TworzymyGłos Regionu

reklama

Dotacje albo śmierć

Poniedziałek, 05 września 2011 o 16:54, autor: 0
Dotacje albo śmierć

Na ostatniej sesji Rady Powiatu miał miejsce dramatyczny apel o pomoc finansową Przewodniczącego Powiatowej Spółki Wodnej we Wschowie. Andrzej Kokot stwierdził wręcz, że sytuacja, w której teraz spółka się znajduje podważa sens jej istnienia.

Chodzi o pieniądze, a raczej ich brak w kasie spółki wodnej. Budżet spółki składa się ze składek członków, głównie rolników, które są niewystarczające na zaplanowane inwestycje melioracyjne, a także z dotacji. W naszym powiecie 40% wszystkich rowów wymaga pełnej rekultywacji. Koszt jednego kilometra rowów to na ten moment 15 tysięcy złotych, a na cały projekt potrzeba 3,5 miliona, plus pieniądze na dalsze utrzymywanie tych rowów. Przyczyny zalewania terenów to przepusty, a także zaniedbane i zamulone rowy. Czy opłaca się wydawać ogromne pieniądze na interwencje straży pożarnej, czy nie lepiej zainwestować w odbudowę melioracji? Bo jeśli się tego nie zrobi, to interwencje strażaków w tych samych miejscach będą powtarzać się w nieskończoność – mówi Andrzej Kokot. Z 72-óch milionów złotych, jakie otrzymało województwo lubuskie na walkę z powodzią i jej skutkami, tylko 200 tysięcy zostało przekazane na remonty spółek wodnych, z czego Powiatowa Spółka Wodna we Wschowie otrzymała 60 tysięcy złotych. Dla porównania w województwie opolskim, z tego samego funduszu, tamtejsze spółki wodne otrzymały aż 5 milionów złotych. W tym roku wschowskie starostwo również zobowiązało się przekazać kwotę 60-ciu tysięcy złotych na spółkę wodną, a w przyszłym nawet 120 tysięcy. Niestety jest to tylko kropla w morzu potrzeb spółki. (admu)
REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl