Obecnie w powiecie mamy 48 rodzin zastępczych, w tym 28 spokrewnionych oraz 18 rodzin niezawodowych. Funkcjonują też 2 rodziny zastępcze zawodowe, z czego jedna pełni funkcję rodziny specjalistycznej. Łącznie w rodzinnej pieczy zastępczej przebywa na terenie powiatu 66 dzieci, z czego najwięcej w rodzinach w spokrewnionych.
Dlaczego dzieci trafiają do rodzin zastępczych? Otóż dlatego, że niestety z różnych względów ich rodziny znalazły się w bardzo trudnej sytuacji życiowej, która uniemożliwiła pozostawienie im dzieci pod dalszą opieką. O umieszczeniu dzieci w rodzinie zastępczej zawsze decyduje sąd rodzinny. Kiedy już dojdzie do takiej sytuacji, niewątpliwie najlepszym środowiskiem opiekuńczo-wychowawczym dla takiego dziecka jest inna rodzina tzw. rodzina zastępcza, która podejmie się opieki nad nim, do czasu uregulowania jego sytuacji prawnej, w tym do czasu pojawienia się np. możliwości jego powrotu do rodziny biologicznej.
Każde dziecko pragnie domu i rodziny, rodziny która da mu wsparcie i poczucie bezpieczeństwa, rodziny która doceni i wytłumaczy, rodzica, który przytuli i pocieszy. Jednak nie każde dziecko ma tyle szczęścia, by móc wzrastać w takich warunkach. Niestety, ale coraz bardziej brakuje też kandydatów na rodziny zastępcze, którzy byliby gotowi zaopiekować się dziećmi, przyjąć je do swojej rodziny, a także zapewnić im opiekę, wychowanie i bezpieczeństwo.
Dlatego też chciałabym w tym miejscu zachęcić wszystkie osoby, które mają wrażliwe serca i czują potrzebę pomagania innym, w szczególności niesienia pomocy dzieciom pokrzywdzonym przez los, aby zastanowiły się, czy mogą stworzyć rodzinę zastępczą dla dziecka pozbawionego opieki rodzicielskiej. Na takie rodziny cały czas czekają dzieci, i to nie tylko w naszym powiecie, ale i w całej Polsce. Są to to najczęściej małe dzieci, zdarza się nawet, że noworodki, ale też kilku lub kilkunastoletnie. Są to dzieci, które potrzebują bardzo dużo miłości i wrażliwości, dzieci, które niejednokrotnie przeszły już bardzo wiele w swoim dotychczasowym krótkim życiu, dzieci, które bezwzględnie zasługują na to, żeby mieć rodzinę, w której będą kochane i w której będą czuły się bezpiecznie.
W związku z tym cały czas poszukujemy osób odpowiedzialnych i odważnych, które czują wewnętrzne pragnienie niesienia pomocy innym oraz są gotowe poświęcić dzieciom swój czas i serce.
Rodziną zastępczą mogą zostać małżonkowie lub osoba samotna, którzy w przeszłości nie byli pozbawieni władzy rodzicielskiej, nie mają ograniczonej zdolności do czynności prawnych, nie byli karani, a ich stan zdrowia i warunki bytowe pozwalają na właściwe sprawowanie opieki.
Kandydaci na rodzinę zastępczą muszą również ukończyć odpowiednie szkolenie, którego koszty pokrywa organizator pieczy zastępczej. Ostatecznie, aby mogło im być powierzone dziecko muszą też otrzymać pozytywną kwalifikację organizatora pieczy zastępczej, którym w naszym powiecie jest PCPR we Wschowie.
Co ważne, każda rodzina zastępcza pozostaje pod stałą opieką specjalistów PCPR tj. psychologa, pedagoga i koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej, których to zadaniem jest wspierać tą rodzinę, jak i umieszczone w niej dziecko. Każda rodzina otrzymuje też wsparcie finansowe z PCPR na pokrycie kosztów utrzymania dziecka, w tym również dodatek wychowawczy 500+, czy świadczenie „Dobry Start”. Ponadto PCPR organizuje różnego rodzaju szkolenia i warsztaty mające na celu podnieść kompetencje opiekuńczo-wychowawcze rodzin zastępczych, a także zniwelować występujące kryzysy rozwojowe u dzieci.
Mam nadzieję, że udało mi się chociaż trochę przybliżyć Państwu temat rodzicielstwa zastępczego. Planujemy w tym roku przeprowadzić jeszcze szerszą kampanię informacyjną, której celem będzie przedstawienie rzetelnej wiedzy na temat rodzinnej pieczy zastępczej, a także promowanie wizerunku rodzin, które podjęły się roli rodziców zastępczych.
Niemniej, jeżeli ktoś z Państwa chciałby uzyskać bardziej szczegółowe informacje na temat funkcjonowania rodziny zastępczej serdecznie zapraszam do siedziby Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie we Wschowie przy ul. Placu Kosynierów 1c. Informacje na ten temat można również uzyskać telefonicznie.
Drodzy Państwo, nie zapomnijmy o tym, że w naszej najbliższej społeczności są dzieci, które potrzebują opieki, miłości, jednym słowem rodziny, która im to wszystko zapewni, i w której w końcu będą czuć się bezpieczne i szczęśliwe. Może to będzie Wasza rodzina?
Katarzyna Ciepła - Nowak PCPR we Wschowie