TworzymyGłos Regionu

reklama

Wschowa. Upamiętnili 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej (FOTO)

Piątek, 01 września 2023 o 14:42, autor: 0
Wschowa. Upamiętnili 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej (FOTO)

We Wschowie, pod Pomnikiem Upamiętniającym Walkę Bohaterów Ojczyzny na Frontach II Wojny Światowej przy ul. Łaziennej, odbyły się obchody z okazji 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W wydarzeniu uczestniczyło kilkadziesiąt delegacji z różnych instytucji, nie zabrakło przedstawicieli władz, harcerzy i strzelców oraz mieszkańców.

Przemówienie burmistrza Konrada Antkowiaka

Burmistrz Konrad Antkowiak zwrócił się do zgromadzonych z przemówieniem. Podkreślił dwa główne powody, dla których uroczystości jest tak ważna. Pierwszym jest pamięć o tragicznej dacie 1 września 1939 roku. Drugim powodem jest hołd dla bohaterstwa polskiego żołnierza, który w trudnych warunkach opierał się niemieckiemu, ale i również słowackiemu, najeźdźcy.

Apel do młodzieży

Burmistrz skierował również słowa do młodzieży, nawołując do utrzymania pokoju jako największego wysiłku. Zauważył, że możemy brać przykład z Ukrainy, która dzielnie walczy ze znacznie silniejszym agresorem.

Przyszłe wydarzenia i współpraca międzynarodowa

Podczas ceremonii burmistrz wyraził również swoje zadowolenie z obecności delegacji z Łotwy. Uroczystości nie były jedynym wydarzeniem upamiętniającym wydarzenia z września 1939 roku. Już o godzinie 18:00 w siedzibie Muzeum Ziemi Wschowskiej odbędzie się wykład, który będzie preludium do głównych obchodów IV Rajdu na Wschowę.

Wykład w Muzeum Ziemi Wschowskiej

Dariusz Czaja poprowadzi wykład pt. „Początek wojny na pograniczu polsko-niemieckim z perspektywy niemieckiej”. Wydarzenie to jest częścią szerszego programu obchodów i ma na celu przybliżenie historycznego kontekstu tragicznych wydarzeń z 1939 roku. Więcej informacji można znaleźć pod tym linkiem.

Apel burmistrza

Na zakończenie swojego przemówienia burmistrz Konrad Antkowiak wezwał do wspólnego działania na rzecz utrzymania pokoju. „Zróbmy wszyscy, jak tutaj jesteśmy, w miarę naszych możliwości, aby nigdy w Polsce nie było żadnego konfliktu zbrojnego” – podkreślił burmistrz.

W uroczystościach uczestniczyły różnorodne grupy społeczne, co potwierdza, że pamięć o wydarzeniach z II wojny światowej pozostaje żywa i jest wspólnym dziedzictwem mieszkańców Wschowy, jak i całego kraju.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl