TworzymyGłos Regionu

reklama

Czy Wschowa zasługuje na kręgielnię? Gmina na pewno nie wyda na ten cel pieniędzy

Piątek, 30 czerwca 2017 o 11:36, aktualizacja Poniedziałek, 10 lipca 2017 o 10:03, autor: 29
Czy Wschowa zasługuje na kręgielnię? Gmina na pewno nie wyda na ten cel pieniędzy

Radny Łukasz Tkacz wycofał projekt uchwały o wykupie budynku po kinie Hel. To nie znaczy, że ten punkt nie stanie ponownie na sesji Rady Miejskiej we Wschowie. Łukasz Tkacz proponuje spotkanie z obecnym właścicielem budynku i przekonuje jednocześnie do tego, że warto zaadoptować budynek na kręgielnię. Jeżeli dobrze rozumieć całą tę sytuację, to prawdopodobnie jest to warunek radnych z  klubu ,,Zwyczajni Razem" i jeżeli zostałby on spełniony, to radni zgodziliby się na odkupienie byłego kina. Wiceburmistrz Miłosz Czopek, który apelował do Rady Miejskiej o to, aby kino wykupić, nie zgadza się jednak na to by gmina miała zainwestować w kręgielnię. Podobnego zdania jest radna Emanuela Stanek-Juskiewicz, która przypomina, że gmina już raz zaryzykowała i zainwestowała w Klubokawiarnię Piętro i zdaniem radnej nie była to dobra decyzja.

Czy gmina powinna wykupić kino Hel, żeby zainwestować tam w kręgielnię?

Tak

Nie

Nie wiem

Na czwartkowej sesji Rady Miejskiej we Wschowie wycofano z porządku obrad projekt uchwały o wykupie kina Hel od prywatnego przedsiębiorcy. Radny Łukasz Tkacz argumentował wycofanie projektu tym, że najlepiej będzie, jeżeli radni spotkają się z inwestorem na wspólnej komisji i od samego przedsiębiorcy dowiedzą się, jakie ma plany wobec budynku. Następnie w punkcie obrad ,,interpelacje i zapytania radnych" Łukasz Tkacz odczytał wniosek, pod którym podpisali się wszyscy radni z klubu ,,Zwyczajni Razem". Czytamy w nim między innymi:

- Przyglądając się ofercie dla mieszkańców zauważamy, że sąsiadujące miasta takie, jak Wolsztyn, Głogów, Leszno posiadają prężnie działające kręgielnie. Dlatego taka kręgielnia nie mogłaby działać z powodzeniem we Wschowie? Często słyszymy, że młodzi ludzie nie mają gdzie spędzać wolnego czasu. jeżeli ten pomysł sprawdził się w tych miastach to dlaczego nie miałoby się udać we Wschowie (...). Koszt samego toru w zależności 2 czy 4 tory waha się od 60 do 100 tysięcy złotych, więc nie jest to jakiś wielki wydatek jeżeli chodzi o budżet gminy. (...). Od dawna dyskutowano o adaptacji budynku po dawnym kinie Hel na obiekt sportowo-rekreacyjny - kręgielnia. Dawne kino zostało sprzedane prywatnemu inwestorowi i wpisane do rejestru zabytków. Powstał swoisty pat, gdyż inwestor w momencie zakupu miał inny pomysł na ten budynek, a wpis do rejestru zabytków storpedował jego plany. Konserwator, którego zadaniem jest ochrona zabytków jest niezadowolony, gdyż w tej chwili budynek popada w totalną ruinę.

Zdaniem wiceburmistrza Miłosza Czopka gminy nie zostały powołane do tego, aby inwestować lub budować np. kręgielnie.

- Z punktu widzenia wydatków, jakie czekają naszą gminę, to do końca tej kadencji - bo za to mogę chyba, najprawdopodobniej gwarantować - samorząd nie będzie skłonny, żeby jakiekolwiek pieniądze inwestować w kręgielnię - mówił Miłosz Czopek.

Podobnego zdania była radna Emanuela Stanek-Juśkiewicz.

- Już jeden taki cudowny pomysł mamy w postaci kawiarni w Centrum Kultury i Rekreacji - mówiła radna - jest to dzisiaj kulą u nogi dyrektora CKiR. Były wielkie plany, ale niestety odpowiedź na ofertę, którą posiada kawiarnia jest zbyt mała by sfinansować spłatę tej inwestycji.

Temat budynku po kinie Hel najprawdopodobniej będzie omawiany przez radnych po wakacjach.

(rak)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (29)

avatar

avatar
~Jan Kotwicki
30.06.2017 12:00

Wschowie potrzebna jest strzelnica!

avatar
~gajowy
30.06.2017 12:44

Chyba tylko po to żeby na pańskim podwórku powybijać wszystkie biegające szczury panie Kotwicki .

avatar
~mieszkaniec
30.06.2017 12:42

Przyglądając się ofercie dla mieszkańców zauważamy, że sąsiadujące miasta takie, jak Wolsztyn, Głogów, Leszno posiadają prężnie działające kręgielnie. Dlatego taka kręgielnia nie mogłaby działać z powodzeniem we Wschowie? Oj plany to panowie mają chyba z księżyca . A Wschowa ile ma mieszkańców tak realnie ok 8 tyś ludzi . Co najwyżej możemy się przyrównać do Nowego Miasteczka lub do Śmigla . O Głogowie , Wolsztynie i Lesznie zapomnijcie bo to nie ta liga tam ludzie mają pracę a miasta ciągle się rozbudowują . Proponuję panom wyjazd do Wolsztyna tam zobaczycie jak miasto się rozwija i co już osiągnęło a startowało z takiej samej pozycji jak Wschowa . No chyba że dysponujecie paroma milionami no to wtedy można rozbudować to kino na kręgielnię ale inwestycja i tak nie będzie rentowna i nie będzie miała powodzenia . Widzę że panowie mają taką samą wiedzę na modernizację tego obiektu jak burmistrz i starosta co z grubsza nie potrafią oszacować ile w końcu będzie to kosztować . A czy ktoś z panów wybudował chociaż murowany garaż lub altankę bo mam co do tego wątpliwości ? . Panowie gadać łatwo idzie ale jak zacznie się projektowanie i realizacja plus pozwolenia plus konserwator zabytków to już z tego wychodzi duża inwestycja i bardzo kosztowna . Wyposażenie tej kręgielni to jest ułamek z tego co czeka tego co będzie chciał dostosować ten budynek do kręgielni .Ten co nabył to kino i zwrócił się do konserwatora zabytków o przekształcenie lub zburzenie to zapewne dostał wytyczne co mu wolno a co nie wolno . Tak na marginesie więcej mu nie wolno mimo że to jego własność a wy chcecie brnąć w tą inwestycję co nigdy się nie zwróci ? .

avatar
~Poparzony władzą
30.06.2017 13:05

Coś mi tu , mówiąc kolokwialnie, śmierdzi....Obym się mylił.

avatar
~Wschowianka
30.06.2017 13:25

A dlaczego nie kregielnia? Proszę się zorientować ile ludzi jeździ do Leszna, Wolsztyna,Wielenia itd......a mogliby korzystać w swoim mieście i mieszkańcy okolicznych miejscowości również

avatar
~do wschowianki
03.07.2017 08:57

Czyli przeczy to że kręgielnia jest potrzebna miastu . Jeżeli by była niezbędna to nasi mieszkańcy nie dopchali by się do tych miast co opisujesz z braku miejsc . A sytuacja jest zgoła inna pustki na kręgielni i to gdzie w miastach gdzie ludności jest przynajmniej cztery razy tyle co we Wschowie . A niby ilu jest chętnych na tą kręgielnię ?, ilu młodzieży zostało w tym mieście ?. Jedz sobie do tych miast i zobacz na własne oczy ilu jest grających ? i czy są obstawione wszystkie stanowiska ? . To nie jest dochodowy interes a potrzeby miasta są zgoła inne niż rozrywka dla paru osób .

avatar
~Mieszkanka
30.06.2017 13:44

Zamiast kręgielni pieniądze lepiej mogą być zainwestowane np w asfalt na Zaciszu.

avatar
~ pielegniarka
30.06.2017 13:46

W budynku po byłym kinie powinni zrobić dobry gabinet psychiatryczny i musowo przebadać wszystkich radnych niektórych nawet po dwa razy

avatar
~Wschowa
30.06.2017 13:49

I rodeo.

avatar
~Gekon
01.07.2017 13:10

I zasmażka...

avatar
~Obserwator
30.06.2017 14:08

A dlaczego nie tor formuły 1 ? Paranoja

avatar
~mm
30.06.2017 14:25

Kręgielnia tak, ale w rękach prywatnych. Nie wierzę, że utrzyma się taka, którą poprowadzą urzędnicy.

avatar
~asd
30.06.2017 14:46

drodzy radni kto sieje wiatr, ten zbiera burzę

avatar
~Jan Kotwicki
30.06.2017 15:23

Do gajowego - ORMO-wca: Moje obejście dzień i noc patrolowane jest przez pięć uroczych piesków i ok. trzech kocurów które podrywają moją kotkę. Dlatego obecność gryzoni jest po prostu niemożliwa. Tym razem twój instynkt ORMO-wca donosiciela zawiódł !

avatar
~Adaś
30.06.2017 15:27

Przespał i najwyrażniej przemyślał r. Tkacz swój postępek z całą grupą "Zwyczajni Razem" i wycofał absurd swojej kadencji. Jak można coś odkupić i inwestować w tzw. "bogatego" zachcianki , to dyrdymały p. Radny. Nie ma pieniędzy na poważne rzeczy z punktu widzenia potrzeb gminy, czyli termomodernizację budynków oświatowych a proponuje Pan ugrzęznąć w inwestycji dla "katarskich zachcianek". Aby sprawa była jasna, sam lubię "pokulać" ale klasyfikując, tak jak p. Czopek wspomniał potrzeby ( brawo burmistrzu, popieram) gminy, to nie ma mowy o czymś takim. Biorąc to na "kierunek wiatru" to trzeba mieć w kieszeni min. 1mln. aby zamknąć temat pod klucz i to przy dobrym humorze Konserwatora. On nie pozwoli na szopę p. Radny, takie cudeńko które widział Pan na YT w San Diego to się marzy każdemu miastu , ale za tym musi stać dobry portfel np. KGHiM. A teraz tak ogólnie, bo jako mieszkaniec jestem ogłupiony. Jeszcze niedawno burmistrz Czopek okrzyknął pozbycie się budynku po kinie Hel za swój kadencyjny sukces. Wspomniał przy tym o niefrasobliwości grabkowej ........ a On jednak potrafił ! Po paru miesiącach słyszę, że lepiej by było ten "zabytek" odkupić i zrobić z tego jeszcze większy SUKCES , ..... na pewno starczyłby teraz dla dwóch - dla Pani burmistrz i Pana v-ce burmistrza. Kolejne miesiące i nowa koncepcja, tym razem radnych ...... odkupić ale już bez aprobaty władzy , a o zainwestowaniu Urzędu nie ma mowy więc pytam, bo słabo znam się na biznesie ....... po co teraz ? Panie redaktorze Klan, Pan znalazł oszczędność w Urzędzie na poziomie ok. 28,3 tys. zł , ok. Ja mówię NIE w odkupieniu budynku po kinie i stawiam Panu kolejną oszczędność na ok. 1mln. Kupę kasy prawda ? Tak naprawdę patrzę na tą naszą Radę z ubolewaniem , ....... Panie i Panowie Radni, usiądżcie sobie wieczorem w wygodnych fotelach i pooglądajcie sobie samych siebie ! Ten teatr ma jeszcze widza , ale obawiam się , że nadszedł już moment na opuszczenie kurtyny. Adaś

avatar
~Wyborca
30.06.2017 16:36

Czy na tej Sesji była p. burmistrz Patalas, proszę o info ?

avatar
~mieszkaniec Wschowy
01.07.2017 07:30

Właściwe pytanie. Czy na sesji była Patalas?

avatar
~X
01.07.2017 10:06

Prośba do redakcji Zw , proszę podać informację czy na w/wym. Sesji była obecna p. Patals ?

avatar
~Redakcja
01.07.2017 10:08

Pani burmistrz była nieobecna na sesji Rady Miejskiej we Wschowie

avatar
~Wschowianin
01.07.2017 10:39

Ona ma w nosie mieszkańców,a Czopek biere kase i wydaje na festiwale.Czas pogonić to towarzystwo

avatar
~do juśkiewicz
01.07.2017 13:26

...a kogo to wina ,ze chociaź w cześci się nie spłaca,kto nią zarządza...inny przykład to festiwal na kaczych dolach,nieumiejetność i brak menedźerskiego podejścia,.podać inne, fakt,źe.kregielnia w waszym zarzadzaniu to bylaby kolejna kleska,lepiej zebyy zrobil to ktos kto ma pomysł i potrafi to zrobic,nie wystarczy się angazowac sie na dwie godziny,trzeba to chociaz troche czuc,a tutaj ani wiedzy,ani pracy,ani pomysly,tylko brac kase,prowincja,na pewno umiecie krytykowac ale z pracą i rozumem to raczej na bakier

avatar
~Mateusz Sobczak
01.07.2017 19:42

Zostawcie robienie biznesów prywatnym inwestorom. Jeśli kręgielnia we Wschowie byłaby opłacalna już dawno by istniała. We Wschowie ze względu na coraz mniejszy odsetek młodych ludzi takie inwestycje są nieopłacalne. Bajkę o kręgielni raz po raz przypomina się już od około 15 lat. Przypomnę jeszcze drugą bajkę, nieco zapomnianą.... Restauracja, która miała powstać w lokalu po kwiaciarni Wrzos. Żaden prywatny inwestor nie wyłoży kasy, jeśli nie widzi rentowności przedsięwzięcia.

avatar
~Pytanie
02.07.2017 09:33

A może ktoś wie gdzie jest Pani Burmistrz?

avatar
~Obserwator
02.07.2017 14:19

No właśnie. Gdzie jest Burmistrz Wschowy ?

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl