TworzymyGłos Regionu

Burza - jak można się przed nią ochronić?

Wtorek, 28 czerwca 2022 o 08:34, autor: 0 146

Wiosna to czas, w którym powstają pierwsze burze. Warto zatem wiedzieć, jak można ochronić się przed burzą i czego unikać, by nie ściągać na siebie piorunów, które mogą się okazać śmiertelne dla człowieka. Dobrze jest też wiedzieć, czy burze powstają tylko w dzień, czy mogą się również pojawić w nocy.

Czemu powstają burze, zwłaszcza w okresie wiosennym i letnim?

Burze najczęściej powstają wtedy, kiedy jest duża różnica temperatur. Dlatego też najczęściej można spodziewać się burz zaraz po zimie i pierwszych większych upałach. Dlatego też miesiące takie jak kwiecień, maj, czy nawet czerwiec oraz lipiec są najbardziej narażone na powstanie burz. Może się również zdarzyć, że będą burze, które pojawiają się w sierpniu, wrześniu czy nawet w październiku. Jednak z reguły regularnie burze pojawiają się w okolicach maja i czerwca, kiedy to temperatury powietrza są różne. Wieczory mogą być jeszcze chłodniejsze, a w ciągu dnia temperatura potrafi dość czasami nawet powyżej trzydziestu stopni, co sprawia, że wśród chmur zaczynają  się robić wyładowania atmosferyczne, które docierają do ziemi. Warto pamiętać, że burze mimo tego, że dla niektórych mogą być pięknym zjawiskiem atmosferycznym, to mogą one okazać się niebezpieczne lub śmiertelne dla człowieka.

Czy burze mogą pojawić się również w nocy i czy może spotkać się kilka burz jednocześnie?

Większość burz pojawia się w ciągu dnia lub pod wieczór, jednakże zdarzają się burze, które występują w nocy. Co więcej, może dość do takiego zjawiska atmosferycznego, w którym może spotkać się wiele burz w jednym miejscu i wtedy słychać oraz czuć ogromne pokłady wyładowania, które może uderzyć w ziemię z różną siłą. Warto dodać, że takie spotykanie się kilku burz, może wystąpić również nocą. To, że burze się ze sobą spotykają, to dzieje się tak, iż są różne temperatury wśród chmur i zależy także w dużej mierze to od siły wiatru. Najczęściej zdarza się, że jedna burza mija i dopiero przychodzi kolejna, jednak raz na jakiś czas występuję zjawisko kilku burz jednocześnie, co jest bardzo niebezpieczne dla człowieka, zwłaszcza jeśli jesteśmy poza domem.

Jak chronić się przed burzą, gdy złapie nas na szlaku górskim?

Wiosna i lato to okres, w którym w górach jest mnóstwo turystów. Należy jednak pamiętać, że jest to także czas, w którym mogą pojawić się burze. Dobrze jest zatem wiedzieć, jak zachować się podczas burzy, gdy jesteśmy na szlaku. Przede wszystkim przed wyjściem na szlak czy to na doliny, czy to w wysokie góry, trzeba sprawdzić wcześniej pogodę, dzięki czemu będziemy mogli przewidzieć, czy burza jest zapowiadana na ten czas. Jednak, gdy zdarzy się, iż burza złapie nas na trasie, to trzeba uniknąć chowania się pod drzewa, gdyż w nie najczęściej może strzelić piorun. Dobrze jest w miarę możliwości schować się do różnego rodzaju domków, które często występują na szlakach lub w szybkim tempie, lecz bez biegania udać się do najbliższego schroniska. Dlatego też dobrze jest wybierać takie szlaki, na których występują schroniska, dzięki czemu w razie potrzeby, będzie można w nich przeczekać burzę. Zaleca się również, by w trakcie drogi na szczyt górski lub w trakcie pieszej wędrówki po dolinie obserwować cały czas pogodę. Jeśli widzimy, iż nagle zmienia się pogoda na gorszą, to dobrze jest zrezygnować z dalszej wędrówki, co będzie najbardziej rozsądną decyzją i bezpieczną dla naszego zdrowia i życia. Należy mieć na uwadze, że burze w górach, a zwłaszcza na wyższych partiach mogą być bardzo niebezpieczne dla człowieka.

Jak uchronić się przed burzą nad morzem?

Gdy jesteśmy na wakacjach nad morzem i nagle zmieni się pogoda na burzową, to zaleca się niezwłoczne wyjście z morza. Wbrew pozorom piorun może również ugodzić człowieka, który będzie akurat zażywał morskiej kąpieli. Dodatkowo jest wówczas cały mokry i dotyka zazwyczaj także dna morza. W dodatku jest wtedy najwyższym punktem w morzu, co sprawia, że przyciąga do siebie pioruny. Dlatego też dla własnego bezpieczeństwa oraz innych plażowiczów, dobrze jest wyjść z morza na okres takiej pogody. Warto także jak najszybciej wyjść z plaży i udać się do swojego domku czy hotelu, który się wynajmuje na czas urlopu. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że jesteśmy o wiele bezpieczniejsi niż na plaży. Warto także pamiętać, że jeśli wynajmujemy miejsce campingowe w namiocie, to dobrze jest nie chować się na czas burzy do niego, tylko skorzystać z budynków, które znajdują się na campingu i są dostępne dla wszystkich turystów.

Burza może być bardzo niebezpiecznym zjawiskiem, jeśli złapie nas na otwartej przestrzeni. Dlatego też dobrze jest unikać wychodzenia z domu w trakcie trwania burzy. Dobrze jest także, przebywając w domu pamiętać o tym, by pozamykać wszystkie okna tak, by nie było w domu przeciągu. Dzięki temu możemy bezpiecznie przeczekać burzę bez narażania się na różne niebezpieczne skutki burz. Warto także pamiętać o tym, by uczyć najmłodszych o prawidłowym zachowaniu się w trakcie burzy, zwłaszcza jeśli będą na podwórku.

Źródła:

https://mapaburzowa.com/blitzortung/

https://mapaburzowa.com/radar-opadow/ - Radar opadów

 

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl