TworzymyGłos Regionu

reklama

Uczniowie „Staszica” oddali hołd zmarłemu żołnierzowi Mateuszowi Sitkowi. „Murem za polskim mundurem”

Poniedziałek, 10 czerwca 2024 o 16:11, aktualizacja Poniedziałek, 10 czerwca 2024 o 16:28, autor: 2
Uczniowie „Staszica” oddali hołd zmarłemu żołnierzowi Mateuszowi Sitkowi. „Murem za polskim mundurem”

Uczniowie oddziałów przygotowania wojskowego I Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica we Wschowie upamiętnili Mateusza Sitka, żołnierza I Warszawskiej Brygady Pancernej, który zginął w obronie granicy. W południe na placu apelowym szkoły odbyła się uroczystość, podczas której odśpiewano hymn, wciągnięto flagę na maszt i zapalono znicz.

"Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam..."

Dyrektor szkoły, Piotr Wieland, przypomniał słowa przysięgi, którą składa każdy żołnierz Wojska Polskiego: „Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic, stać na straży konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego. Bronić za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg.”

Mateusz Sitek. Żołnierz i bohater

Mateusz Sitek, żołnierz pierwszej Warszawskiej Brygady Pancernej, został zaatakowany 28 maja na granicy w okolicy Dubicz Cerkiewnych. „Ranił go mężczyzna, który próbował w grupie sforsować barierę. Żołnierz blokował tarczą ochronną wyłom w zaporze. Wówczas imigrant przyłożył rękę przez mur i ugodził żołnierza. Obcokrajowcy rzucali kamieniami i gałęziami w stronę rannego i funkcjonariuszki Straży Granicznej, która udzieliła mu pomocy. Trafił do szpitala z raną kłutą klatki piersiowej. Przez nieco ponad tydzień lekarze walczyli o jego życie. Nie udało się. Niestety, obrońca polskiej granicy zginął” - wyjaśnił dyrektor Wieland.

Minister obrony narodowej pośmiertnie awansował Mateusza Sitka na stopień sierżanta oraz odznaczył Złotym Medalem za zasługi dla obronności kraju. „Cześć jego pamięci” - dodał dyrektor Wieland.

Życie i służba Mateusza Sitka

Mateusz Sitek pochodził ze wsi Plewica. W latach 2020-2022 uczęszczał do klasy wojskowej w III Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Wyszkowie, gdzie aktywnie uczestniczył w wydarzeniach patriotycznych i charytatywnych. Służbę wojskową rozpoczął w Wojskach Obrony Terytorialnej, a od 2023 roku służył w pierwszej Warszawskiej Brygadzie Pancernej.

Tragedia na granicy

Krzysztof Rękoś, nauczyciel I ZS we Wschowie, podkreślił zasługi Mateusza Sitka jako żołnierza i człowieka: „Zmarł 6 czerwca 2024 roku w Warszawie. [...] zamordowany przez migranta w czasie kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej. [...] Jako uczeń wielokrotnie reprezentował szkołę w poczcie sztandarowym, uczestniczył w przedsięwzięciach o charakterze patriotycznym oraz charytatywnym. Początkowo służył w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej. W pierwszej Warszawskiej Brygadzie Pancernej służył od 2023 roku. Bezpośrednio po ukończeniu szkolenia został oddelegowany do patrolowania granicy polsko-białoruskiej. Rankiem 28 maja 2024 roku, podczas wykonywania obowiązków służbowych na granicy w okolicach wsi Dubicze, w chwili próby sforsowania granicy przez migrantów, został zaatakowany nożem. Atak okazał się być śmiertelny. Mateusz Sitek, żołnierz Wojska Polskiego, uhonorowany i odznaczony, awansowany do stopnia sierżanta i odznaczony Złotym Medalem za zasługi dla obronności kraju. Prywatnie brat, syn, kolega. Był piłkarzem zespołu w KS Rząśnik, grał na pozycji napastnika. Cześć bohaterom.”

"Murem za polskim mundurem"

Uroczystość zakończyła się symbolicznym gestem uczniów, którzy ustawili się z kartkami z hasłem „Murem za Polskim mundurem”, wyrażając swoje wsparcie i solidarność z polskimi żołnierzami.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (2)

avatar

avatar
~AS
10.06.2024 18:50

+ RIP +

avatar
~Witek
11.06.2024 13:28

To może przywrócenie obowiązkowej służby wojskowej, jak tak murem za mundurem. Ciekawe czy pomysłodawcą był we wojsku czy kategoria D lub wymigiwanie się studiami. Oprócz słów są ważne jeszcze czyny i przykład jaki się daje.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl