TworzymyGłos Regionu

reklama

Azbest to cichy zabójca.

Gmina Wschowa zachęca do skorzystania z dotacji na demontaż i utylizację azbestu

Środa, 22 marca 2023 o 10:28, autor: 1
Azbest to cichy zabójca.

Azbest to trucizna. Nie ma wątpliwości, że ten szkodliwy materiał powinien zniknąć z naszych domów i podwórek. Dlatego Urząd Miasta i Gminy Wschowa zachęca mieszkańców do skorzystania z dotacji na demontaż i wywóz wyrobów zawierających azbest. To szansa na poprawę stanu zdrowia i środowiska.

Co to jest azbest?

Azbest to włóknisty minerał o właściwościach ognioodpornych i izolacyjnych. Przez wiele lat był stosowany w budownictwie jako materiał do pokrywania dachów, ścian i rur. Niestety, okazało się, że azbest jest rakotwórczy i może powodować groźne choroby płuc i oskrzeli.

Dlaczego warto się pozbyć azbestu?

Azbest jest niebezpieczny dla zdrowia ludzi i zwierząt. Włókna azbestu mogą się uwolnić z uszkodzonych lub zużytych wyrobów i przedostać do powietrza, wody lub gleby. Wdychanie lub połykanie włókien azbestu może spowodować zapalenie płuc, zwłóknienie płuc, nowotwory płuc lub opłucnej.

Pozbycie się azbestu to także korzyść dla środowiska. Azbest zanieczyszcza glebę i wodę oraz przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych. Zastąpienie azbestu nowoczesnymi materiałami budowlanymi może poprawić efektywność energetyczną budynków i zmniejszyć koszty ogrzewania.

Jak skorzystać z dotacji na demontaż i wywóz azbestu?

Urząd Miasta i Gminy Wschowa oferuje dotacje na usuwanie (demontaż) wyrobów zawierających azbest oraz na odebranie wyrobów azbestowych wcześniej zgromadzonych na nieruchomości. Dotacja wynosi 80% kosztów kwalifikowanych demontażu lub 100% kosztów kwalifikowanych zabrania zgromadzonego azbestu.

Aby ubiegać się o dotację należy złożyć wniosek w Biurze Obsługi Interesanta (Urząd Miasta i Gminy Wschowa, parter) od dnia 20 marca 2023 r. do dnia 30 kwietnia 2023 r. Wniosek musi zawierać następujące dokumenty:

- tytuł prawny do władania nieruchomością;

- zgłoszenie do Starostwa Powiatowego we Wschowie zamiaru zmiany pokrycia dachowego;

- pozytywną opinię/zaświadczenie Starosty Wschowskiego w sprawie zmiany pokrycia dachowego;

- pisemną zgodę na wejście z robotami budowlanymi na teren nieruchomości;

w przypadku odebrania zgromadzonych wyrobów zawierających azbest:

- tytuł prawny do władania nieruchomością;

- pisemną zgodę na wejście na teren nieruchomości celem zabrania wyrobów azbestowych.

Formularze wniosków można pobrać ze strony internetowej www.gminawschowa.pl lub bezpośrednio w Urzędzie.

Nie zwlekaj! Pozbądź się trującego azbestu ze swojej posesji! Skorzystaj z dotacji Urzędu Miasta i Gminy Wschowa! To proste, tanie i bezpieczne!

Źródło: gminawschowa.pl

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (1)

avatar

avatar
~qwerty
22.03.2023 22:20

Kaśka zgłaszaj się jest okazja.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl