TworzymyGłos Regionu

reklama

Kiedy marzenia samorządowców i społeczne oczekiwania są identyczne

Wtorek, 28 listopada 2017 o 15:53, aktualizacja Wtorek, 28 listopada 2017 o 16:31, autor: 8
Kiedy marzenia samorządowców i społeczne oczekiwania są identyczne

Czy decyzje inwestycyjne samorządów pokrywają się z oczekiwaniami lokalnej społeczności? - takie pytanie niemal rok temu zadał przewodniczący Rady Powiatu Wschowskiego Waldemar Starosta przy okazji dyskusji na temat budżetu powiatu na rok 2017. Rzadko lokalni politycy szczerze wypowiadają się na ten temat. Najczęściej przekonują, że ich decyzje są wynikiem społecznych oczekiwań.

Jednak wtedy, w grudniu 2016 roku, Waldemar Starosta przyznał, że ma problem z odpowiedzią na to pytanie, ponieważ jego doświadczenie mówi, że oczekiwania społeczne są często nieco inne. Szczególnie wtedy, kiedy samorząd decyduje się na duże inwestycje dofinansowane ze środków Unii Europejskiej, np. termomodernizację. Mieszkańcom potrzebne są nowe drogi, ścieżki rowerowe i oświetlenie - mówił Starosta. Co robić zatem? Brać pieniądze na inwestycje tylko dlatego, że samorząd otrzyma dofinansowanie i więcej taka sytuacja się nie powtórzy? Czy nie brać pieniędzy? Przewodniczący Rady przekonywał wtedy, że powiat waży co lepsze dla samorządu, dyskutuje i dopiero wtedy podejmuje decyzje. Przynajmniej tak brzmi oficjalna wersja.

Oczywiście problem w ogóle nie byłby brany pod uwagę, gdyby nie fakt, że samo dofinansowanie z Unii Europejskiej to nie są jedyne pieniądze, jakie trzeba wydać np. na termomodernizację. Potrzebne są jeszcze do tego własne środki. Trzeba mieć milion lub dwa, żeby w ogóle starać się o pieniądze z Unii.

Pytanie, jakie są oczekiwania lokalnej społeczności jest o tyle dzisiaj zasadne, kiedy okazuje się, że do planowanej inwestycji zamiast miliona złotych samorząd dołoży trzy miliony. Zamiast planowanego miliona wyłoży nieplanowane, dodatkowe dwa miliony, jak w przypadku termomodernizacji trzech budynków oświatowych we Wschowie. To oznacza przecież, że z tych dodatkowych dwóch milionów gmina będzie musiała zrezygnować w swoich planach inwestycyjnych. O te dwa miliony będzie mniej na inne inwestycje.

Powie ktoś, a czy gmina mogła przewidzieć taki scenariusz? A czy inne gminy nie borykają się z podobnymi problemami organizując przetargi? Odpowiadam: gmina nie mogła przewidzieć takiego scenariusza, a inne gminy mają podobne problemy. Tylko, że w tej sytuacji pytanie o oczekiwania społeczne co do wydawanych pieniędzy na inwestycje nabierają większej wagi. Bo jeżeli - załóżmy - marzenia samorządu pokrywały się z marzeniami lokalnej społeczności co do tego, że gmina z własnych środków wyda milion, ale zyska dodatkowe 6 milionów na termomodernizację, to w sytuacji, kiedy gmina wyda trzy miliony, ale niezmiennie zyskuje  6 milionów - to czy przy tym scenariuszu marzenia gminy i lokalnej społeczności nadal są identyczne? Zapewne gmina odpowie twierdząco. Mam jednak wątpliwości, czy tego samego zdania jest lokalna społeczność. 

(rak)

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (8)

avatar

avatar
~Adaś
28.11.2017 16:35

Panie Rafale , ....... Pan postawił tezę i od razu ją ocalił hipotezą dla "kata" ciężką do użycia topora ? Ale jednak, ....... nie ma żadnych wątpliwości , że należy korzystać z tego co dają nam bogaci za free, jest w tym cel , marzenia i konkretne zamierzenia .... tu nie ma żadnego powątpiewania. Należy dodać , że ta forma wyrównywania poziomów życia po prawej stronie Odry z lewą stroną jest Wielką Ideą Wolnej Europy ....... my dzisiaj często odpowiadamy , .... to nam się należy ? Bardzo bym z tym zamysłem dyskutował ale nie to jest celem tego artykułu . Aby pozyskać środki inwestycyjne z UE należy podporządkować się pewnym zasadom , jest tam tzw . wkład własny w różnej branżowej skali % i to składający wniosek zakładamy , że wie. Burmistrz planując inwestycję termomodernizacji ( bo to łatwe pieniądze do uzyskania ale też konieczne, inaczej za X lat już nowy będzie zmuszony do inwestycji) swoimi służbami był zobowiązany do wykonania kosztorysu , więc przynajmniej w 90% przy niskiej inflacji jest możliwe obliczenie sumy wydatkowanej i wnioskowanej o wsparcie. We Wschowie nastąpiło wychylenie wartości wyceny wykonawcy ponad 40% więc każda , naprawdę każda granica kalkulacyjna została przekroczona ........ i to jest ten ból , bo po nieudanych staraniach związania się z wykonawcą a udanych próbach propagandowych , burmistrz zachowując swoją twarz i jednak konieczność realizacji , przy ewidentnym swoim błędzie stawia nas pod ścianą . Kto teraz odważy się powiedzieć - burmistrzu, nie ocieplaj szkoły ...... my chcemy drogi ? jest to z samego założenia już nie rozsądne , ale to jednak On poprzez swoją niewiedzę wytworzył stan "klęski" psychicznej u rowerzystów i piechurów letnich wycieczek do Lginia. O tym wiedział wcześniej , że ten budżet tego nie uniesie, a jednak wizję biznesowych "lokat" nam na Sesjach prezentował , ...... ta ścieżka już nawierzchnie dostała , prawie długość wstęgi obgadywał tylko, ........ przewidywania z pragnieniem się zderzyły. Adaś

avatar
~Gdzie jest Wschowa?
29.11.2017 08:15

Pytanie do Czopka - ile jeszcze nas ominie? W gminach Babimost, Kargowa i Zbąszynek powstaną nowe ścieżki rowerowe o łącznej długości ponad 24 km. Ich budowa będzie kosztowała prawie 13 mln zł. Inwestycja otrzyma 9,8 mln zł dofinansowania z funduszy unijnych – zadecydował Zarząd Województwa Lubuskiego. - Turystyka rowerowa staje się coraz ważniejszym elementem wizerunku regionu i oferty turystycznej. Mieszkańcy i turyści coraz chętniej stawiają na rower jako sposób spędzania wolnego czasu i rekreacji – powiedziała marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak. Celem projektu pn. "Zintegrowany System Ścieżek Rowerowych w gminach Babimost, Kargowa i Zbąszynek" jest budowa sieci ścieżek rowerowych, które będą pełniły funkcję korytarzy transportowych, będących alternatywą dla innych środków transportu. Projekt jest wspólnie realizowany przez kilka lubuskich samorządów – gminy: Babimost, Zbąszynek i Kargowa oraz powiat zielonogórski i świebodziński. Zakres inwestycji obejmuje budowę ośmiu ciągów ścieżek rowerowych o łącznej długości ponad 24 km, w tym ponad 9 km w gminie Babimost; ponad 10,5 km w gminie Zbąszynek i prawie 5 km w gminie Kargowa. Unijne wsparcie dla tego przedsięwzięcia pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020.

avatar
~Adaś
29.11.2017 12:36

Ad. "Gdzie jest Wschowa" - Dziękuję forumowiczu ....... dałeś konkretny przykład jakby mogło być, gdyby tylko burmistrz Wschowy i Szlichtyngowej wykazał większą ochotę do pracy . Między tymi gminami powinna kwitnąć współpraca na linii turystycznej a mamy "kichę" . Gmina Szlichtyngowa posiada fantastyczną zlewnie Baryczy , gmina Wschowa nie gorsze jeziora Lgińsko ..... aż się prosi to wykorzystać , połączyć szlakami turystycznymi , obstawić biznesową infrastrukturą i zarabiać na tym dla chwały "Boga" , że obsadził ten rejon lasem i wspomógł woda . Tylko chcieć pracować drogie Panie na rzecz zarządzanej przez Was gminy i brać garściami środki póki jeszcze dają ? ........ trudno mi w to nieustannie wierzyć, skoro przez trzy lata jedynie "długoPiSiem " w gabinetach "harowały " . Adaś

avatar
~Jan Kotwicki
29.11.2017 08:52

Unia Europejska niczego nie zfinansuje co by mogło zagrozić Niemcom, lub było by konkurencyjne w stosunku do naszych zachodnich sąsiadów. Ścieżki rowerowe, boiska, termomodernizacje no i ulubione, urastające do symbolu eurofinansowania, przystanki autobusowe. A gdzie finansowanie przemysłu, inwestycji dających stałe miejsca pracy, i.t.p. Gdy Polska chcąc przywrócić do życia przemysł stoczniowy, zrujnowany przez bandę Tuska, to musielismy zapłacić karę gdy tymczasem Niemcy wspierali swoje do woli. System dopłat jest tak pomyślany że większość funduszy wraca do Niemiec lu są wprost przez nich realizowane. Nie łatwo będzie wyzwolić się z tego zniewolenia, niełatwo będzie przekonać Polaków do prawdy. Obecny rząd coś tam robi ale to za mało. Marazm będzie trwał do czasu gdy partie typu UPR wreszcie przejmą władzę i wreszcie uwolnią ekonomiczny potencjał Polaków jednocześnie zabezpieczając kraj przed złodziejstwem i zdradą.

avatar
~do Kotwickiego
29.11.2017 11:34

Panie Kotwicki coś ostatnio pana pełno na tym portalu . A na jakiej podstawie pan twierdzisz że " Unia Europejska niczego nie sfinansuje co by mogło zagrozić Niemcom ". Czy pan osobiście składał takie wnioski i ile ich było ? . Żeby wypowiadać się na temat finansowania projektów unijnych trzeba najpierw znać doskonale przepisy o finansowaniu projektów i na jakich zasadach można to realizować . A pan jak zawsze swoje śpiewki o tym UPR. Jedno panu powiem że ten pana przywódca z tego UPRu zatrudnił w parlamencie europejskim całą swoją rodzinę i jakoś unia to zaakceptowała . Druga sprawa że potem z tego dobrodziejstwa co niektórym z tej rodziny palma odbiła . Jakoś pana lider mimo że jest Polakiem nie składa żadnych projektów dla swojego kraju w celu jego rozwoju tylko najczęściej śpi na różnego rodzaju ważnych dyskusjach . Uchowaj nas panie od takich przywódców co mają wszystko w swoim poważaniu .

avatar
~Jan Kotwicki
29.11.2017 13:05

Ten o którym Pan mysli, dawno nie jest przywódcą UPR. Ja wstąpiłem do tej partii jak go tam już nie było. Prezesem UPR jest dr Bartosz Józwiak, obecnie poseł z ramienia Kukiz 15. A walka Pisiorów z UE jest próbą wyrwania Polski z pozycji wasala eurokołchozu.

avatar
~do J.K.
29.11.2017 14:23

A stawianie szubienic z naszymi europosłami to czyja to robota ?

avatar
~Do Kotwickiego
29.11.2017 14:34

Ja tylko dałem przykład jak pana partia ma zapał do pracy na podstawie Korwina i jakie ten człowiek wyznaje zasady . Myślę że to wystarczy do oceny pana partii . Ryba zawsze psuje się od głowy . A co do reszty to pan się mylisz o tych zasadach panujących w UE . Ile pan projektów napisałeś ? . i na jakiej podstawie pan stwierdzasz że UE broni Niemców . Najpierw przeczytaj pan wytyczne ze zrozumieniem czego i co ma dotyczyć dany projekt a potem pan się wymądrzaj swoją wiedzą . Niech pan pamięta że UE ma inny pogląd na stosowanie prawa unijnego i rygorystycznie jego przestrzega co niekoniecznie podoba się nam osobiście . Przykład przestrzeganie konstytucji RP i jej interpretacja przez rząd i prezydenta .

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl