TworzymyGłos Regionu

reklama

Co dalej z rekultywacją składowiska w Tylewicach?

Komunikat Spółki Komunalnej we Wschowie

Sobota, 19 marca 2022 o 12:04, aktualizacja Środa, 23 marca 2022 o 18:45, autor: 8
Co dalej z rekultywacją składowiska w Tylewicach?

Rekultywacja składowiska w Tylewicach się opóźnia. Jak informuje Spółka Komunalna we Wschowie, w dniu 28 marca 2022 roku, odbędzie się rozprawa administracyjna, która ma wyjaśnić sporne kwestie między Gminą Wschowa a Starostwem Powiatowym we Wschowie.

Treść komunikatu Spółki Komunalnej we Wschowie:

Z przyczyn niezależnych od Spółki Komunalnej Wschowa, zapowiadana rekultywacja składowiska w Tylewicach jeszcze nie ruszyła. Rozpoczęcie prac opóźnia stanowisko Starostwa Powiatowego - niezrozumiałe w kontekście obowiązujących przepisów i dobrych praktyk związanych z rekultywacją. Na wniosek Burmistrza Wschowy, odbędzie się rozprawa administracyjna poświęcona tej kwestii.

Konieczność wykonania rekultywacji jest konsekwencją zamknięcia składowiska w Tylewicach w 2009 roku. Do jej przeprowadzenia zobowiązują zarządcę, którym jest Gmina Wschowa, przepisy, pod groźbą wysokich kar finansowych. Rekultywacja, oczekiwana od wielu lat przez okolicznych mieszkańców, miała rozpocząć się pod koniec ubiegłego roku. Wcześniej przez 13 lat ówczesne władze Gminy Wschowa nie przystąpiły do rozwiązania tego problemu. W tamtym czasie do Tylewic przywożono nielegalnie odpady z ulicy Nowopolnej, których uprzątnięcie w roku 2016 kosztowało Gminę Wschowa ponad 320 000 zł.

Przygotowując się do przeprowadzenia kompleksowego i zgodnego ze przepisami procesu rekultywacji Spółka Komunalna Wschowa przygotowała w ubiegłym roku niezbędną dokumentację. Wyłoniła również wykonawcę inwestycji. Odbyły się spotkania konsultacyjne i punkty informacyjne dla mieszkańców. Zorganizowano także wyjazd studyjny, podczas którego grupa mieszkańców i radnych wizytowała teren rekultywowanego składowiska w gminie Jeżewo oraz zrekultywowane składowisko w gminie Rejowe, przypominające obecnie wielką łąkę.

Zgodnie z założeniami rekultywacja składowiska w Tylewicach miała przebiegać w trzech etapach. Pierwszy dotyczył prac geodezyjnych, profilowania czaszy składowiska oraz wykonania rowu opaskowego dla wód opadowych. Następnie wykonana zostałaby warstwa wyrównawcza o grubości około 25 cm z materiału mineralnego oraz organicznego (np. kompost, osady) zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska, a następnie warstwa glebotwórcza o grubości około 70 cm na skarpach i aż 200 cm na wierzchowinie składowiska. Na tak przygotowanym podłożu, w trzecim etapie, zaplanowano wysianie traw i nasadzenia drzew.

Starostowo Powiatowe opóźnia wydanie niezbędnego dla całego procesu zezwolenia na przetwarzanie odpadów. Oczekuje przeprowadzenia rekultywacji z wykorzystaniem przede wszystkim ziemi, co wiąże się z bardzo wysokimi nakładami finansowymi w wysokości około 5 mln złotych.

- Ze zdziwieniem przyjmujemy takie stanowisko. To właśnie Starostwo zobowiązywało nas do przeprowadzenia pilnie rekultywacji. Obecnie opóźnia jej rozpoczęcie. Cały proces został przygotowany w oparciu o obowiązujące przepisy oraz powszechnie stosowane rozwiązania i praktyki w większości gmin. Co ważne, zakładany przez nas model inwestycji wiązał się z minimalnymi kosztami rzędu 50 tys. złotych. Określony materiał do rekultywacji nie byłby bowiem pozyskiwany odpłatnie – wyjaśnia Krzysztof Kołodziejczyk, Prezes Spółki Komunalnej Wschowa Sp. z o. o.

Na wniosek Burmistrza Wschowy, w dniu 28 marca 2022 roku, odbędzie się rozprawa administracyjna, która ma wyjaśnić sporne kwestie i zapewnić przyspieszenie postepowania. – Wyjaśnienia wymaga kwestia, dlaczego w Tylewicach nie można przeprowadzić projektu rekultywacji opartego na tych samych założeniach oraz z wykorzystaniem przewidzianego przepisami prawa materiału, podobnie jak to się dzieje w większości polskich gmin. Jesteśmy zdeterminowani aby temat składowiska zamknąć raz na zawsze dzięki rekultywacji. Liczymy na zrozumienie ze strony Starostwa – mówi Konrad Antkowiak, Burmistrz Miasta o Gminy Wschowa.

Źródło/foto: Spółka Komunalna we Wschowie 

Przeczytaj również: Rekultywacja składowiska odpadów w Tylewicach - Stanowisko Starosty Wschowskiego

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (8)

avatar

avatar
~Żul
19.03.2022 20:18

Dajcie nam żyć nie dobijajcie nas .

avatar
~Adam
20.03.2022 01:39

Wstyd! Kłamiecie tych biednych ludzi w żywe oczy...

avatar
~do Adam
20.03.2022 19:47

z sołtysową na czele... Ta to potrafi ,,słodko" gadać!

avatar
~alternatywa
21.03.2022 14:03

Czyli do wyboru albo czystą, nie skażoną ziemia za 5 milionów albo odpadami i osadami ściekowymi za 50 tysięcy, ciekawe co na to mieszkańcy Tylewic?

avatar
~xyz
21.03.2022 18:22

Biedny ten prezes SK , biedny ten burmistrz M.i G.-ciągle mają "pod górkę" i ciągle winni wszyscy poprzednicy....ech

avatar
~Maniek
21.03.2022 22:28

Mieszkańcy jak zwykle nic nie wiedzą! Podobno mają tam wozić jakieś chemikalia, ale ,,czeski film" . Jakaś paranoja. Od przekazania informacji gminnych dla mieszkańców, jest sołtys a mieszkańcy nic nie wiedzą!

avatar
~ROŻA
22.03.2022 09:04

A CO SOLTYSOWA MA IŚĆ OD DOMU DO DOMU I INFORMOWAĆ KAZDEGO I Z OSOBNA.NA SALI SĄ DYŻURY PRZYJĆ A WSZYSTKIEGO SIĘ DOWIESZ.

avatar
~Do Roża
22.03.2022 21:47

Wystarczy zrobić zebranie i poinformować mieszkańców! To wcale nie jest trudne. Id tego jest sołtys... jakoś na innych wioskach potrafią sołtysi zorganizować, krótkie zebranie i przekazać ważne informacje dla ludzi zamieszkujących daną wieś!

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl