TworzymyGłos Regionu

reklama

IV Rajd na Wschowę – upamiętnienie 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Wtorek, 22 sierpnia 2023 o 17:34, aktualizacja Wtorek, 29 sierpnia 2023 o 10:42, autor: 1
IV Rajd na Wschowę – upamiętnienie 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Burmistrz Miasta i Gminy Wschowa Konrad Antkowiak wraz z Muzeum Ziemi Wschowskiej i partnerami serdecznie zaprasza mieszkańców na uroczyste obchody IV Rajdu na Wschowę.

Piątek – początek uroczystości

Dnia 1 września, w piątek, dokładnie w 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej, planowane są pierwsze uroczystości:

  • Godz. 12.00 - Złożenie kwiatów pod Pomnikiem Upamiętniającym Walkę Bohaterów Ojczyzny na Frontach II Wojny Światowej przy ul. Łaziennej we Wschowie.
  • Godz. 18.00 - W siedzibie Muzeum Ziemi Wschowskiej na pl. Farnym 3, odbędzie się wykład prowadzony przez Dariusza Czaję pt. „Początek wojny na pograniczu polsko-niemieckim z perspektywy niemieckiej”.

Sobota – główne obchody

2 września 2023 r. przewidziane są kolejne wydarzenia:

  • Godz. 12.30 - Na placu przed stadionem im. Alfreda Smoczyka w Lesznie nastąpi uroczystość pożegnania uczestników Rajdu na Wschowę oraz ich symboliczny wymarsz z Leszna w kierunku Wschowy. Żołnierze 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego oraz 125 Batalionu Lekkiej Piechoty odwzorują trasę przebytą przez polskie wojsko we wrześniu 1939 roku.
  • Godz. 14.30 - Przybycie do Wschowy, pod obelisk upamiętniający wypad wojsk polskich 2 września 1939 r. Tam żołnierze z Zielonej Góry przy dźwiękach hymnu narodowego wciągną flagę na maszt.
  • Godz. 15.00 - Wspólny pochód na Rynek we Wschowie. Maszerujących powita Burmistrz Miasta i Gminy Wschowa. Uczestnikom przemarszu towarzyszyć będą Młodzieżowa Orkiestra Dęta ze Wschowy, uczniowie klas mundurowych, harcerze oraz strzelcy.
  • Po uroczystościach - Na rynku rozpocznie się piknik wojskowy. Mieszkańcy będą mieli okazję spróbować tradycyjnej wojskowej grochówki. Ponadto swoje stoiska prezentować będą: harcerze z hufca ZHP we Wschowie, Związek Strzelecki „Strzelec”, Wojskowe Centrum Rekrutacji, Muzeum Ziemi Wschowskiej oraz żołnierze z 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego i 125 Batalionu Lekkiej Piechoty.

Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w tych wyjątkowych obchodach, które mają na celu uczczenie pamięci bohaterów walczących za wolność naszego kraju.

Zobacz również: Przez miasto przemaszerowali żołnierze. III Rajd na Wschowę

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (1)

avatar

avatar
~Maria Karasek
23.08.2023 10:41

Martin Sprungała w Kronice Wschowy na stronie 375 umieszcza zdjęcie z pogrzebu ofiar ostrzału miasta oraz artykół z 4.09.1939 w ówczesnej fraustadtowej prasie.Proszę sobie wpisać w przegladarkę "wypad na Wschowę" i poznać fakty z pierwszych dni wojny, plecam równiez "ciekawostwki historyczne.pl - Nasi wkraczają do III Rzeszy.Polski Biltzkrieg we wrześniu, oraz opracowania Muzeum w Lesznie.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl