TworzymyGłos Regionu

reklama

W Siedlnicy oficjalnie otwarto Środowiskowy Dom Samopomocy. „To przemyślana i rozważna inwestycja”

Wtorek, 23 stycznia 2024 o 14:33, aktualizacja Środa, 24 stycznia 2024 o 14:43, autor: 7
W Siedlnicy oficjalnie otwarto Środowiskowy Dom Samopomocy. „To przemyślana i rozważna inwestycja”

W Siedlnicy uroczyście otwarto Środowiskowy Dom Samopomocy. To pierwsza i jedyna tego typu placówka w powiecie wschowskim. ŚDS to miejsce, które ma za zadanie wesprzeć osoby z zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawnościami intelektualnymi oraz osoby ze spektrum autyzmu.

Budynek Szkoły Podstawowej w Siedlnicy po metamorfozie

Budynek po byłej Szkole Podstawowej w Siedlnicy przeszedł spektakularną przemianę. Po gruntownym remoncie, który trwał zaledwie cztery miesiące, został całkowicie przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Obecnie placówka wspiera 14 osób, z planami zwiększenia tej liczby do 35.

Dofinansowanie przebudowy, które otrzymała gmina Wschowa, wyniosło ponad 2,3 mln zł. Samorząd otrzymał również 900 tys. zł na początkowe funkcjonowanie placówki.

Uroczyste otwarcie Środowiskowego Domu Samopomocy w Siedlnicy

Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi Wojewoda Lubuski, Marek Cebula, oraz burmistrz Konrad Antkowiak, którzy nie kryli swojego entuzjazmu wobec tej inwestycji.

Burmistrz Antkowiak podkreślił, jak ważne było znalezienie rozwiązania dla nieużywanego budynku szkoły i szybkie przekształcenie go w coś tak ważnego dla społeczności. Z kolei Wojewoda Lubuski wyraził swoje uznanie dla projektu, podkreślając jego zgodność z polityką rządową wsparcia osób wymagających opieki.

Obecnie ŚDS świadczy opiekę dla uczestników od 7:00 do 15:00, dając im szansę na lepszą integrację społeczną i samodzielność. Kierowniczka Kinga Neć z entuzjazmem witała dziś gości i oprowadzała po placówce. „Głównym celem ŚDS jest zwiększenie autonomii naszych uczestników, ich samodzielności i integracji społecznej", mówiła podczas briefingu prasowego.

W imieniu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Andrzej Gonia, dyrektor lubuskiego PFRON’u, wyraził nadzieję na dalszą współpracę i rozwój tego typu inicjatyw. Swojego zachwytu nad placówką nie kryła również Radna Sejmiku Województwa Lubuskiego Małgorzata Paluch-Słowińska.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Siedlnicy otworzył się dla mieszkańców

Oprócz oficjalnego otwarcia z udziałem władz, na dzisiaj (23 stycznia) zaplanowano Dzień Otwartych Drzwi, podczas którego każdy mieszkaniec mógł zobaczyć inwestycję na własne oczy, wziąć udział w zajęciach integracyjnych oraz zjeść słodki poczęstunek.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (7)

avatar

avatar
~Mieszkanka
23.01.2024 19:21

Bardzo dobra inwestycja. Jesteśmy starzejącym się społeczeństwem, więc takie udogodnienia pomagają wszystkim. Również ZOL w szpitalu powinien się powiększyć.

avatar
~XYZ
23.01.2024 19:22

Kilka dni temu na profilu Pana Burmistrza czytamy, że z ŚDS korzysta 35 osób niepełnosprawnych. Dziś czytamy, że 14. Jaka jest prawda? Czy to prawda, że nie przyjmujecie chętnych spoza gminy, bo już nie ma miejsc? Taki komunikat słyszą rodzice potencjalnych uczestników. Jakie narzędzia mają terapeuci, że w ciągu zaledwie kilku dni uczestnicy nauczyli się tak dużo? I dlaczego w dzisiejszym otwarciu nie brali udziału Ci, którzy nie potrafią się uśmiechać, nie potrafią zrobić czegokolwiek, mają trudne zachowania? Dlaczego było tylko troje uczestników i tylko ci, którzy są bardziej kontaktowi? Szkoda, że selekcja jest taka napompowana i niesprawiedliwa?

avatar
~Gość
23.01.2024 22:00

To nie są prawdziwe informacje. Uczestników było pięciu a nie trzech. Powody nieobecności pozostałych nie powinny być podawane do publicznej wiadomości. Nie wiem skąd takie wrogie nastawienie i taka krytyka. Mimo wszystko ŚDS jest pięknym i potrzebnym miejscem, pracownicy znakomicie wypełniają swoje obowiązki a w przyszłości będzie tylko lepiej. Pozdrawiam

avatar
~ZXY
23.01.2024 22:28

Czy ty myślisz, czy tylko mówisz, a twój organ językowo zębaty to wszystko z ciebie od tak sobie wydala ...?. Są różne organy co tak z siebie wydalają ... albo i nie . Ty jednak jesteś mistrzem jak My wszyscy to czytamy i ocenimy. Pozdrawiamy mistrza wydalania bez myślenia !.

avatar
~Abc
25.01.2024 01:35

Może pytania najlepiej skierować do źródła? Miejsce jest przygotowane dla 35 osób, co nie oznacza że już tyle jest tam uczestników chwilkę po otwarciu. zw.pl nie zna raczej odpowiedzi. * Co by nie było - zawsze się można o coś w internecie przyczepić. ŚDS to ogromny zasób dla naszych mieszkańców. Doceńmy , że powstał. Niech się ten dom utrzyma - dla niektórych jest jak zbawienie.

avatar
~Ola
23.01.2024 20:45

Uczestnikom, ich bliskim i kadrze życzę wszystkiego dobrego. Stwórzcie wspólny Dom ciepły i radosny.

avatar
~Do Oli
25.01.2024 18:40

Piękne życzenia pani Olu. Dołączam się do nich.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl