TworzymyGłos Regionu

Danuta Patalas: Nie jestem przeciwna inicjatywie mieszkańców

Środa, 14 grudnia 2016 o 10:49, aktualizacja Poniedziałek, 19 grudnia 2016 o 11:51, autor: 81 7297
Danuta Patalas: Nie jestem przeciwna inicjatywie mieszkańców

Burmistrz Danuta Patalas nie jest przeciwna dodatkowym ozdobom na choince, która znajduje się przed wschowskim ratuszem. - To mieszkańcy mnie wybrali - mówi burmistrz - i nie widzę powodu, żeby przeszkadzać im w tej inicjatywie. Ważne jednak, żeby w tej sprawie działać zgodnie z prawem. 

Od kilku dni trwa dyskusja w sieci i na portalu Zw.pl, dotycząca choinki, która stoi przed wschowskim ratuszem. Liczna grupa mieszkańców uznała, że warto choinkę przyozdobić, ponieważ ich zdaniem, nie prezentuje się najlepiej. Mieszkańcy skrzyknęli się w internecie i postanowili choinkę ubrać 14 grudnia o godzinie 18:30. Dzień wcześniej, czyli 13 grudnia, jedna z osób, które sprzyjały temu przedsięwzięciu spotkała się z panią burmistrz. Zdaniem mieszkanki Wschowy Danuta Patalas miała powiedzieć, że nie wyraża zgody na tę akcję.

Pani burmistrz zaprzecza temu.

- Przyszła do mnie młoda osoba, która powiedziała, że jest pomysł ozdobienia choinki - mówi Danuta Patalas - i zapytała mnie, co należy w związku z tym zrobić. Odpowiedziałam, że jeżeli przyjdzie więcej niż 15 osób, potrzebne jest pozwolenie na tego rodzaju zgromadzenie. Zwróciłam również uwagę na to, że teren trzeba odpowiednio zabezpieczyć, żeby nikomu nie stała się żadna krzywda. Wiadomo, że choinka jest wysoka i nie można ot tak, bez odpowiednich zabezpieczeń wieszać na wysokości ozdób świątecznych.

Pani burmistrz podkreśla, że nie jest przeciwna inicjatywie mieszkańców. Została wybrana przez mieszkańców i jej zdaniem akcja ozdobienia choinki jest dobrym pomysłem. Trzeba jednak w tej sytuacji trzymać się prawnych procedur.

- Gdyby wcześniej ten pomysł wypłynął - mówi burmistrz - moglibyśmy wspólnie ubrać choinkę podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego. Była wtedy ku temu okazja. Rozumiem, że nie wszystkim mieszkańcom podobają się obecne ozdoby, ale chcę zaznaczyć, że powoli, z roku na rok, dokupujemy różnego rodzaju iluminacje świetlne. I będzie ich coraz więcej w następnych latach. To, co dzisiaj mamy, w dużej mierze pozostało po poprzednikach. Powoli staramy się, żeby w mieście było więcej ozdób świątecznych, ale potrzebujemy na to jeszcze trochę czasu.

(rak)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (81)

avatar

avatar
~eMIL
14.12.2016 11:04

Jakie pozwolenie ? Mała ściąga dla Pani Patalas Organizator zgromadzenia może stosować procedurę uproszczoną w oparciu o przepisy rozdziału 3 ustawy z 24 lipca 2015 r. Prawo o zgromadzeniach w przypadku, gdy uzna, że planowane zgromadzenie nie będzie powodować utrudnień w ruchu drogowym, a w szczególności powodować zmiany jego organizacji. W trybie uproszczonym organizator zgromadzenia zawiadamia o zamiarze zorganizowania zgromadzenia Centrum Zarządzania Kryzysowego dla Miasta Poznania nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na 2 dni przed planowaną datą zgromadzenia podając : imię i nazwisko organizatora zgromadzenia, jego numer PESEL albo rodzaj i numer dokumentu tożsamości w przypadku osoby nie posiadającej numeru PESEL, adres poczty elektronicznej i numer telefonu umożliwiające kontakt z nim; datę, godzinę i miejsce rozpoczęcia zgromadzenia, przewidywany czas trwania, przewidywaną liczbę uczestników oraz ewentualną trasę przejścia ze wskazaniem miejsca zakończenia zgromadzenia;

avatar
~żal
14.12.2016 11:10

zobaczyła oburzenie to się wielce tłumaczy, zasłania jakimiś pozwoleniami. Jak się chce to się znajdzie sposób, a jak nie to powód

avatar
~Palnik
14.12.2016 11:17

Klasyczne tłumaczenie urzędnika gdy zrobił się dym. Trzeba było z tą " młodą osobą" ustalić wszystko i zaprosić mieszkańców na ubieranie choinki. Natomiast jeśli Panie nie zna prawa o zgromadzeniach to od tego ma Pani Straż Miasta.

avatar
~Patrycja
14.12.2016 11:18

Żal ....zgadzam sie z Toba :/ ... Na lampki ich bie stac ????niewiele kosztuje i choinka wygladalaby piekniej :(

avatar
~mm
14.12.2016 11:39

Jakkolwiek tłumaczenia o bezpieczeństwie mogą mieć jakiś sens, to wykluczanie inicjatywy oddolnej mieszkańców i mówienie, że można było ubrać choinkę podczas jarmarku, który już się odbył jest nie na miejscu. W ten sposób niszczymy sami kreatywność mieszkańców. Zniechęcamy do jakichkolwiek działań. Kiedy przychodzi młoda osoba z inicjatywą wypada się zainteresować pomysłem i go rozważyć a nie odstraszać przepisami. Przepisy służą bezpieczeństwu, a Pani Burmistrz wykorzystuje fakt ich istnienia aby zniechęcić do działania.

avatar
~Adaś
14.12.2016 11:43

Czyli wyszło jak przewidziałem , nie było "zysku" dla ratusza z inicjatywy społecznej , oprócz czynnika tzw. BHP ...... i sposobem "Wielkiej władzy" z Sejmu (p. Piotrowicz) "zniekształcono" wydarzenie , że to mieszkanka "okłamała" lud. Władza zawsze chciała , władza zawsze myślami z ludem, władza nic wbrew woli ludu, władza nigdy przeciw ludowi ...... skąd my to znamy , ......... prokurator też stworzył sobie swój "świat prawdy" , Pani Patalas ma swój . Teraz ugnie się , teraz pozwoli , za duża presja, też nawet pomoże bo teraz już na tym medialnie "zarobi" ! Ktoś użył bardzo ładne zdanie - choć w Święta Katolickie, poczujcie się parafianami . Adaś

avatar
~mieszkaniec
14.12.2016 11:53

No i klasyczny wybieg tej (...) kobiety która śmie mówić o stosowaniu prawa ! A gdzie było prawo jak obsadzała swoimi (...) S. K , C.KiR oraz ratusz swoimi ludźmi z Głogowa i Wrocławia bez konkursów ? . Tam było stosowane prawo ??? . A co do bezpieczeństwa to nic trudnego z jej strony , pamiętacie państwo jak widlakiem ze S.K przez pięć dni z rzędu przesuwano owe kwietniki za ponad 60 tyś zł żeby dopasować w " gust " pani " burmistrz " . Wtedy koszty się nie liczyły a teraz brakuje na zwykłe lampki za parę złotych . Kobieto zacznij myśleć logicznie i nie ośmieszaj się ! . Zawsze jak zacznie się robić " gorąco " to wtedy ona z miną niewinnego misia opowiada takie bzdury . Ty kobieto boisz się zwykłych ludzi a już ich inicjatyw szczególnie . Co działo się jak zaczęto pokazywać nepotyzm i prywatę w poszczególnych podmiotach zależnych od ratusza ! . Zapewne też zostali przyjęci zgodnie z prawem całe rodziny za tak duże pieniądze ? . A co teraz się dzieje jak najbardziej zgodnie z prawem audyty i kontrole tylko dlaczego za nasze pieniądze . Przestań opowiadać publicznie takie rzeczy jak stosowanie prawa bo to się odbije kobieto na tobie jak skończysz kadencję w tym ratuszu . Wtedy to dopiero otworzą ci się oczy jak łamałaś prawo ! .

avatar
~prześmiewca
14.12.2016 12:13

Danuta Patalas: Nie jestem przeciwna inicjatywie mieszkańców ale trzeba dodać że taki pomysł wyjdzie od jej (...) lub jej ugrupowania politycznego . A co do braku pieniędzy to nic stoi na przeszkodzie aby obciąć troczę sobie i trochę rodzinie zatrudnionej w poszczególnych podmiotach zależnych od ratusza i tym prezesom i ich asystentom , prawnikom i tym kierownikom z ratusza . Za te pieniądze Wschowa przynajmniej w oświetleniu świątecznym wyglądała by jak przysłowiowe Las Vegas . Niech pani pomyśli nad tą propozycją , no i nastroje mieszkańców w końcu się poprawią .

avatar
~ceb
14.12.2016 12:29

W tej sprawie Pani burmistrz zadziałała "jak trzeba" tzn. jak słupki poparcia na dół , to improwizacja na szybko. Aż dziw, że nie zwraca się po opinię prawną do sławnych prawników z Wrocławia.

avatar
~do ceb
14.12.2016 13:21

Na pewno się pytała tych słynnych prawników z Wrocławia . Zawsze się ich pytają nawet w błahych sprawach . Ci owi mecenasi mają teraz zajęcie jak tu napisać odpowiedz na interpelację radnej o ich zarobkach w firmach zależnych od ratusza .

avatar
~mieszkaniec
14.12.2016 14:01

Aż się nie chce wierzyć że ta kobieta jest z wykształcenia pedagogiem szkolnym. Przecież nie ma nic trudniejszego niż wywołanie przez pedagoga chęci zaangażowania się dzieci i młodzieży w naukę i społeczne działania. Tu mamy właśnie z oddolnym zaangażowaniem się dzieciaków w piękną inicjatywę związaną z nadchodzącymi świętami. Pani nie zachowuje się jak pedagog tylko jak URZĘDNICZY BETON.

avatar
~Do emila
14.12.2016 14:19

Niestety Patalasowa ma rację nikt z pomysłodawców nie chciał brać odpowiedzialności za ubieranie choinki

avatar
~eMIL
14.12.2016 14:25

do do emila ???? Przecież to ich choinka. Pani Burmistrz chwyta za telefon i mówi np. Panie Przybylski do mnie. Jest taka inicjatywa proszę za dwa dni wszystko zorganizować. Po co i za co im płacimy ?

avatar
~ext7
14.12.2016 14:44

A ja w tym przypadku, nie wierzę , w złą wolę „burmistrzowej”. Ta odmowa, raczej związana była z przepisami prawa, dotyczącymi zgromadzeń i zapewnieniem bezpieczeństwa. Tak sobie myślę ,że pomysłodawcy tak troszkę „od zadka „ rzecz całą próbowali przeprowadzić. A jak mi się zdaje wystarczyło pogadać z Piotrem z CKiR , a On załatwiłby wszystkie kwestie formalno-prawne, ba „wyżebrałby „ hydrauliczny podnośnik w SK i byłaby kolejna nasza WSPÓLNA ,ponad podziałami, gminna impreza. Przecież Boże Narodzenie ,to czas wybaczenia ,pojednania. A tak już na finał, to do ŚWIĄT kilka dni zostało ,więc na WSPÓLNE przyozdobienie naszej RATUSZOWEJ CHOINKI jest jeszcze szansa..

avatar
~Denis
14.12.2016 14:51

Wrocław nie wydał zgody na animacje bo to zbyt kosztowny temat aby kontrolować nadzór nad poważną inauguracją no i Elżbieta była w trasie a bez wspólnych uzgodnień to jest nie wiarygodne przedsięwzięcie .

avatar
~aaa
14.12.2016 14:52

Czy wy w tym ratuszu powariowaliście ? . Przecież nie ma tygodnia żeby nie wrzało w tym ratuszu . Dajcie nam już spokój z takim podejściem do sprawy .Mamy dosyć tych zagrywek ze strony ratusza jak nie umiecie poprawnie zarządzać to chociaż uciszcie się na moment przed świętami . Takiego (...) i (...) za razem jeszcze nikt przed tymi odnowicielami nie narobił . Teraz poszło o choinkę świąteczną a za chwilę pójdzie o centymetr chodnika . Wiadomo że we Wschowie nic się nie robi i nie zmuszajcie tę kobietę do jakiejkolwiek pracy ,bo ona ciężko haruje na kawce w S.K lub zasuwa pierogi z koleżanką we Włoszakowicach . Teraz nie jesteście w stanie w żaden sposób zmusić ją do pracy mimo że płaca jest astronomiczna do tego co ona umie i jak " wydajnie " pracuje . Takie rzeczy należałoby rozpatrywać przed wyborami ,lub wyciągać wnioski natychmiast .

avatar
~do ext 7
14.12.2016 15:00

Ty znowu swoje . Dla kogo ma niby załatwiać te niby zezwolenia sama ze sobą czy może doktor Czopek jej zatwierdzi . Zapędziła się w kozi róg i teraz nagle wynajduje sobie prawo . Ej głupcy wy piszący ,żal mi was że jeszcze wierzycie w takie bajeczki . Przy takich komentarzach ext7 zmień sobie nick na numer siódmy , o wiele lepiej brzmi i jest odpowiedni do twojego postu

avatar
~Adaś
14.12.2016 17:07

Do ext7 , odpowiem Krzysztofie teraz tylko Tobie. Jest do Świąt dobry tydzień z okładem i na pewno da się jeszcze zdążyć , .... na 100% . Pewnie , że p. Patalas nie podeszła do "głupich" ozdóbek poważnie, pokpiła sprawę , chciała pokazać swoją silną ręką jaki jest porządek prawny, ........... ale gdzie jest tzw. czynnik ludzki ? wiesz o co chodzi ......... robimy , wieszamy, pomogę pokonać trudności wysokościowe itd. .... ale tego nie zrobiła, nie była w tym momencie dyplomatycznie "bystra" i nie wykorzystała media do nałożenia sobie "korony" ? Błąd. Nie ugrała słodkiego batona a dostało się jej znowu po zagonie . Błąd. Odpowiedż skierowana do Ciebie przez forumowicza "do ext7" jest oczywiści z charakteru gorącej kąpieli, można by było to "przejechać" i "zasypać" , ale z jednym musimy się razem zgodzić, to jest już bardzo niepokojące, ........ Polacy już nie potrafią się z sobą porozumieć. W każdej kwestii: TK, miesięcznic, wypadku Smoleńskiego , dozbrajaniu armii , awansowaniu czy degradowaniu, w utrzymaniu demokracji kraju czy polityce zagranicznej .......... nie ma sensu już więcej wymieniać , ....... zapomniałem , w zdobieniu choinki też, jesteśmy sobie nie przyjażni, skłóceni i bardzo poróżnieni a stanowiska i kasa bezprecedensowo zaciemniły tej części zdrowy rozsadek. Adaś

avatar
~ceb
14.12.2016 17:40

Ciekawe kiedy Danka i Elka uznają że kampanię czas zacząć ? Moim zdaniem przed wielkanocą .Założymy się ?

avatar
~T.
14.12.2016 18:41

I znowu z "igły-widły": poprzednich lat też nie było ozdób (przepraszam były : ohydne- ze styropianu)-skąd ten nagły przypływ troski o estetykę choinki??? Poza tym- ozdoby choinkowe...hm-rzecz gustu: np. jedni ubierają choinkę kolorowo inni tylko w jednej barwie...tak więc znów ktoś byłby niezadowolony z końcowego efektu...jak to we Wschowie zwykle bywa..

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl