TworzymyGłos Regionu

reklama

We Wschowie powstaje OIKOS. To inicjatywa Franciszkanów (VIDEO)

Piątek, 22 września 2023 o 16:19, aktualizacja Piątek, 22 września 2023 o 20:24, autor: 15
We Wschowie powstaje OIKOS. To inicjatywa Franciszkanów (VIDEO)

We Wschowie, przy ul. Klasztornej 2A, w budynku dawnego przedszkola państwowego nr 2, powstaje Franciszkański Ośrodek Reintegracji Oikos. Jego uruchomienie planowane jest na początek 2024 roku.

Misja i wizja

Ośrodek ma prowadzić działania w systemie dziennym i całodobowym, oferując pomoc medyczną, psychologiczną i psychiatryczną dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Misją Oikos jest też prowadzenie profilaktyki psychologicznej i uzależnieniowej na terenie całego powiatu wschowskiego.

Chrześcijańska i franciszkańska filozofia

Ośrodek ma działać w nurcie psychologii behawioralno-poznawczej, opierając się na wartościach chrześcijańskich i franciszkańskich, w ścisłej współpracy ze Stowarzyszeniem Psychologów Chrześcijańskich.

Uczestnicy konferencji

Konferencję zorganizowano w auli I Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica we Wschowie, gdzie mgr Małgorzata Leśniewska oraz o. Dr Bernard Jarosław Marciniak OFM przedstawili wizję i misję Oikos. Wśród zaproszonych gości byli Starosta Wschowski Andrzej Bielawski, Radna Sejmiku Województwa Lubuskiego Małgorzata Gośniowska-Kola oraz Dyrektor Lubuskiego Oddziału NFZ Ewa Srkbeńska.

Wykład mgr Małgorzaty Leśniewskiej

Mgr Małgorzata Leśniewska, która będzie kierownikiem merytorycznym Oikos, przedstawiła współczesne źródła, formy i skalę uzależnień. Pani Małgorzata jest specjalistką z psychologii klinicznej oraz certyfikowanym psychoterapeutą.

Wypowiedź Ojca Bernarda Marciniaka

Ojciec Bernard Marciniak OFM przedstawił historię i przyszłość Oikos. Publicznie podziękował także Małgorzacie Gośniowskiej-Koli za jej nieocenioną pomoc u pana Premiera, dzięki której uzyskano dofinansowanie na kwotę niemal 5 mln zł.

Opisał także plany dotyczące terapii uzależnień oraz zakontraktowania usług medycznych, psychologicznych i psychiatrycznych.

Planowane usługi i wyzwania

Ośrodek planuje otworzyć hostele dla uzależnionych oraz poradnie zdrowia psychicznego. Wykończeniowe prace są w toku, a start działalności planowany jest na styczeń 2024 roku. Ojciec Bernard podkreślił również wyzwania związane ze znalezieniem odpowiedniej kadry w małym mieście.

Apel o wsparcie

Małgorzata Gośniowska-Kola zwróciła się z apelem o wsparcie dla Oikos i podkreśliła, jak ważna i cenna jest ta oddolna inicjatywa Ojców Franciszkanów. Zaznaczyła również ogrom odpowiedzialności, jaki ciąży na organizatorach, ze względu na specyfikę i wagę działalności ośrodka.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (15)

avatar

avatar
~zza winkla
22.09.2023 16:42

Mam sporo obaw, czy aby nie będzie to służyło (między innymi) jako Stowarzyszenie, do tzw. rządowych dofinansowań bez monitoringi np. NIK. Obecnie w tym względzie jest wiele złych przykładów trwonienie naszej wspólnej kasy.

avatar
~Mika
22.09.2023 18:55

Pewnie tak

avatar
~do tego co wychynął
22.09.2023 19:40

No to i mamy już pierwszego kandydata do terapii. Uzależniony od hejtu z zaawansowaną pisofobią. Siedząc za winklem żyje pełen obaw w wirtualnym świecie tych co mu sączą „całą prawdę całą dobę”.

avatar
~Mops
22.09.2023 18:56

A co oznacza ten skrót

avatar
~lufa
23.09.2023 12:19

Oikos z greckiego oznacza dom

avatar
~Urszula Chudak
23.09.2023 10:26

Obawy istnieją zawsze, jak to przy nowo powstającym projekcie. Bo to, że jest i niestety będzie coraz bardziej potrzebny, nikt nie ma najmniejszej wątpliwości. Problemem i to bardzo poważnym, może być zatrudnienie nawet średniej klasy specjalistów. Brakuje różnych - w tej dziedzinie - najbardziej. Transparentności całemu projektowi, moim zdaniem, dodaje wczorajsza obecność dwóch pań. Pani dyrektor Lubuskiego NFZ-u, Ewy Skrbeńskiej oraz jej rzecznik, pani Joanny Branickiej. Tak się składa, że znam i bardzo cenię obydwie. Pani Dyrektor zawsze przybywa na zaproszenia Urzędu Marszałkowskiego i cierpliwie odpowiada na zadawane pytania. Była z nami podczas marszu "Różowej Wstążki", na posiedzeniu Sejmiku Seniorów czy Konferencji Zdrowia. Pamiętam również, jak mile zaskoczyła wschowianki, kiedy przyjechałyśmy skorzystać z badań w zielonogórskim "Kiosku Zdrowia" , a pani dyrektor czekała przy wejściu, by osobiście nas przywitać. Może to drobiazg, ale drobiazg wiele mówiący. Reasumując - poczekajmy "na owoce" działania wschowskiego Ośrodka.

avatar
~PARADOKSplus
24.09.2023 07:45

Jak można coś takiego proponować w dobie , jak przez ostatnie osiem lat w Polskich Szkołach brak jest dostatecznej, a nawet żadnej opieki Naszych Dzieci z zakresu pomocy psychologicznej, psychiatrycznej, terapeutycznej - w tym temacie jest totalna zapaś, a na wizyty do tego typu dziecięcych specjalistów czeka się nawet latami !!!!, a tu proszę kandydatka pisu w tych wyborach i o dziwo przedstawicielka państwowej instytucji NFZ fundują nam coś takiego przy Klasztorze !!!!. Szok !!!. Top prawie jak mały Toruń we Wschowie !!!. NIE MA pieniędzy dla Szkół i tego typu gabinety , a są pieniądze na coś takiego dla Klasztoru w dobie kiedy mamy coraz mniej wiernych w Kościołach, Klasztorach Seminariach Duchownych !!!!. Szok. A pani U.Ch się tu sili na takie autorskie wystąpienia !!!!!.

avatar
~Wiem ze źródła
24.09.2023 15:25

No to się zacznie we Wschowie...

avatar
~Przystanek +!
25.09.2023 11:58

SPOSÓB na nowy biznes w czasach jak wierni odchodzą od kościoła, a młodzież od religii w szkołach !!!. Ciekawe jaka Spółka Skarbu Państwa będzie to finansować ??? - i skąd nabiorą tych super specjalistów, których pis nie był w stanie załatwić przez ponad osiem lat swoich rządów dla Naszych dzieci w Szkołach Podstawowych i Średnich ????. Hipokryzja w tle z duchownymi i NFZ !!!!.

avatar
~Gosc
25.09.2023 12:22

Lepiej niech franciszkanie coś zrobią aby nie budzić starych schorowanych ludzi swoimi dzwonami o 6,30. W dzień mogą dzwonić ale rano to przesada żeby 180 razy uderzać jakby nie można było skrócić czasu do pół minuty. Teraz dobroduszni robią zbiórkę kasy

avatar
~Stary, schorowany
25.09.2023 21:46

Masz chyba coś na sumieniu tak ci franciszkanie przeszkadzają

avatar
~kajak
26.09.2023 10:07

zamiast iść im powiedziec swoje żale, dymisz o tym samym na kolejnym portalu,,pomijajac ze kompeletnie nie na temat artykułu

avatar
~do -"Narka"
25.09.2023 13:15

Za to radna wie.

avatar
~Żenujące
26.09.2023 07:21

Znamienna aktywność przedwyborcza kandydatki na posła. Każda fotka na wagę złota

avatar
~Urszula Chudak
26.09.2023 11:12

Panie Paradoksie, wystąpienia zawsze winny być [pod warunkiem, że ma się coś do powiedzenia] autorskie. W przeciwnym razie, mamy do czynienia z plagiatem - a to już jest karalne!

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl