TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Co wziąć pod uwagę, wybierając dostawcę gazu ziemnego?

Wtorek, 28 listopada 2023 o 13:07, autor: 0
Co wziąć pod uwagę, wybierając dostawcę gazu ziemnego?

Gwałtowny wzrost cen paliwa gazowego powoduje, że wiele osób zaczyna poszukiwać sposobów na obniżenie kwot widniejących na rachunkach. Naturalnym kierunkiem działań są negocjacje warunków umowy z dotychczasowym sprzedawcą. Jeśli jednak rozmowy nie przyniosą spodziewanego rezultatu, warto rozejrzeć się za ofertami od innych dostawców gazu ziemnego. W dzisiejszym poradniku skupimy się na tym, jak poprawnie zmienić firmę dostarczającą paliwo do Twojego domu lub mieszkania. Sprawdź, co musisz wiedzieć, aby uniknąć potencjalnych problemów i zapewnić sobie oszczędności.

Jakie są różnice między sprzedawcą a dystrybutorem gazu?

Na początku chcemy podkreślić jedną kwestię – dostawcy gazu ziemnego to zupełnie inna grupa podmiotów niż operatorzy (zwani niekiedy dystrybutorami). Ci pierwsi zajmują się wyłącznie obrotem i podpisywaniem umów z klientami. Dystrybutor natomiast ma z góry określony teren prowadzenia działalności, na którym odpowiada za stworzenie i utrzymanie niezbędnej infrastruktury.

Co to oznacza dla nas – konsumentów? Operator Systemu Dystrybucji (OSD) nie podlega zmianie. Podmiot ten sprzedaje gaz ziemny do dostawcy, który nalicza swoją prowizję i rozprowadza paliwo do domów i mieszkań. Jeśli zatem chcesz zerwać umowę i podpisać kolejną – tym razem z inną firmą, pozostaje Ci porównywanie pakietu usług świadczonych przez miejscowych sprzedawców.

Ciągłość przesyłu i jakość produktu zależą w całości od dystrybutora. Przy zmianie umowy te dwa parametry w żaden sposób nie ulegają zachwianiu. Wpływ na Twoje rachunki wywierają natomiast opłaty abonamentowe naliczane przed dostawców.

Jakie kwestie należy sprawdzić przed podpisaniem umowy?

Podjąłeś decyzję o nawiązaniu współpracy z nowym sprzedawcą? Potrzebujesz większej elastyczności w formułowaniu warunków dostaw gazu ziemnego? Podpowiadamy, jakie czynniki wymagają analizy przed podpisaniem umowy.

Na pierwszy plan wysuwa się sposób rozliczania transakcji. Klienci mają do dyspozycji dwie opcje:

  • opłaty według ceny stałej z 1 kWh,

  • kalkulacje na podstawie wartości indeksowanej.

Stała kwota za jednostkę obliczeniową gwarantuje niezależność od wszelkich fluktuacji cenowych na rynku. Przeniesienie ryzyka na dostawcę gazu ziemnego wiąże się jednak z nieco wyższymi kosztami niż te, które obowiązują klientów rozliczających się na podstawie ceny indeksowanej.

Do pozostałych obszarów ważnych dla odbiorcy należą:

  • terminy płatności miesięcznych,

  • taryfa gazowa i przypisane do niej metody rozliczeń,

  • czas trwania umowy,

  • okres wypowiedzenia,

  • wysokość kar umownych za wcześniejsze zerwanie.

Profesjonalna pomoc przy zmianie dostawcy gazu

Samodzielne poszukiwania wiarygodnego sprzedawcy obarczone są znacznym ryzykiem niepowodzenia. Wynika to z braku wiedzy i doświadczenia większości odbiorców. Dlatego dobrym pomysłem okazuje się skorzystanie z usług zewnętrznej firmy, jaka specjalizuje się w doradztwie energetycznym.

Zmianę dostawcy gazu ziemnego ułatwią Ci eksperci z firmy Energia24na7. Odwiedź stronę internetową www.energia24na7.pl i uzyskać fachową pomoc w dopełnieniu wszelkich formalności.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl