TworzymyGłos Regionu

reklama

Będzie droga, co z zatoczką dla autobusu?

Poniedziałek, 26 lutego 2018 o 15:20, aktualizacja Poniedziałek, 26 lutego 2018 o 15:29, autor: 0
Będzie droga, co z zatoczką dla autobusu?

Jak już wcześniej informowaliśmy droga powiatowa w Brennie czeka na przebudowę. Powiat leszczyński oszacował koszt tej inwestycji na milion osiemset tysięcy złotych. W przetargu wzięły udział trzy firmy, z których najtańszą ofertę przedstawiło Przedsiębiorstwo Dróg i Ulic z Leszna. Oferta najtańsza przewyższała o ok. 83 tysiące złotych zabezpieczone przez powiat leszczyński środki finansowe. Zgodnie z uchwałą podjętą 19 lutego na Sesji Rady Gminy Wijewo, gmina z własnego budżetu dołoży połowę brakującej kwoty, tj. czterdzieści jeden i pół tysiąca złotych.

19 lutego radni gminy Wijewo jednogłośnie przyjęli uchwałę o pomocy finansowej dla powiatu leszczyńskiego. Gmina z własnych funduszy dołoży czterdzieści jeden tysięcy pięćset złotych, jako połowę brakujących środków na wykonanie przebudowy drogi powiatowej biegnącej od drogi wojewódzkiej nr 305 przez Brenno. Wójt Mieczysław Drożdżyński z zadowoleniem stwierdził, że taka wysokość dopłaty do inwestycji jest dla gminy dużym sukcesem.

- Przy inwestycji wartej prawie dwa miliony taki wkład ze strony gminy wydaje się być bardzo racjonalnym, tym bardziej, że projekt obejmuje gruntowną przebudowę tej drogi – mówił.

Radny powiatu leszczyńskiego, Rafał Rimke zwrócił uwagę na problem budowy zatoczki autobusowej przy Branżowej Szkole I stopnia im. Powstańców Wielkopolskich na ulicy Kościelnej w Brennie. Trudność stanowi umiejscowienie słupa energetycznego, ponieważ nie ma możliwości przestawienia go. Kolejnym problemem wydaje się być trasa przejazdu autobusu, który nie przyjeżdża od strony Wielenia a od strony wsi. Konieczne więc będzie wygospodarowanie miejsca, w którym autobus będzie mógł zawrócić.

-Te kwestie należałoby przedyskutować zarówno z drogowcami jak i kierowcą autobusu, ponieważ zaistnienie zatoczki lub znalezienie innego sposobu zatrzymywania się autobusu w tym miejscu jest w pełni zasadne z uwagi na bezpieczeństwo dzieci – mówił.

Wójt gminy Wijewo, Mieczysław Drożdżyński zapewnił, że rozmowy w tej sprawie będą trwały, ponieważ priorytetem jest tutaj bezpieczeństwo uczniów.  Zakres inwestycji prócz koniecznego rozwiązania sprawy dowozu uczniów obejmuje m.in. roboty ziemne, wykonanie nawierzchni asfaltowych, przebudowę chodników oraz ułożenie krawężników i obrzeży betonowych, ułożenie ścieku przykrawężnikowego wraz z regulacją pionową urządzeń podziemnych oraz przebudowę studzienek ściekowych, odtworzenie rowów, umocnienie poboczy, zagospodarowanie terenów zieleni. Według umowy termin zakończenia prac przypada na koniec drugiego kwartału tego roku.

(Damian Świtoń)

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl