nie poszliśmy na łatwiznę
Przed głosowaniem nad udzieleniem absolutorium wypowiedzieli się radni z koalicji rządzącej.
- W przygotowanym budżecie na 2015 rok, szykowano kolejny dług, nie było zamiaru poważnego spłacania zobowiązań, nie przygotowano programu obniżenia kosztów funkcjonowania gminy oraz podległych im jednostek oraz wielu innych działań zmierzających do przerwania spirali zadłużenia do granic możliwości - czytała stanowisko klubu radnych Nasza Wschowa, Nasz Samorząd jej przewodnicząca Emanuela Stanek-Juśkiewicz - ten projekt spotkał się z wyraźną ingerencją ze strony pani burmistrz i naszego klubu. Nie poszliśmy na łatwiznę i nie tłumaczyliśmy się z tego, że taki przejęliśmy budżet i dopiero następny będzie inny. Dotrzymaliśmy słowa, że nie możemy się dalej zadłużać.
Nie, bo nie?
Nad udzieleniem absolutorium głosowało 10 radnych. 8 wstrzymało się od głosu. W związku z tym, że głosowanie nad udzieleniem absolutorium jest szczególną sytuacją, to potrzebna jest do tego bezwzględna większość głosów. Radnym koalicji rządzącej zabrakło w związku z tym jeszcze jednego głosu. Tym samym po raz pierwszy w historii wschowskiego samorządu burmistrzowi nie udzielono absolutorium. A to z kolei wywołało dość burzliwą dyskusję.
- To jest naprawdę skandaliczna sytuacja - mówiła radna Stanek-Juśkiewicz - myślę, że mieszkańcy sami wyciągną z tego wnioski.
- Jakie są zarzuty panie i panowie radni - pytała radnych, którzy wstrzymali się od głosu, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Danuta Stefaniak - nie mieliście państwo żadnych słów krytyki, żadnych zarzutów wobec wykonania ubiegłorocznego budżetu. Nie, bo nie? - pytała.
Warto też dodać, że po tych słowach przewodnicząca klubu radnych Nasza Wschowa Nasz Samorząd wręczyła kwiaty pani burmistrz. Zwyczajowo wręcza się kwiaty burmistrzowi po tym, jak Rada Miejska udzieli włodarzowi absolutorium. Radna Emanuela Stanek-Juśkiewicz złożyła gratulacje Danucie Patalas w imieniu klubu za redukcję zadłużenia gminy.
Na okrągło jest tylko wypominanie tego, co było
Danuta Patalas, kierując słowa do radnych opozycji przypomniała, że są przedstawicielami mieszkańców gminy. A skoro tak jest i radni są zdania, że budżet został źle wykonany, to pani burmistrz chciałaby, aby przedstawiono jej inne propozycje.
- Państwo mnie zadziwiacie, ale co się dziwić, skoro nie ma żadnej propozycji z państwa strony - mówiła Danuta Patalas.
Z kolei przewodnicząca Rady Miejskiej Hanna Knaflewska-Walkowiak zwróciła uwagę na atmosferę dyskusji, jaka od początku panuje w radzie.
- Żyjemy tu i teraz i przestańmy żyć przeszłością, przestańmy wypominać na okrągło tego, co było, bo potem są takie konsekwencje - mówiła przewodnicząca Rady Miejskiej - nie przypominam sobie ani jednego spotkania, pani burmistrz, na które by pani zaprosiła radnych, jak to pani mówi, opozycji, żeby porozmawiać lub przedyskutować. Ani razu przez półtora roku nie było takiego spotkania. Na okrągło jest tylko wypominanie tego, co było.
Mało który z radnych się odzywa/brak absolutorium i referendum pierwszy raz w historii samorządu
Innego zdania był wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Paweł Giezek.
- Są komisje Rady Miejskiej, jest też komisja wspólna i można tam dyskutować - mówił Paweł Giezek - najgorsze jest to, że na komisjach mało który z radnych się odzywa. Może tak zaprośmy media, niech zobaczą, jak odzywają się radni. Szum jest na sesji. Dyskutujmy do wieczora na komisjach. Dlaczego tego nie robimy? Mówię o tym do doświadczonych radnych. Dlaczego tego nie robicie? Ja jestem niedoświadczonym radnym. Zgadza się. I będę błędy popełniał. Ale wy? My powinniśmy się uczyć od was.
Radny Łukasz Tkacz z kolei, zabierając głos w dyskusji powiedział, że nie udzielenie absolutorium ma miejsce pierwszy raz w historii samorządu.
- Taka sytuacja, że nie udzielamy absolutorium ma miejsce pierwszy raz w historii - mówił - tak jak po raz pierwszy w historii samorządu będziemy mieli referendum. Referendum jest najlepszym przykładem tego, że jednak duża liczba mieszkańców nie zgadza się z polityką, która jest tutaj prowadzona. I moglibyśmy tutaj, w związku z brakiem absolutorium zrobić wiec wyborczy, ale nie chcemy być o to posądzeni. Dlatego chcieliśmy wyrazić swoją opinię głosowaniem i nie wdawać się w niepotrzebną dyskusję (całość dyskusji w materiale poniżej).
Komentarz:
Nowe władze na czele z panią burmistrz, wiceburmistrzem i przewodniczącą klubu radnych Nasza Wschowa Nasz Samorząd na początku swojej kadencji zapowiadali, że nie zamierzają uprawiać polityki, tylko ciężko pracować na rzecz gminy. Nie wiem, czy to jest w ogóle możliwe, ale na pewno te zapowiedzi w wielu obserwatorach wschowskiego samorządu budziły nadzieje. Myślę, że każdy rozsądny obserwator zdawał sobie sprawę, że tak zupełnie bez polityki się nie da, ale na pewno można było zakładać, że będzie mniej polityki, a więcej samorządu, obywatelskości itp. Z jakichś jednak powodów tak się nie stało. W samorządzie jest coraz więcej polityki (tak z jednej, jak i drugiej strony), coraz więcej politycznego wyrachowania i politycznych kalkulacji. Im więcej polityki, tym mniej Wschowy, a ostatecznie tym więcej zdarzeń, które do tej pory wschowskiemu samorządowi były obce. Dzisiejsza sytuacja pokazała, że gorzej już być nie może. Szkoda, że póki co, nie może być lepiej.
(rak)