TworzymyGłos Regionu

reklama

Sława pamięta o Sybirakach. Uroczystości pod pomnikiem na 84. rocznicę zsyłek

Poniedziałek, 12 lutego 2024 o 12:41, autor: 0
Sława pamięta o Sybirakach. Uroczystości pod pomnikiem na 84. rocznicę zsyłek

W Sławie odbyły się uroczystości upamiętniające 84. rocznicę Pierwszej Masowej Zsyłki Polaków na Sybir. Pod pomnikiem Sybiraków złożono pamiątkowe wiązanki kwiatów, oddając hołd rodakom, którzy ponieśli ogromne cierpienia w wyniku represji sowieckich.

Zbrodnia zapamiętana przez pokolenia

12 lutego, w rocznicę tragicznych wydarzeń, przedstawiciele Koła Sybiraków oraz lokalne władze gminy Sława zgromadzili się na Skwerze Sybiraków, by uczcić pamięć deportowanych. Wśród zesłanych znajdowały się przede wszystkim rodziny wojskowych, urzędników oraz inteligencji ze wschodnich terenów Polski sprzed wojny. Sowieckie represje miały na celu nie tylko walkę z uznawanymi za wrogów politycznych, ale stanowiły element szeroko zakrojonej eksterminacji polskich elit.

Tragiczny los zesłańców

Deportacje na Sybir były synonimem katorżniczej pracy, głodu, chorób i ekstremalnych warunków pogodowych, przy temperaturach sięgających kilkadziesiąt stopni mrozu. Dla wielu zesłańców była to wyprawa bez powrotu. Te wydarzenia są uznawane za przemyślaną zbrodnię wobec narodu polskiego, zaplanowaną i realizowaną przez władze Związku Radzieckiego.

Źródło: UM w Sławie

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl