TworzymyGłos Regionu

reklama

Wandalizm w Parku Wolsztyńskim we Wschowie. Mieszkańcy mówią: dość!

Piątek, 17 maja 2024 o 13:28, aktualizacja Piątek, 17 maja 2024 o 13:51, autor: 14
Wandalizm w Parku Wolsztyńskim we Wschowie. Mieszkańcy mówią: dość!

W ostatnich tygodniach w Parku Wolsztyńskim we Wschowie doszło do kilku aktów wandalizmu. Zniszczeniu uległy tabliczki z opisami ścieżki biegowej, które cieszyły się dużą popularnością wśród mieszkańców.

Mieszkańcy stają w obronie Parku Wolsztyńskiego

Zdewastowane tabliczki nie pozostały bez reakcji. Burmistrz Miasta i Gminy Wschowa, Konrad Antkowiak, wraz z lokalną społecznością, postanowili działać. „Takim „zabawom” zawsze mówimy stanowcze NIE! A ponieważ park nie obroni się sam, zaprosiliśmy naszych ambasadorów, przedstawicieli klubów i stowarzyszeń sportowych, przedszkolaków, uczniów oraz mieszkańców naszej gminy do „obrony” parku. Spacerując ścieżką biegową obejrzyjcie nowe tabliczki, które teraz pod opiekę wzięły osoby biorące udział w naszej kampanii. Nie niszcz, pomyśl ile osób z tego korzysta! W trosce o Nasze wspólne miejsce- Park Wolsztyński- przypominam ścieżki służą spacerowiczom, biegaczom, osobom aktywnym. DbajMY razem o nasz park!” – apelował burmistrz.

Społeczna kampania przeciwko wandalizmowi

W ramach kampanii zapobiegającej wandalizmowi, Gmina Wschowa przygotowała specjalny filmik, w którym wystąpili mieszkańcy oraz lokalni działacze. Film można obejrzeć TUTAJ.

Agata Karolczyk-Kozyra, Superambasadorka Wschowy i dyrektor I LO we Wschowie, przypominała: „Odkąd pamiętam, Park Wolsztyński we Wschowie to miejsce tajemnicze, kuszące, piękne. Jestem pewna, że każdy mieszkaniec Wschowy chętnie spędza tutaj swój czas. Dlatego dbajmy o tę przestrzeń, bo dzięki niej mamy gdzie odpoczywać”.

W filmiku udział wzięły także przedszkolaki ze „Słonecznego Przedszkola”: „To my, zwycięzcy Przedszkolnej Olimpiady. Mamy dla was dwie złote rady. Szanujcie siebie i otoczenie, dbajcie o Parku i nasze mienie”.

Swoje zdanie wyraził także Artur Obuchowicz, triathlonista i dyrektor CKiR: „Cześć, Triathlonowy Tata. Ta ścieżka to mój plac zabaw. Nie psujcie mi go, proszę. Dzięki”.

Andrzej Orłowski, trener biegania, zwrócił się do wandali: „Hej, zamiast niszczyć te fantastyczne tabliczki w parku w Wolsztyńskim, może sam zaczniesz się ruszać, a to zostawić dla tych, którzy z tego korzystają, bo to chyba najlepsza metoda”.

Łukasz Winiarski, mieszkaniec i radny Rady Miejskiej, również dołączył się do apelu: „Jestem mieszkańcem ulicy Czereśniowej. Od lat korzystam z Parku Wolsztyńskiego. Miasto zrobiło dla nas ten park. Szanujmy go, korzystajmy, cieszmy się tym parkiem, nie niszczmy”.

Przedstawiciele Stowarzyszenia Morsy i Foczki Wschowa podkreślili: „Wandalizm niszczy wspólne dziedzictwo naszego otoczenia”.

Patrycja Sys, na Instagramie znana jako Instapatka, Ambasadorka Wschowy w kategorii osobowość, zaapelowała: „Jak wszystkie doskonale wiecie, nasz Park Wolsztyński został zrewitalizowany. Znajduję się tutaj dlatego, że dokonano pewnych aktów wandalizmu, a mianowicie tabliczki dotyczące tras biegowych zostały zniszczone. I wiecie co? Nam się to nie podoba i ja z tego miejsca bardzo chciałam serdecznie prosić, abyśmy wspólnie dbali o to, co jest tutaj dla nas robione. Bo są to bardzo fajne inicjatywy i bardzo potrzebne”.

Bartosz Romaniuk z grupy biegowej Endorfina Wschowa dodał: „Nie psuj, nadmiaru energii, wykorzystaj na trening”.

Gabriel Dziełakowski, lekkoatleta, prosił: „Trenuję lekkoatletykę tutaj we Wschowie i usłyszałem informacje, że zostały zdewastowane nasze tabliczki odmierzające odległości i byłem bardzo zasmucony tą wiadomością. Dlatego apelowałbym do was, żebyście ich nie niszczyli, ponieważ były one niedawno odnowione i te tabliczki odmierzają moje odległości na rozbieganiach, czyli treningu wytrzymałościowym, który jest dość ważny. Dlatego byłbym bardzo wdzięczny, gdybyście zostawili je w spokoju”.

Maja Maćkowiak, zawodniczka AZS AJP Gorzów Wielkopolski, dodała: „Na co dzień mieszkam w Gorzowie i gram zawodowo w koszykówkę. To właśnie tutaj, we Wschowie, rozpoczęłam swoją przygodę ze sportem. W tym Parku Wolsztyńskim przygotowywałam się do sezonu i chciałabym, żeby inne osoby miały też do tego okazję”.

Dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków we Wschowie wspólnie powiedziały: „Kochamy sport, dbamy o nasze miasto i teren do treningu”.

Jarosław Kurek z Endorfiny Wschowa wyraził swoją prośbę: „Jesteśmy w miejscu, w którym biegacze ze Wschowy i okolic często trenują. Przygotowujemy się tutaj do wielu zawodów w całej Polsce, by z dumą reprezentować nasze miasto. Ja osobiście przygotowuję się tutaj do biegu na dystansie ultramaratonu 240 km, więc proszę, nie niszczcie nam tych tabliczek, bo są one nam potrzebne”.

Reprezentanci Stowarzyszenia Aktywna Wschowa na koniec podkreślili: „Te ścieżki to nasza pasja. Nie depcz naszej pasji, ale biegaj po naszych ścieżkach”.

Ciesz się Parkiem Wolsztyńskim

Park Wolsztyński będzie w najbliższym czasie miejscem kilku ważnych wydarzeń. Już w niedzielę odbędzie się tu impreza biegowa Wieś Trail, organizowana przez Stowarzyszenie Aktywna Wschowa, a za tydzień – gminny Dzień Mamy. Dodatkowo od tego weekendu w parku zacznie działać punkt gastronomiczny z lodami i kawą.

Zobacz: Park Wolsztyński we Wschowie otwarty! Burmistrz Antkowiak: „To będzie miejsce spotkań”

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (14)

avatar

avatar
~Brak słów
17.05.2024 14:38

Park to nasze dobro wspólne, po tylu latach zmienił się na plus, ale niestety nasze społeczeństwo nie, kiedyś zdemolowali bluszczowa szlak a teraz to. PYTANIE czy w tym mieście warto coś robić? A już myślałam, że przetrwa. Fajnie odrzyl dużo ludzi spaceruje, biega , dzieci mają fajny plac zabaw. Szkoda

avatar
~4427018074
17.05.2024 17:22

Powinno być "odżył". Reszta komentarza bardzo mądra. Często też zadaje sobie pytanie "czy w tym mieście warto coś robić". Park był zaniedbany, były narzekania. Jest odnowiony, to jest demolowany.

avatar
~AS
17.05.2024 18:07

jw,,. odrzyl BRAK SŁÓW

avatar
~Zen
17.05.2024 14:51

Jak nie pójdzie metoda "pały" ze strony policji, to nic nie da ?

avatar
~Ja
17.05.2024 19:00

A na kamerach nic nie widać? Zadnych sprawców? Przeciez w obrotówce widać wszystko jak na dłoni.

avatar
~Mieszkaniec
17.05.2024 23:44

Brakuje tylko grypy seniorów,bo z tego co widzę regularnie korzystają ze ścieżek w parku -chyba najliczniejsza grupa.

avatar
~Takie czasy ...
18.05.2024 08:02

A czego się spodziewaliście po dzisiejszej młodzieży (młodsze niestety roczniki)? Zobaczcie jak roszczeniowo i pretensjonalnie zachowują się ich rodzice. To jest pokolenie, które w większości do niczego swoją pracą nie doszło, tylko byli i dalej są na beneficjentami wszystkich możliwych + itp. Zobaczcie i posłuchajcie jak zachowują się dzisiejsze kilkulatki. Ani dzień dobry sąsiadom, drą się na cały głos i nikt z dorosłych nie zwróci im uwagi. Niech sobie pokrzyczą trochę na dworze, jak to dzieci, ale cały boży dzień non stop? Kogo to jest wina? Jak myślicie co z nich będzie za parę lat? Nie uszanują nawet samochodu stojącego na parkingu, bo to nie ich. Rodzice, którym zależy na dobrym wychowaniu swoich dzieci będą z nimi rozmawiać, tłumaczyć, wpajać zasady dobrego wychowania. Innym się po prostu wszystko należy bez wysiłku i dlatego, że oni nie mogą iść do pracy, bo to się zwyczajnie nie opłaca. Ogólnie panuje wszechobecny brak podstawowej kultury i ogłady w społeczeństwie. Rodzice krzyczą wraz z dziećmi w sklepie, na spacerze... Brak jest im jakiegokolwiek wstydu. Chociaż trochę, odrobinę. Park zrobiony za wspólne pieniądze podatników, nie uszanowali, bo w życiu ciężko nie zarobili ani 1 zł. Wszystko dostali na tacy lub w przelewie. Niestety, nie ma się co dziwić, brak porządnych publicznych kar. Rodzice-zwracajcie uwagę na to co i jak robią wasze dzieci, jak się zachowują, uczcie je zasad kulturalnego współżycia społecznego i wszystkim będzie żyło się lepiej. To naprawdę nie jest niemożliwe i trudne do osiągnięcia, ale wymaga waszej pracy i zaangażowania się w wychowanie swojego dziecka.

avatar
~Wanda
18.05.2024 15:59

No tak, brakuje wychowania, ale to już dla rodziców za trudne, bo wymaga wysiłku, trzeba dzieciom poświęcić czas.

avatar
~Czytelnik
19.05.2024 10:32

Do ,,Zen,, a czy policja ma stac przy kazdym drzewem i palować? Jesli nudzisz sie to wez pale i wsztkich idących wal

avatar
~do - "czytelnika"
20.05.2024 12:43

Czy aby z Tobą wszystko jest ok ? Przeczytaj i zrozum co napisałeś ?

avatar
~marek
19.05.2024 15:55

nie ma co się dziwić, brak kasy i zainteresowań sprowadza ludzi do takich zachowań,niestety nic się nie zmieni ,nie ma co się łudzić

avatar
~ktos
19.05.2024 19:30

#marek, brak kasy? na co ? Kiedyś ludzie mieli jeszcze mniej kasy i promil dzisiejszych możliwości spędzania czasu, a wandalizmu było o niebo mniej i stosunki międzyludzkie też zdrowsze. Ale kiedyś tylko promil dorosłych nie był zainteresowany, co robią ich dzieci, bo społeczeństwo wymuszało to zainteresowanie poprzez reakcje. Teraz większość nie chce lub boi się reagować. Poza tym kiedyś wszyscy funkcjonowali w społeczności, która wspólnie wspierała się w wychowaniu/pilnowaniu. Rodzic nie musiał chodzić za dzieckiem krok w krok, bo nie dość, że nie było dla dzieci takich zagrożeń, jak dziś, to wiedział, że jeśli dziecko coś przeskrobie, to zaraz sąsiad lub nieznajomy z ulicy zareaguje na to, włącznie z doprowadzeniem delikwenta do domu na pogawędkę z rodzicami. Dla porównania nie muszę chyba tłumaczyć, jak to wygląda dzisiaj. Dodam tylko, że to moje "kiedyś" to jakieś 30-40 lat temu.

avatar
~Gory
19.05.2024 22:42

A trzeba było na lampach zamontować kamery.

avatar
~Mieszkaniec
21.05.2024 02:54

To było do przewidzenia. Bluszczowy szlak też był ładny przez kilka pierwszych miesięcy. Minęło 10 lat i pozostały zniszczone resztki. Nikt o to nie dbał, a wandale zrobiły resztę.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl