O podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy zmieniającej między innymi ordynację wyborczą pisaliśmy już wcześniej, teraz spróbujemy zastanowić się jak będą wyglądać najbliższe wybory. Najważniejszą kwestią pozostaje podział na okręgi wyborcze. Ponieważ gmina Wschowa według danych Głównego Urzędu Statystycznego za rok 2016 (ostatni pełen rok obliczeniowy- przyp. red.) liczy 21 496 mieszkańców, znikną w naszej gminie wybory jednomandatowe do Rady Miejskiej. Tym samym nastąpi konieczność podziału obszaru gminy na nowe okręgi. Według zapisów ustawy w okręgu takim wybierać będziemy od 5 do 8 radnych, w zależności od liczby mieszkańców. Rada Miejska we Wschowie liczy 21 radnych, co związane jest z liczbą mieszkańców gminy, więc dużego manewru co do podziału na okręgi nie ma. Oto możliwe kombinacje:
Wariant 1: Cztery okręgi wyborcze, liczba wybieranych radnych w okręgu: 5, 5, 5, 6
Wariant 2: Trzy okręgi wyborcze, liczba wybieranych radnych w okręgu: 5, 8, 8
Wariant 3: Trzy okręgi wyborcze, liczba wybieranych radnych w okręgu: 6, 7, 8
Wariant 4: Trzy okręgi wyborcze, liczba wybieranych radnych w okręgu: 7, 7, 7
W każdej z kombinacji należałoby zastanowić się ilu radnych wybieranych byłoby w okręgach wiejskich, ilu natomiast w mieście. Wybory samorządowe w 2010 roku również odbywały się w systemie proporcjonalnym i wówczas gmina podzielona była na trzy okręgi, w każdym wybierano 7 radnych. Argumentem przemawiającym za takim podziałem może być liczba mieszkańców miasta i wsi. We Wschowie mieszka 14 123 osoby, a na terenach wiejskich 7 373 osoby, według danych GUS za 2016 rok. Rada miejska ma 60 dni na podjęcie stosownych decyzji, w praktyce rozwiązanie poznamy w marcu, gdyż w lutym nie planuje się posiedzenia Rady Miejskiej.
Pozostaje również postawić sobie pytanie jak podział na okręgi i metoda przeprowadzenia wyborów wpływa na ich końcowe wyniki? Aby spróbować odpowiedzieć na to pytanie przeanalizowaliśmy wyniki wyborów w 2014 roku i dostosowaliśmy je do systemu proporcjonalnego. Dokonaliśmy podziału na trzy okręgi, tak jak była podzielona gmina w 2010 roku, zebraliśmy wyniki wszystkich kandydatów i dokonaliśmy podziału mandatów metodą d’Hondta, która obowiązywać będzie w najbliższych wyborach. Trzeba zaznaczyć, że tylko Komitet Wyborczy Wyborców Inicjatywa, Rozwój, Przyszłość wystawił kandydatów we wszystkich 21 okręgach, KWW Nasza Wschowa Nasz Samorząd wystawiło 20 kandydatów, KWW Zwyczajni Razem 19, KWW Prawo i Sprawiedliwość 18, KWW Porozumienie dla Rozwoju 16, KWW Razem w Przyszłość 12, KWW Polskie Stronnictwo Ludowe 3, KWW Przyczyna Górna 1. Łącznie w gminie Wschowa ważnych głosów na kandydatów na radnych oddano 8 481, a więc próg wyborczy, jaki pojawi się w 2018 roku wyniósłby 424 głosy. Próg przekroczyłyby
KWW Nasza Wschowa Nasz Samorząd – 2302 głosy
KWW Inicjatywa, Rozwój, Przyszłość – 2110 głosów
KWW Zwyczajni Razem – 1432 głosy
KWW Porozumienie dla Rozwoju – 1065 głosów
KWW Prawo i Sprawiedliwość – 1008 głosów
Mandatu nie zdobyłyby komitety Razem w Przyszłość, Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Przyczyna Górna. Tak prezentowałby się podział mandatów w poszczególnych okręgach, a także nazwiska wybranych radnych.
Okręg 1 – 7 mandatów:
KWW Nasza Wschowa Nasz Samorząd – 2 mandaty: Maria Stachowska, Emanuela Stanek – Juśkiewicz.
KWW Inicjatywa, Rozwój, Przyszłość – 2 mandaty: Hanna Knaflewska – Walkowiak, Franciszek Bryjak.
KWW Zwyczajni Razem – 1 mandat: Jacek Kowalczyk.
KWW Porozumienie dla Rozwoju – 1 mandat: Natalia Nowak.
Mandat w tym okręgu przypisaliśmy również Wiesławowi Widerze z KWW Prawo i Sprawiedliwość, ponieważ okręg jednomandatowy, z którego mandat uzyskał w 2014 roku obejmował część ul. Obrońców Warszawy oraz Przyczynę Górną.
Okręg nr 2 – 7 mandatów:
KWW Nasza Wschowa Nasz Samorząd – 2 mandaty: Paweł Giezek, Elwira Świątek.
KWW Inicjatywa, Rozwój, Przyszłość – 2 mandaty: Michał Drobnik, Jolanta Pawłowska.
KWW Porozumienie dla Rozwoju – 2 mandaty: Piotr Buczek, Krzysztof Owoc.
KWW Prawo i Sprawiedliwość – 1 mandat: Jan Milkowski.
Okręg nr 3 – 7 mandatów:
KWW Nasza Wschowa Nasz Samorząd – 3 mandaty: Elżbieta Bernacka, Helena Nikolin, Helena Najdzion.
KWW Inicjatywa, Rozwój Przyszłość – 2 mandaty: Tadeusz Sobczak, Agnieszka Nachaj.
KWW Zwyczajni Razem – 2 mandaty: Władysław Brzechwa, Łukasz Tkacz.
Suma – 21 mandatów:
KWW Nasza Wschowa Nasz Samorząd – 7 mandatów.
KWW Inicjatywa, Rozwój, Przyszłość – 6 mandatów.
KWW Zwyczajni Razem – 3 mandaty.
KWW Porozumienie dla Rozwoju – 3 mandaty.
KWW Prawo i Sprawiedliwość – 2 mandaty.
Jak widać Rada Miejska miałaby zupełnie inny kształt niż ten jaki znany jest nam aktualnie. Największym wygranym jednomandatowych okręgów wyborczych był KWW Nasza Wschowa Nasz Samorząd, który uzyskał 2 mandaty więcej. O jeden więcej mandat udało zdobyć się KWW Zwyczajni Razem, a do Rady Miejskiej dostał się reprezentant KWW Razem w Przyszłość, które nie przekroczyło progu wyborczego. Przegranymi JOW-ów byli KWW Inicjatywa, Rozwój, Przyszłość – 2 mandaty mniej, KWW Porozumienie dla Rozwoju – 1 mandat mniej oraz KWW Prawo i Sprawiedliwość – 1 mandat mniej.
Oczywiście powyższa symulacja nie oddaje w pełni możliwych wyników wyborów, chociażby przez fakt niepełnych list wyborczych, jednak pokazuje, że wynik wyborów w 2018 roku, przeprowadzanych w systemie proporcjonalnym może być zupełnie inny, niż gdyby wybory odbywały się w jednomandatowych okręgach wyborczych.
(olek)