TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Innowacje, które chronią. Przegląd systemów bezpieczeństwa w Tesli

Niedziela, 31 marca 2024 o 18:57, autor: 0
Innowacje, które chronią. Przegląd systemów bezpieczeństwa w Tesli

Tesla stworzyła swoje auta od podstaw. Oznacza to, że nie zostały one adoptowane z aut spalinowych a wymyślone, zaprojektowane i zbudowane od samego początku jako auta napędzane prądem.

Niesie to ze sobą szereg plusów, które mają wymierny wkład w bezpieczeństwo i zaawansowanie technologiczne samochodów marki Tesla.

Bezpieczeństwo i zaawansowana technologia

Dla przykładu Model S jest samochodem z najniższym na świecie współczynnikiem oporu powietrza, jednak wszystkie auta Tesli, jeśli chodzi o zastosowany soft, urządzenia elektroniczne, jak i elementy służące naszemu bezpieczeństwu są z najwyższej półki.

Pięć gwiazdek w testach zderzeniowych Euro NCAP oraz zdobycie nagrody „Best in Class” w kategorii Executive oraz Pure Electric mówią same za siebie. Więcej testach zderzeniowych i ocenach samochodów tesla przeczytacie na OtoEV.pl.

Monitorowanie bezpieczeństwa na drodze

W samochodach marki Tesla nad naszym bezpieczeństwem czuwa system Tesla Vision. Jest on zbudowany z kilku kamer, które dają autu widoczność 360°. Aż 250 m przetwarzania impulsów wizualnych, to wystarczająca odległość, aby auto w porę zareagowało na zagrożenia znajdujące się na drodze.

Autopilot i pozostałe gadżety

Kolejną nowinką jest autopilot umożliwiający automatyczne kierowanie, przyspieszanie i hamowanie pojazdu w obrębie pasa ruchu oraz jego zmianę po uprzedniej sygnalizacji.

Mamy również takie gadżety, jak automatyczne parkowanie, prostopadłe oraz równoległe. Tryb summon, czyli przywołanie samochodu znajdującego się na parkingu, tuż pod nasze nogi np. kiedy wychodzimy z ciężkimi zakupami ze sklepu. Niestety ta opcja radzi sobie dobrze tylko w USA u nas w Europie, tego typu rzeczy nie doczekały się jeszcze usankcjonowania prawnego. Mamy również zmiany pasa ruchu, no i oczywiście nawigacja na autopilocie.

Ochrona pojazdu

Tesla zadbała również o to, aby można było przynajmniej w częściowy sposób chronić się np. przed złodziejami. Zaimplementowała ona do swoich aut system zwany u nas w kraju, trybem wartownika.

Kamery auta uruchamiają się i automatycznie włącza się nagrywanie całego otoczenia samochodu, gdy ktoś lub coś, zbliży się do niego na odległość mniejszą niż mniej więcej 1 metr.

Pozwoliło to jak do tej pory wielu kierowcom Tesli nagrać złodziei, wandali, oraz zidentyfikować sprawców np. szkód parkingowych.

Jest to bardzo przydatny gadżet który znalazł się we wszystkich samochodach marki Tesla.

W najnowszych modelach od amerykańskiego producenta mamy również wewnętrzną kamerę. Może niektórzy nazwą to śledzeniem, jednak jej zadaniem, jest obserwacja twarzy kierowcy, oraz liczenie tego ile razy mrugamy oczami oraz ile razy ziewamy podczas jazdy. Wszystko to ma na celu poprawę naszej koncentracji poprzez uruchamianie alarmów zarówno wizualnych jak i dźwiękowych, mających spowodować, że nie uśniemy za kierownicą podczas długiej jazdy.

To kolejna funkcja bezpieczeństwa od Tesli, choć jak wspomniałem wyżej, nie wszystkim ona odpowiada.

Komfort zwierząt i pasażerów  

Mamy wreszcie system dbający o nasze zwierzęta w upalny dzień. Tak zwany Dog Mode, który utrzymuje zadaną temperaturę wewnątrz auta, nawet w najbardziej upalny dzień. To chroni nasze czworonogi, przed przegrzaniem a nawet śmiercią z powodu zbyt wysokiej temperatury, a pamiętajmy, że obecne lata potrafią być naprawdę gorące.

Mamy tryb Camping, podczas którego, jeśli go uruchomimy, to my jesteśmy chronieni od zimna czy gorąca. Uruchamiamy go wtedy, gdy przyjdzie nam nocować w naszej Tesli.

To już chyba wszystkie nowinki, dzięki którym nasze auta dbają o nas zarówno w czasie jazdy, jak i podczas postoju.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl