TworzymyGłos Regionu

Cmentarz żydowski we Wschowie poszukiwany - sonda

Środa, 24 października 2012 o 15:43, autor: 3 1438
Cmentarz żydowski we Wschowie poszukiwany - sonda

 Miejscem zapomnianym przez wschowian jest cmentarz żydowski, który jest bardzo stary i zaniedbany. Zachowało się zaledwie dziesięć nagrobków spośród których najstarszy pochodzi z 1826r. 

Po przeprowadzeniu sondy dowiedzieliśmy się jak niewielka część osób wie gdzie się znajduje. Większość  ludzi  nie posiada wiedzy na ten temat. Dariusz Czwojdrak, który pracuje we wschowskim muzeum  ma dość bogatą wiedzę na  temat  historii pojawienia się społeczności żydowskiej w okolicach miasta i  okoliczności, w których został założony  cmentarz.  Z jego wypowiedzi dowiadujemy się, że ówczesny starosta Franciszek Kulecki zgodził się na założenie miejsca dla Żydów. Decyzja ta została potwierdzona w roku 1765 przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. - uczennica klasy multimedialno-dziennikarskiej w I LO we Wschowie [nggallery id=470]
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (3)

avatar

avatar
~A.Macewicz
24.10.2012 16:43

http://www.sztetl.org.pl/pl/city/wschowa/ http://www.kirkuty.xip.pl/wschowa.htm W 1945 roku obok cmentarza żydowskiego stał zepsuty czołg.Grupa chłopców w tym i ja oglądaliśmy go.Nie był strzeżony.Dostrzegliśmy cmentarz z macewami.Nie był zniszczony.W latach 50-tych ub. wieku krawężniki ulic były wykładane macewami z tego cmentarza.Barbarzyństwo?Nie mnie to oceniać.Potem wyjechałem na kilka lat ze Wschowy.Wszystko to jakoś zniknęło.Nie wiem jak.Ale tak było.Na pewno.

avatar
~Abrimaal
24.10.2012 22:40

Mam trochę współczesnych zdjęć stamtąd, ale jeszcze nie zdążyłem zrobić u siebie galerii. A krawężniki pamiętam gdy byłem dzieckiem, były np. przy ul. Berwińskiego.

avatar
~dfshdshdf
03.11.2012 20:51

Wszyscy mieszkamy na grobach. Wiele nacji, w tym Polacy, miało cmentarze które ktoś zlikwidował i coś na nich wybudował. Ba, groby katolickie są dzisiaj likwidowane jeśli kogoś nie stać na uiszczenie opłaty. Więc nie rozumiem dlaczego zajmować się grobami Żydów, którzy tu od dawna nie mieszkają i nie będą tego cmentarza pielęgnować. Co to za podwójne standardy? Jaki ta akcja ma cel? Planowane jest ogrodzenie terenu i przekazanie go jakiemuś stowarzyszeniu żydowskiemu? To ja się domagam przywrócenia grobów moich pradziadków. Poza tym, wiem też o zlikwidowanym dużo później cmentarzu niemieckim - czy planowane jest ogrodzenie go i oddanie Niemcom, być może połączone z wyburzeniem jakiegoś budynku?

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl