Przysięga wojskowa 12WBOT na Rynku we Wschowie
Uroczystość rozpoczęła się złożeniem meldunku pułkownikowi Dariuszowi Wyszkowskiemu przez dowódcę uroczystości, podpułkownika Tomasza Płotczyka. Po przeglądzie pododdziałów, odegraniu hymnu państwowego i podniesieniu flagi na maszt, powitano zgromadzonych gości, w tym II Wicewojewodę Lubuskiego Tomasza Nesterowicza, Starostę Wschowskiego Waldemara Starostę i Wiceburmistrza Miasta i Gminy Wschowa Marka Kraśnego.
Przysięga wojskowa żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej była centralnym punktem wydarzenia. Po niej nastąpiły przemówienia, odczytanie rozkazu o wyróżnieniach oraz wręczenie odznaczeń. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów oraz złożenie meldunku o zakończeniu przysięgi.
Zobacz: Przez główne ulice maszerowali żołnierze! (RELACJA)
Płk. Dariusz Wyszkowski: „Podjęliście najwyższe zobowiązanie wobec ojczyzny i narodu”
Pułkownik Dariusz Wyszkowski, dowódca Dwunastej Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, wyraził swoje zadowolenie z kolejnej przysięgi wojskowej:
„Niezwykle cieszy mnie fakt, że możemy spotkać się i wspólnie świętować kolejną przysięgę wojskową żołnierzy Dwunastej Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dziś jesteśmy tutaj, we Wschowie, miejscu o bogatej historii... Żołnierze, patrzę na was z dumą i mogę przyznać, że brygada wciąż rośnie w siłę. W tej chwili, po sześciu latach funkcjonowania, jest nas już ponad 2700 żołnierzy. Dzisiaj, składając przysięgę wojskową, staliście się częścią tej brygady. Jesteście gwarantem wolności i bezpieczeństwa” – powiedział pułkownik Wyszkowski.
Zobacz: Przez miasto przemaszerowali żołnierze. III Rajd na Wschowę (ZDJĘCIA)
Wojewoda Lubuski Marek Cebula: „Dziękuję za ten wspaniały przejaw patriotyzmu i odwagi”
W uroczystości wziął udział również II wicewojewoda lubuski, Tomasz Nesterowicz, który odczytał list od wojewody Marka Cebuli:
„W historii naszego kraju służba wojskowa zawsze stanowiła symbol oddania ojczyźnie i Polakom. Dla naszej narodowej tożsamości bezpieczeństwa jest to fundament, na którym opiera się nasza wspólnota i solidarność. Dlatego z głębokim szacunkiem i wdzięcznością chciałbym wyrazić uznanie dla wszystkich, którzy w przeszłości, obecnie i w przyszłości służyć będą w Wojsku Polskim. Służba, poświęcenie i odwaga są nieocenionym wkładem w obronę naszej ojczyzny i zapewnienie bezpieczeństwa naszym rodakom. Wszystkim żołnierzom dziękuję za ten wspaniały przejaw patriotyzmu i odwagi...” – napisał wojewoda Cebula.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Żołnierze wyrazili wdzięczność
Jeden z nowo zaprzysiężonych żołnierzy, w imieniu swoim oraz kolegów i koleżanek, podziękował przełożonym i rodzinom za wyrozumiałość i wsparcie podczas 16-dniowego szkolenia podstawowego:
„Składana przez nas dzisiaj przysięga to ogromny zaszczyt, ale przede wszystkim wyraz naszego najwyższego zobowiązania wobec ojczyzny. Mając kochające rodziny, przyjaciół, przełożonych, zobowiązujemy się naszą wzorową postawą przyczynić się do podniesienia wartości Wojska Polskiego...” – powiedział.
Rola i znaczenie Wojsk Obrony Terytorialnej
12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej, której patronem jest generał brygady Stanisław Taczak, jest jedną z głównych jednostek w kraju, skupiającą się na wsparciu lokalnych społeczności i ochronie granic. Brygada liczy już przeszło 2700 żołnierzy, a ich głównym zadaniem w tym roku jest szkolenie nowych rekrutów oraz ochrona granicy wschodniej.
Zobacz: Obchody 84. rocznicy „Wypadu na Wschowę” (RELACJA)
Nowo wcieleni żołnierze spędzili 16 dni na intensywnym szkoleniu podstawowym w koszarach 152. batalionu lekkiej piechoty w Krośnie Odrzańskim. Każdy dzień był wypełniony zajęciami z zakresu taktyki, topografii, pierwszej pomocy medycznej na polu walki oraz posługiwania się bronią. Żołnierze musieli także stawić czoła egzaminowi z pętli taktycznej, który był kluczowym sprawdzianem nabytych umiejętności.
Po złożeniu przysięgi, żołnierze będą kontynuować swoje szkolenie przez trzy lata. W pierwszym roku przechodzą szkolenie indywidualne, w drugim – specjalistyczne, a w trzecim następuje zgrywanie pododdziałów, co ma na celu osiągnięcie pełnej gotowości bojowej.