TworzymyGłos Regionu

reklama

Symulacja wyborów do europarlamentu we wschowskim liceum. Kto zwyciężył?

Środa, 05 czerwca 2024 o 12:06, aktualizacja Środa, 05 czerwca 2024 o 12:19, autor: 7
Symulacja wyborów do europarlamentu we wschowskim liceum. Kto zwyciężył?

Demokracja w praktyce wśród młodzieży. W I Liceum Ogólnokształcącym im. Tomasza Zana we Wschowie zorganizowano symulację wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Nauka obywatelskich postaw w I LO we Wschowie

4 czerwca, w ramach Dnia Obywatelskiego i rocznicy pierwszych wolnych wyborów z 1989 roku, uczniowie i pracownicy szkoły mieli okazję oddać głos w symulowanych wyborach do Europarlamentu. Celem wydarzenia była nauka demokracji i przygotowanie młodzieży do aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym. Jak podkreślono na szkolnym profilu na Facebooku, „symulacja ta ma pomóc uczniom lepiej zrozumieć mechanizm demokracji oraz wagę dokonywanych wyborów”.

Zobacz: Licealiści z „Zana” debatowali o prawach dziecka i ucznia w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim

Wyniki głosowania

W wyborach uczestniczyło 147 uczniów spośród 355 uprawnionych, co dało frekwencję na poziomie 41,41%. Ponadto głosy oddało 20 z 28 pracowników szkoły, co przekłada się na 71,4% frekwencję w tej grupie.

Na poszczególne komitety wyborcze oddano następującą liczbę głosów:

  • Koalicyjny Komitet Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe: 36 głosów (25%)
  • Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska: 31 głosów (21,52%)
  • Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość: 28 głosów (19,44%)
  • Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica: 20 głosów (13,89%)
  • Komitet Wyborczy Wyborców Bezpartyjni Samorządowcy-Normalna Polska w Normalnej Europie: 18 głosów (12,5%)
  • Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość: 8 głosów (5,56%)
  • Komitet Wyborczy Polexit: 3 głosy (2,1%)

Komisję skrutacyjną stanowili uczniowie: Oliwia Guzińska, Aleksander Kaczor oraz Miłosz Subocz, a organizatorem i opiekunem wydarzenia był Janusz Kolan.

Zobacz: Świadectwa rozdane, matury przed nimi. Uczniowie I LO we Wschowie żegnali szkolne mury (FOTO)

Edukacja poprzez działanie

Tego typu inicjatywy, jak symulacja wyborów, mają na celu nie tylko edukację teoretyczną, ale także praktyczne przygotowanie młodzieży do udziału w procesach demokratycznych. Pozwalają one uczniom na lepsze zrozumienie zasad funkcjonowania demokracji oraz roli, jaką odgrywają w niej obywatele. Dzięki takim wydarzeniom młodzi ludzie mogą poczuć, jak ważny jest każdy głos i jak wielkie znaczenie mają ich przyszłe wybory.

Metody liczenia głosów w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Symulacja wyborów była również okazją do zapoznania uczniów z metodami liczenia głosów stosowanymi w rzeczywistych wyborach do Parlamentu Europejskiego. W Polsce stosuje się dwie metody: metodę D'Hondta oraz metodę Hare'a-Niemeyera, znaną jako metoda największych reszt. Metody te łączone są w celu podziału mandatów zarówno na poziomie krajowym, jak i regionalnym.

Wpływ frekwencji na podział mandatów

Liczba mandatów przypadających poszczególnym okręgom zależy od frekwencji oraz wielkości okręgów wyborczych. W dużych okręgach łatwiej zdobyć mandat, choć konkurencja jest większa, a sukces zależy również od miejsca na liście wyborczej. Jak wyjaśnił dr hab. Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego w rozmowie z TVP Łódź: „Łatwiej zdobyć mandat w dużym okręgu niż w mniejszym, ale przede wszystkim zależy to od miejsca na liście, z którego kandydat startuje. W dużych okręgach jest o tyle łatwiej, że choć jedynki mają prawie pewny mandat, to wciąż pozostają jeszcze inne mandaty do podziału.”

Podział mandatów w poprzednich wyborach do Parlamentu Europejskiego

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku Polska wybierała 52 europosłów. W bieżącym roku liczba ta wzrosła do 53. Poprzednie wyniki pokazały, że mandaty były różnie rozdzielane w poszczególnych okręgach, co miało związek z frekwencją oraz poparciem dla poszczególnych komitetów wyborczych.

Źródło: I LO we Wschowie, TVP Łódź

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (7)

avatar

avatar
~Wschowianin
05.06.2024 13:44

Pamiętajcie młodzi wyborcy .Jak sobie pościelicie tak się wyspicie . A z tego co widzę to narobicie bałaganu i to nie tylko dla was ale i swoich dzieci . Będziecie Wy musieli na to wszystko co teraz oddacie zapracować już sami . Tylko Konfederacja

avatar
~Luk
06.06.2024 07:02

Najgorsze, że nam młodym największego bałaganu robią ci emeryci, którzy mają tylko jeden kanał tv w domu i nic wiecej się nie liczy...

avatar
~Odp do Luk
06.06.2024 08:59

Przyjacielu jeśli jesteś młodym człowiekiem to popomyśl jaka Cię czeka przyszłość . Może te starsze osoby to Twoja mama , tato czy dziadkowie . Ty wyjedziesz za granicę i będziesz miał gdzieś z czego i jak żyją , ale Tykiedyś też będziesz stary i trochę zobaczysz w życiu a wtenczas twoje dzieci będą mówiły to samo o tobie . Starsi zawsze mają rację bo mają już doświadczenie ale Wy musicie stanąć przeciwko nawet swojej rodzinie aby się spażyć . Nas już tu nie będzie, a Wy będziecie musieli tu żyć lub nie będzie do czego wracać bo Pski już nie będzie . Ja już do okopu nie pójdę ale Ty będziesz tam napewno za parę lat . Ruscy was przemielą na mielone i zasilicie cmentarze . Tak to będzie wyglądać. Wyłącz tą TV i włącz internet to zobaczysz dopiero cuda .

avatar
~Adaś
06.06.2024 12:29

Ad. "Odp do Luk " - forumowiczu...., chyba śniadanie miałeś mało strawne, a może bekon był niedosmażony ? "Luk" pisze Ci jak jest a Ty mu drzwi zamykasz do innego "świata" , innego życia, innej mentalności i stylu współistnienia, Tobie nieznanej mentalności. Świat epoki Gomułka/Gierek/J.Paweł II/ Solidarność/ PiS miał wartości (też i naruszeń prawa, aż po dzisiejsze chamstwo ) ale to już przeszłość, folklor miniony....., to coś zakłóca Twą amplitudę dnia więc nie myśl, że jeszcze jesteś w stanie przyciskać dobrze "guziczkami". "Luk"/młodzi absolutnie inaczej ogarniają dzisiejsze życie, nie po Twojemu, nie w stylu ...... pobudka/praca/ dom/ działka/kościół/ i jak żona nie widzi - Oni są już z pokolenia "wolnej Europy" , edukacja tam gdzie jest poziom, dom tam gdzie jest miło, praca tam gdzie jest warto, rekreacja/zabawa tam gdzie jest jakość ..... a Ty o czołgach, gerontologii i z zamartwienie - kto mnie przewinie ? Co do - "Symulacji wyborów....." - niska frekwencja - to martwi, decyzyjność polityczna - jestem optymistą, chęci uczestnictwa w procesach politycznych - hmm ...., chyba baryton. Przez osiem ostatnich lat zostali nauczeni ( w zasadzie to chciano ich nauczyć) politycznego lokajstwa a w weekendy "bujania" się na pielgrzymkach według wzoru "toruńska biesiada", Czarnkowy poklask dla wodza czy "My" dla partii. I ostatnia okoliczność - Sejmowe Komisje Śledcze - Pan nie ogląda, ja mało z racji konwulsji, a "Luk" /młodzi ?....... co się Pan dziwi jak p. Kaczyński/Obajtek twierdzi - prawo to my. Z pewnością nie jeden z 20 latków rozmyśla....... co ja tu jeszcze robię ? Adaś

avatar
~do Adaś
06.06.2024 23:04

Znów w ogonie Europy po ośmiu latach rządów Zjednoczonej Prawicy. Napaści w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców: 554 - Belgia, 165 - Niemcy, 17 - Polska. Kradzieże na 100 tysięcy mieszkańców: 1914 - Belgia, 1362 - Holandia, 1307 - Niemcy, 260 - Polska. Umyślne zabójstwa na 100 tysięcy mieszkańców: 1,63 - Finlandia, 1,62 - Cypr, 1,55 - Belgia, 0,7 - Polska Gwałty na 100 tysięcy mieszkańców: 29,38 - Francja, 29,25 - Belgia, 1,99 - Polska. Dzięki działaniom rządu Donalda Tuska związanym ze zgodą na przymusową relokację i - już niedługo dogonimy Europę! Ale to już będzie inny > "świat", inne życie, inna mentalność i styl współistnienia <. A to wszystko „für die Heimat”.

avatar
~Zen - "do Adaś"
07.06.2024 10:26

Jak już to pisz prawdę - za zgodą p. Morawieckiego . To coś jak z "zielonym ładem" - dzisiaj wina Tuska ale jeszcze dwa lata temu Kaczyński z Wojciechowskim się rozpływali nad jego zaletami. Ot, taka mała różnica.

avatar
~Piotrek
07.06.2024 22:16

Będąc Szczery. Jako Przewodniczący OKW Nr 19 , Widzę sporo niedociągnięć , Jak np. brak zachowania tajności głosowania etc. Ale pamiętajmy to tylko jest symulacja i to nie ma nic wspólnego z realnymi wyborami które będą przeprowadzone 9 czerwca. Pozdro : )

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl