Oszustwo metodą "na policjanta" w gminie Wschowie
W piątkową noc (17 maja) do starszego małżeństwa z gminy Wschowa zadzwonił telefon stacjonarny. W słuchawce kobieta podszywająca się pod synową poinformowała o wypadku drogowym z udziałem ich syna, po czym połączenie miało zostać przekazane do adwokata. Chwilę później na telefon komórkowy seniorów zadzwonił mężczyzna podający się za mecenasa. Informował, że ich syn potrącił ciężarną kobietę na przejściu dla pieszych i aby uniknąć zatrzymania, konieczne jest wpłacenie kaucji.
Małżeństwo, chcąc pomóc swojemu synowi, zgodziło się na przekazanie 45 tysięcy złotych, które mieli w domu. Oszuści przez cały czas kontrolowali rozmowę, instruując seniorów jak przekazać pieniądze. Przed północą przed blokiem małżeństwa pojawił się mężczyzna, który odebrał gotówkę. Dopiero rano, kiedy seniorzy skontaktowali się z synem, dowiedzieli się, że padli ofiarą oszustwa.
Oszustwo na kryptowaluty w gminie Sława
Zaledwie dzień później (18 maja) do Komendy Powiatowej Policji we Wschowie zgłosił się 64-letni mieszkaniec gminy Sława, który również padł ofiarą oszustwa. Mężczyzna odebrał telefon od nieznajomego, który poinformował go, że ma do odebrania kryptowaluty warte 63 tysiące złotych. Zgodnie z instrukcjami oszusta, 64-latek zainstalował wskazaną aplikację i zalogował się na swoje konto bankowe.
Szybko okazało się, że na jego koncie zaczęły pojawiać się podejrzane transakcje, a także informacje o zaciągniętych kredytach chwilówkach. W efekcie mężczyzna stracił ponad 16 tysięcy złotych.
Policja apeluje o czujność
Nadkomisarz Maja Piwowarska z KPP Wschowa przypomina, że oszuści ciągle wymyślają nowe metody wyłudzania pieniędzy:
„Kolejny raz apelujemy o maksymalną czujność i ostrożność oraz stosowanie zasady ograniczonego zaufania w sytuacjach, które mają związek z naszymi oszczędnościami. Pamiętajmy, że policjant, prokurator nie będą żądali od nas pieniędzy w celu prowadzenia czynności. Nie dajmy się nabrać na wymyślone historie. Zachowując zimną krew w pierwszej kolejności sprawdźmy wiarygodność informacji zanim podejmiemy decyzję mającą związek z naszymi oszczędnościami” – mówi nadkomisarz Piwowarska.
Jak się chronić przed oszustami?
Policja radzi, aby w przypadku podejrzeń co do próby oszustwa, natychmiast skontaktować się z najbliższym komisariatem. Ponadto, warto rozmawiać o takich sytuacjach z rodziną, zwłaszcza z seniorami, którzy są szczególnie narażeni na manipulacje ze strony przestępców.
Zobacz: Debata na temat bezpieczeństwa seniorów we Wschowie – już 21 maja!
Oto kilka kluczowych zasad bezpieczeństwa:
- Nie podejmujmy pochopnych decyzji finansowych.
- Sprawdzajmy wiarygodność informacji przekazanych przez nieznajome osoby.
- Rozłączajmy się i wykonujmy połączenie do osoby, za którą podszywa się rozmówca.
- Nigdy nie instalujmy nieznanych aplikacji na prośbę obcych osób.
Zachowanie ostrożności i zdrowego rozsądku może uchronić nas przed utratą oszczędności życia.
Źródło: KPP Wschowa