Jedność w różnorodności czyli o ziemi wschowskiej z przeszłości
Poniedziałek, 14 października 2013 o 11:04, autor: michal 7
Stowarzyszenie Czas Art zaprasza na konferencję naukową pt. ,,Reformacja i tolerancja. Jedność w różnorodności? Współistnienie różnych wyznań na ziemi wschowskiej", która odbędzie się we Wschowie i Lesznie w dniach 17-18 października
W 2013 roku przypada 440. rocznica podpisania Konfederacji Warszawskiej (28 stycznia 1573), ważnego aktu w kulturze Europy, będącego wówczas awangardowym paktem na rzecz tolerancji religijnej. Dzięki niemu Rzeczpospolita Obojga Narodów zyskała miano „azylu heretyków”, była „pewną ucieczką wszem narodom”.
Pragnąc upamiętnić to wydarzenie, a jednocześnie włączyć się w obchody programu Luter 2017, upamiętniającego jubileusz 500-lecia reformacji Stowarzyszenie CzasArt zorganizowało konferencję naukową pt. Reformacja i tolerancja. Jedność w różnorodności? Współistnienie różnych wyznań na ziemi wschowskiej.
Ziemia wschowska z Lesznem i Wschową, głównymi centrami miejskimi, stały się od XVI wieku miejscem bezpiecznego azylu dla wielu religijnych emigrantów. Przedstawiciele różnych narodów i konfesji znajdowali tu możliwość osiedlenia oraz wyznawania religii w zgodzie z własnym sumieniem i przekonaniami. Zjawisko napływu nowych mieszkańców było intensywne szczególnie podczas wojny trzydziestoletniej (1618-1648). W wyniku skomplikowanej politycznej i wyznaniowej sytuacji w Europie na obszarze pogranicza Wielkopolski i Śląska powstał prawdziwy tygiel kultur, języków i religii. Obecni tu byli nie tylko Ślązacy, Czesi, Niemcy, ale też mniej liczni Węgrzy, Włosi i Szkoci, katolicy, protestanci różnych odłamów, arianie oraz Żydzi.
Zaproponowany temat dotyczy szerokiego kompleksu zagadnień związanych z reformacją i kontrreformacją w południowo-zachodniej Wielkopolsce i na pograniczu wielkopolsko-śląskim. Organizatorzy konferencji chcą w ten sposób wyeksponować zjawiska wynikające z zetknięcia się różnych sposobów myślenia o Bogu, religii i postrzegania świata, jakie nastąpiły na interesującym nas obszarze, a więc na styku państw, wyznań, języków, obyczajów i tradycji.
Współorganizatorami konferencji są Stowarzyszenie Czas A.R.T., Pełnomocnik Rządu Federalnego Republiki Niemiec ds. Kultury i Mediów, Muzeum Okręgowe w Lesznie oraz Zakład Historii Sztuki Renesansu i Reformacji Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego zapraszają do wzięcia udziału w międzynarodowej konferencji naukowej, której celem jest prezentacja wyników badań nad dziedzictwem duchowym i materialnym historycznej ziemi wschowskiej.
Szczegółowy program konferencji:
[nggallery id=1083]