TworzymyGłos Regionu

reklama

Wschowscy uczniowie staną się świadkami w procesie

Piątek, 22 września 2023 o 20:24, aktualizacja Piątek, 22 września 2023 o 20:37, autor: 6
Wschowscy uczniowie staną się świadkami w procesie

Od maja do września 2023 roku, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Polskich Olimpijczyków we Wschowie uczestniczyli w unikatowym projekcie edukacyjnym poświęconym pamięci rodziny Ulmów – bohaterskiej polskiej rodziny zamordowanej przez Niemców za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej.

Różnorodność Działań Edukacyjnych

Uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w serii działań mających na celu głębsze zrozumienie historii oraz przypomnienie postaw rodziny Ulmów. W ramach projektu odbyły się m.in.:

 1. Spotkania z rodzinami i czytanie książek:

  • Spotkania z wielodzietnymi rodzinami uczniów.
  • Czytanie książki „Boso do nieba” Elżbiety Szulikowskiej, ilustrowane zdjęciami rodziny Ulmów.
 2. Przygotowanie wystawy:

  • Ekspozycja zawierała informacje o Ulmach, zdjęcia Wiktorii i Józefa Ulmów oraz ich dzieci (wystawa gościła również we wschowskich szkołach).
 3. „Noc z Ulmami”:

  • Około 30 uczniów uczestniczyło w nocnym wydarzeniu.
  • Uczniowie zapoznali się z historią wschowian narodowości żydowskiej, przemierzając ulice Wschowy. Otrzymali także zakodowane informacje o Ulmach i wykonywali różne zadania.
  • Fragmenty opisujące dawną synagogę i jej zniszczenie podczas kryształowej nocy, dawny sklep prowadzony przez siostry żydowskie i kirkut przedstawiła p. Marta Małkus ze Stowarzyszenia Czas A.R.T.
  • Tworzenie makiet, wyszywanie Gwiazdy Dawida, oraz oglądanie filmu o Holocauście.
 4. Wyjazd do Leszna:

  • Zwiedzanie synagogi, warsztaty pisania po hebrajsku, oglądanie judaików.
  • Uczniowie mieli okazję zobaczyć medal przyznany polskiej rodzinie przez Instytut Yad Vashem.

Wernisaż podsumowujący projekt

8 września odbył się wernisaż w Bibliotece Publicznej we Wschowie, gdzie uczniowie przedstawili historię Ulmów. Na wystawie zaprezentowano przedmioty gospodarstwa domowego z lat 30. XX wieku oraz fotografie wykonane przez uczestników projektu. Nad rzetelnością historyczną czuwał historyk, Paweł Rypiński.

Przedstawienie „Świadkowie mówią... Ulmowie. Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat”

3 października o godz. 17.00 odbędzie się przedstawienie w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Polskich Olimpijczyków i I Liceum Ogólnokształcącego im. Tomasza Zana, które będzie miało miejsce w sali widowiskowej Centrum Kultury i Rekreacji we Wschowie.

Cel projektu

Projekt „Czas niewinności i beztroski - Ulmowie” miał na celu edukację młodzieży na temat tragicznych losów rodziny Ulmów oraz ukazanie wartości takich jak empatia, solidarność i odwaga. Projekt oferował uczniom możliwość nauki przez doświadczenie, prowokując refleksję na temat historii i dziedzictwa kulturowego.

Foto: Ulmowie.pl

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (6)

avatar

avatar
~ksiądz
22.09.2023 22:38

Proponuję pani Agnieszka Holland niech nakreci film. Bo ,,zielona granica,, wg niej to dla nas narodu polskiego to hańba.

avatar
~Hańba???
23.09.2023 09:19

Jaki "ksiądz" --- Ksiądz to osoba publiczna !!!. Proszę się nie podpisywać w ten żałosny sposób !!!. Hańbą jest pozbawianie ludzi nadziei, zdrowia i życia i nazywanie się "księdzem" - a tym samym bycie katolikiem, chrześcijaninem --- a gdzie wasze miłosierdzie i szacunek do drugiego człowieka - szanowny " ksiądz" ???. Żenująca - żałosna postawa świadcząca tylko o postawie katolika w twojej bezczelnej postawie !!!!!.

avatar
~do ksiądz
23.09.2023 10:45

Film pokazuje dużo prawdy. No cóż prawda boli. Dlatego taka reakcja rządzących.

avatar
~KcCenzorPlus!
23.09.2023 11:10

Komuna niszczyła twórców i sztukę która wg nich zagrażała jej totalnej władzy , np walka ich z takim filmem jak " Człowiek z Marmuru" , itd., itd., ..... Każda totalna władza stawia na celownik walkę ze sztuką, która mówi nam o niej PRAWDĘ !!!!. Prawda zawsze zagraża totalnej władzy, bowiem obnaża jej Cynizm, Fałsz, Obłudę i Manipulacje świadomości człowieka !!!!!. Jak pamiętamy z historii współczesnej każda próba takiej walki z prawdą powoduje UPADEK każdej totalnej władzy - Oby ( 15.10!!!!!) .

avatar
~Ksiądz Józef Tichner mawiał , że ...
03.10.2023 10:41

Są trzy prawdy: świento prawda, tys prawda i gówno prawda

avatar
~Św. Salomon Morel
03.10.2023 10:32

Piękne to i szlachetne, historia Żydów w Polsce jest bardzo ważna i za mało przybliżana. Szkoda, że nie mówi się młodzieży przy okazji o skali ludobójstwa Polaków w Polsce. Np. powierzchnia Polski przed i po II wojnie światowej, prawdziwa liczba ludności przed i po zakończeniu II wojny światowej. Np. o pełnych zesłanych na Syberię Polaków barkach wypływających regularnie z Archangielska na Nową Ziemię wyposażonych w otwierane dno. Po niedługim czasie powstała tam nowa wyspa z czaszek i kości. Zrzucenie tam największej na świecie bomby atomowej/Carbomby/ załatwiło wyparowanie dowodów i zamianę miejsca w najbardziej skażone nuklearnie miejsce na ziemi. Auschwitz, Auschwitz tak, ale nie tylko głównie nagłaśniany KL Auschwitz tylko IG Auschwitz tam było główne ludobójstwo. Fabryka koncernu IG Farben / BASF/, praca nonstop, ludzie umierali z wycieńczenia i niedożywienia tysiącami. Zabijano ich pracą.Obóz koncentracyjny Auschwitz był zapleczem fabryki.I nie była to fabryka Tesli w Grünheide, choć schemat znajomy.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl